חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
17/01/2020
 
 
 
מנהלים וספורטאים - ומה שביניהם
חזור לרשימה
 
תאריך: 31/01/2008
כותב: איתן מאירי
כתובת דוא"ל:  emeiri@zahav.net.il
 
בתקופות קשות גובר הצורך במנהיגות. עובדה ידועה היא שהעדר מנהיגות או מנהיגות לקויה הן שתרמו לתקופה הקשה - לעוצמתה ולתזמונה. באנלוגיה לעולם העסקים, כאשר תקופה קשה עוברת על החברה או העסק ומשפיעה גם ברמה האישית, נדרשים המנהלים לגלות ולהפגין כישורי מנהיגות, יותר מתמיד.

כולנו מנהיגים - איש איש בתחומו ועל פי רוב בכמה תחומים: במשפחה, בארגון התנדבותי, במקום העבודה, בחוג החברתי ועוד. לכן, כל אחד מאיתנו חייב לנהל ולהנהיג את עצמו. עלינו להבין, לנהל ולהנהיג את עצמנו לפני שנוכל להבין להנהיג ולנהל אחרים. ובמילים אחרות: אינך יכול להבין, לנהל ולהנהיג אנשים אחרים לפני שתוכל להבין ולנהל את עצמך.

מזה זמן רב אנשים רבים חשים שהמדינה בכלל והכלכלה בפרט סובלות ממשבר מנהיגותי. אני מציע לנו ללמוד רבות ולקבל השראה מהספורטאים. מה הופך ספורטאי להיות ספורטאי מוצלח? ומה הופך ספורטאי מוצלח למצטיין? הספורטאי המצטיין הוא בראש ובראשונה מנהל ומנהיג של עצמו. גם אם אינו רואה את עצמו ככזה - הוא ניחן בכישורי ניהול ומנהיגות. כישורים אלו הם אלה שאפשרו לו לממש את הפוטנציאל שלו ולהפוך למצליח בתחומו.

הוא יודע היטב שהמילה "הצלחה" באה לפני המילה "עבודה" רק במילון. הוא יודע מראש לאן הוא רוצה להגיע, והוא יודע זאת בבהירות ובאופן מגובש.

ברור לו מראש כי על מנת להצליח עליו להשקיע ולהזיע. לספורטאי, מושג "ההצלחה" אינו מושג מעורפל אלה הגדרה ברורה הנמדדת בשניות, במרחק, בגובה, בק"ג או במספר נקודות. יש לו תוכנית אימונים מגובשת - שניתן לתרגם אותה לתוכנית פעולה להשגת מטרתו, התוכנית הינה תוכנית מסודרת, כתובה. שלבי התוכנית מתוחמים בלוחות זמנים ריאליים, כאשר כל שלב מאפשר צמיחה לשלב הבא. הוא יודע שהתקדמות מהירה מדי תגרום לפגיעה ולנזק ולכן הוא דבק בתוכנית. הוא גם יודע לחלק מטרה גדולה למטרות קטנות יותר, ברות השגה בטווח קצר. ע"י מימוש מטרות אלה הוא יזין את המוטיבציה הפנימית שלו ויחזק את בטחונו העצמי. הוא בעל מוטיבציה פנימית חזקה היוצרת מחויבות לפעול על פי התוכנית גם ביום ש"לא בא לו" הפוגה בלתי מתוכננת איננה אופציה עבורו. אולם, הוא יודע היטב כי חייבים גם לעשות הפסקות וכי אימון ללא הפסקות לא ישפר, אלא ידרדר את רמת הביצועים.

הספורטאי המצליח דואג לאיזון בין הגוף לנפש. הוא גם מודע בכל נימי נפשו כי מוכנות מנטלית הינה כלי חיוני להתקדמותו ולהצלחתו. ספורטאי מצליח - בין אם הוא עוסק בספורט יחידני או בספורט קבוצתי - דואג לו לקבוצת תמיכה. בכדי להגיע לפסגות ההצלחה - הוא צריך את תמיכת המשפחה, חברים והשותפים לדרך. חשיבות דרמטית בקבוצת התמיכה יש למאמן. המאמן הוא מי שתומך, מנחה ולעיתים רודה בספורטאי, אולם הספורטאי הוא זה שבחר לו את המאמן, שיעזור לו בתהליך הצמיחה ושינוי, שיפיח בו התלהבות, עידוד ואמונה גם ברגעי המשבר. המאמן המצטיין בוודאי ניחן בכישורי ויכולות מנהיגות בתורו.

דימוי עצמי חיובי - האמונה כי הוא מוכשר, ממוקד, יסודי, בעל משמעת עצמית, משקיע, נועד להצלחה - מסייעת ומחליקה את הדרך להצלחה.

תרגול, תרגול, תרגול - גדולי הספורטאים - בכל תחום - מתרגלים את עצמם ללא הרף, גם הכדורסלן שזרק מיליון זריקות לסלת ינצל כל רגע פנוי - להמשיך ולזרוק. שחקן הגולף המצליח - ימשיך לתרגל חבטות בכדי להיות יותר מצליח. גם מבלי לקרוא את "עליזה בארץ הפלאות" הם יודעים כי צריך ללכת בכדי לעמוד במקום, ובכדי להתקדם צריך לרוץ ולרוץ.

הספורטאי המצטיין יודע כי בין הזכייה במקום הראשון לשני יכולה להפריד שניה, סנטימטר, קילוגרם או נקודה. הוא יודע היטב שהמנצח "זוכה בכל הקופה". הוא אינו חותר למקום השלישי וגם לא לשני. הוא חותר ופועל בלא לאות להגיע למקום הראשון.

ובכן, אינך צריך לרוץ, לשחות ולהרים משקולות בכדי להיות מנהל ומנהיג מוצלח אולם אימוץ ההרגלים והתכונות המביאים ספורטאים להצלחה, ישפור את התוצאות שלך:

  זקק את חשיבתך וקבע מטרות מוגדרות וברורות.
  שתף את קבוצת העבודה שלך בחזון הגדול ובתוכניות הקטנות. כאשר אתם פועלים כקבוצה מגובשת החולקת אותן
    מטרות כאשר כל אחד יודע מה תפקידו- אתם מכפילים בחוזקה את היכולות.
  דאג לאזן את תחומי חייך השונים: משפחה, עבדוה, ניהול הכספים, חיי התרבות והחברה, ודאגה לגוף ולבריאות.
  דאג לעשות הפסקות, מנוחה, לאכול נכון, לשמור על הגוף.
  הקדש זמן לתכנון הזמן שלך.
  כאשר קבעת תוכנית, הפגן נחישות ופעל למימושה.
  וודא שיש לך קבוצת תמיכה (ואל תבלבל בינה לבין חנפנים אומרי הן). קבוצת התמיכה נותנת ציונים לא רק על "סלים"
    אלא גם על "אסיסטים".
  דאג לפתח ולשפר את עצמך, תמיד, וכן את הצוות שלך.
  האמן בעצמך, האמן בצוות שלך. כשאתה מאמין באנשים שלך אתה יודע לדחוף אותם גם להאמין בעצמם.

כיום יום אתה עולה על המגרש (משרדך…) בידיעה שהיום, זהו יום מבחן, בו ניתן לבצע התקדמות משמעותית למימוש יעדך. עשה זאת ותהיה מאמן, מנהל ומנהיג מצטיין.

 


איתן מאירי, מנכ"ל חברת ניהול אפקטיבי בע"מ - הנציגה בישראל של החברה הגדולה בעולם לפיתוח מנהלים וארגונים  LMI ® -

 Leadership Management International ®. איתן, פסיכולוג מוסמך ומומחה בייעוץ ארגוני וקואוצ'ינג ומלווה מנהלים והנהלות. שימש בעבר בתפקידי ניהול וכמנכ''ל בארגונים ממשלתיים ופרטיים. איתן מרצה בארץ ובחו"ל בנושאי ניהול, מנהיגות, ניהול עצמי ומוטיבציה ומשמש כיועץ אסטרטגי ודירקטור בחברות שונות.
ניהול אפקטיבי בע"מ,  09-9566875

 http://www.nihul.org

 

 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
1.
- 17/08/2009 - (ל"ת)
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798