חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
22/02/2020
 
 
 
האם חברות שלא פעלו למניעת הטרדה מינית -מסתכנות בפרסום שמן?
חזור לרשימה
 
תאריך: 06/02/2020
כותב: יפעת בלפר
כתובת דוא"ל: 
 

בחודש שעבר הגיש עיתון "גלובס" לבית הדין הארצי לעבודה בקשה להתיר לפרסום את שמה של החברה שנמצאה אחראית להטרדה מינית שבוצעה בעובדת בכירה שלה, בעת שזו שהתה ברילוקיישן במדינה זרה.

 
באותו מקרה פסק בית הדין הארצי לעבודה פיצוי של כרבע מיליון שקל לעובדת בכירה בחברה שהוטרדה מינית בעת ששהתה ברילוקיישן בשליחות החברה במדינה דרום-אסייתית. ההטרדה בוצעה על-ידי אדם זר שהיה בקשר עם החברה ומנהליה. בפסק הדין, חויבה החברה באחריות משפטית בגין הטרדה מינית, אי-נקיטת צעדי מנע לאחר מעשה ההטרדה והתנכלות. ההליך התנהל תוך איסור פרסום שמות הצדדים המעורבים.
 
איסור פרסום שם המעורבים בהליך משפטי הינו חריג ייחודי לעקרון פומביות הדיון וזכות הציבור לדעת. החוק וההלכה המשפטית מבכרים את פומביות הדיון בשל האינטרס הציבורי. החריג בענייננו הוקם ביחס לנפגעי עבירה בהקשרים של עבירות מין והוחל גם בתיקים של הטרדה מינית. זאת, על מנת לשמור על כבודן ופרטיותן של הנפגעות ולעודד תלונות בתופעה מושתקת. בפועל, גם חברות, שבית הדין מצא שלא מילאו את חובותיהן על פי החוק למניעת הטרדה מינית, נהנות מחיסיון מלא על שמן. 
 
אם כך, מדוע פנה עיתון "גלובוס" בבקשה להתיר את פרסום שם החברה?
 
על המהפכה התודעתית הרחבה שהוביל החוק למניעת הטרדה מינית אין חולק. התנהגויות שהיו בעבר שכיחות ונורמטיביות במקומות עבודה רבים, נחשבות היום לפסולות ואסורות על פי החוק. 
 
אך לצד התפתחות זו נמצא כי החוק עדיין טעון שיפור בהטמעתו במקומות עבודה. ממחקר שנערך עשור לאחר חקיקת החוק עולה כי למעלה ממחצית מהארגונים בישראל אינם מיישמים את הוראותיו. נתונים אלה חזרו על עצמם גם בסקר של משרד התמ"ת (דאז) ובדו"ח של הוועדה לגיבוש תכנית לאומית למאבק בתופעת ההטרדות המיניות שפורסם בשנה החולפת. שתיים מתוך חמש המלצות הוועדה עסקו בחיזוק מחויבותם ויכולתם של מעסיקים למנוע ולטפל בהטרדות מיניות והגברת הפיקוח ואכיפת החוק במקומות עבודה. 
 
לא בכדי קבעה הוועדה המלצות אלה. לפי הנתונים שפרסמה, חרף העובדה שחלפו 20 שנה מחקיקת החוק, הטרדות מיניות עדיין מתרחשות ביתר שאת במקומות עבודה. למעלה ממחצית מהנשים דיווחו כי הוטרדו מינית וכ – 60% מהן חוו את ההטרדה במקום עבודתן. 
 
התבוננות מעמיקה בזירה הארגונית מגלה כי במקרים בהם חברות שנמנעו מטיפול בהטרדות מיניות ובהמשך לכך - שמן פורסם בתקשורת או בפסיקה משפטית, התקיים תהליך ארגוני מעמיק לטיפול בהטרדות המיניות. במקרים אלה, קל לראות את הקו המחבר בין הפעולה האפקטיבית והמחויבת של החברה לייצר סביבת עבודה הנקייה מהטרדות מיניות לבין הרווח העסקי והציבורי הרחב. במקרים אלה, עובדות החברה זכו לסביבה בטוחה המאפשרת מיצוי יכולות והגברת התפוקה, כך גם עובדי חברות הבת, הקבלן וספקי השירות שנדרשו לפעול בהתאם לנורמות החדשות. לקוחות החברה הרוויחו פעמיים, פעם אחת בקבלת שירות איכותי בסביבה נעדרת סיכון להטרדה ופעם שנייה בעבודה עם חברה שאינה מתפשרת גם במקרה של אובדן לקוח שנמצא מטריד על מנת לשמור על שם וערכי החברה. באופן זה, הרווח - שתורגם גם להכנסות שהרוויחה החברה – היה גבוה, ציבורי ומתגמל.
 
בסופו של יום, במקרים בהם יפעלו חברות לטיפול נחוש ומניעה אפקטיבית בהטרדות מיניות -  שורת הרווח תחזור לחברה בריבית דריבית, והרווח יהיה של כולנו. 
 

עו"ד יפעת בלפר, מרצה, יועצת ומלווה חברות בפיתוח אסטרטגיות לטיפול ומניעת הטרדה מינית. 

 
 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798