חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
19/01/2020
 
 
 
``שעת הורות`` (``שעת הנקה``) – מי זכאי לה ולכמה זמן?
חזור לרשימה
 
תאריך: 19/12/2019
כותב: עו``ד קרן זיו
כתובת דוא"ל: 
 

חוק עבודת נשים מעניק לעובדת את הזכות להיעדר מעבודתה שעה אחת ביום, בתנאי שהיא מועסקת במשרה מלאה, וזאת מתום חופשת הלידה עד תום ארבעה חדשים מאותו יום. היעדרות זו היא בנוסף להפסקות על-פי חוק שעות עבודה ומנוחה, תשי"א-1951, ואין מנכים אותה משכר עבודה.


ארבעת חודשי זכאותה של עובדת עם ותק של 12 חודשים ומעלה ייספרו החל מתום חופשת הלידה של 26 השבועות, או החל מתום חופשת הלידה שקוצרה על ידי העובדת, אם קוצרה וזאת גם אם הייתה העובדת זכאית לחופשה ללא תשלום לאחריה (מכוח חוק עבודת נשים או מכוח הסכמה עם המעסיק).

ארבעת חודשי הזכאות של עובדת עם ותק של פחות מ-12 חודשים ייספרו החל מתום חופשת הלידה של 15 השבועות (בהנחה שאינה זכאית להארכת חופשת הלידה בתשלום כאמור לעיל), גם אם העובדת תהיה זכאית לחופשה ללא תשלום (מכוח חוק עבודת נשים או מכוח הסכמה עם המעסיק).

חרף העובדה כי היעדרות זו כונתה בעבר "שעת הנקה", החוק אינו מתנה את הזכאות בכך שהעובדת אכן תניק את ילדה בפועל אלא רק בכך שהעובדת מועסקת במשרה מלאה. לפיכך, עובדת שאינה מועסקת במשרה מלאה לא תהיה זכאית כלל ל"שעת הורות".

שימו לב:

החל מסוף שנת 2016, גם גברים, המועסקים במשרה מלאה, יהיו רשאים לממש את הזכות ל"שעת הורות" לבדם או לסירוגין עם בת הזוג בהתקיים התנאים הבאים:

  1. בת הזוג נתנה את הסכמתה למימוש הזכות לשעת ההורות לסירוגין עם בן זוגה או על ידי בן זוגה.
  2. כל אחד מבני הזוג מסר למעסיקו, לא יאוחר מ-21 ימים לפני תום תקופת חופשת הלידה הצהרה חתומה, על פי הנוסח שבחוק, שבה הודיע על הבחירה לממש את הזכות לשעת ההורות עם בן הזוג. בהצהרה כל אחד מבני הזוג יפרט את מספר הימים ואת הימים המסוימים בשבוע העבודה שבהם יממש את שעת ההורות.
  3. מכסת שעות ההורות ששני בני הזוג זכאים לממש לא תעלה על מכסת שעות ההורות שהעובדת הייתה זכאית לממש לבדה.

עובדת ובן זוגה, אשר אחד מהם עובד בעבודה במשמרות בענפי התעשייה והמלונאות, יהיו רשאים לממש את הזכות לשעת הורות לסירוגין, כך שכל אחד מבני הזוג יממש את הזכות לפרקי זמן שלא יפחתו משלושה שבועות כל אחד, כאשר העובד ומעסיקו רשאים להסכים על חלוקה אחרת לפרקי זמן קצרים יותר.

 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798