חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
11/12/2019
 
 
 
חמשת החושים ככלי לפיתוח רעיונות יצירתיים
חזור לרשימה
 
תאריך: 23/03/2008
כותב: עמיר עליון
כתובת דוא"ל:  amir.elion@gmail.com
 
במאמר זה אציג דרך מקורית לפתח רעיונות חדשים. לעתים, האמצעים בהם אנו משתמשים באופן יום-יומי, באורח כמעט מובן מאליו, עשויים לשמש אותנו כמקור לרעיונות יצירתיים. דברי מכוונים לכך שניתן להשתמש בחמשת החושים – כלי התחושה והתקשורת העיקרי של בני האדם – לשם פיתוח דברים שאינם כה שגרתיים. רעיונות אלו מתאימים במיוחד לביטויים של יצירתיות בעיצוב מרחבים או חדרים,  באירועים מיוחדים או מסיבות, בהדרכות כמובן, ובמגוון שימושים אחרים.

הנה האופן בו תוכלו להשתמש ביכולתכם הטבעיות ליצירת רעיונות. ראשית – חשבו על מוצר, מקום או אירוע. רשמו את כל החושים שמופעלים ומעורבים בחוויית המוצר, המקום או האירוע – ובאילו אופנים מופעלים החושים השונים. תוכלו להיעזר במפות מושגים (Mind Maps) לשם מיפוי זה.

כעת – בצעו אחת מהפעולות הבאות (או כמה מהן):

 1. העצימו את החוויה החושית: בחרו אחת מחוויות החושים המעורבות בחוויית המוצר, המקום או האירוע, והעצימו אותה. חזקו את עוצמת המראה, גרמו לכך שהצלילים יהיו דומיננטיים יותר, המגע ברור וחד יותר, הטעם או הריח אינטנסיביים יותר.

  דוגמאות: במוצרי מזון – סדרת מוצרים עם טעם וריח חזקים במיוחד, שיאפשרו לכנות את המוצרים בשמות המדגישים את חוויית האכילה וההנאה מהמוצר (מוצרי"Extreme").
  בהדרכה – כתבו את המסר החשוב של ההדרכה באותיות ענק צבעוניות על הקירות או הרצפה.

 2. החליפו בין חושים: החליפו את החוויה של חוש אחד בחוש אחר. במקום בצלילים – השתמשו במילה כתובות (ראיה), או להיפך. במקום ראיה – תנו לאנשים לחוות דרך מגע, ובאופן דומה בחושים האחרים.

  דוגמאות: כתב ברייל מחליף את הראיה בחוש המישוש. מגוון משחקי ילדים משתמשים בעקרון זה כדי ל"אמן" את הילדים בחושים השונים (למשל – לנחש ע"י מישוש איזה חפץ מסתתר בקופסא).
  בהדרכה בנושא תקשורת – תוכלו למשל להנחות את המשתתפים לתקשר בכתיבה או סימנים במקום ע"י השמעת קולות, ולעבד את החוויה והתובנות לגבי תקשורת בהמשך.

 3. שלבו מספר חושים: השתמשו בכך על מנת לגרום לחוויה להיות טוטאלית והוליסטית יותר. גרמו לכך שבעת חוויה של המוצר, המקום או האירוע, מספר חושים מופעלים בו זמנית.

  דוגמאות: חדר משחקים או מוזיאון בו כאשר נוגעים (=מגע) בקיר מושמע (=שמיעה) צליל נעים ומופעלים אורות צבעוניים (=ראיה), ואולי אפילו מופצים ריחות בחדר.
  בהדרכה – חשבו על דרכים לגרום למשתתפים בהדרכה לחוות את המסר בצורה רב חושית – למשל, כאשר מישהו מעלה רעיון יצירתי במיוחד בסדנת יצירתיות – תנו לו שוקולד ריחני ומתוק...

 4. נטרלו את אחד החושים: הוציאו את אחד החושים באופן קיצוני מהחוויה. בטלו אותו כליל או צמצמו אותו ככל האפשר.

  דוגמאות: חוויית "דיאלוג בחשיכה" במוזיאון הילדים בחולון, במסגרתה חווים המבקרים מגוון חוויות יומיומיות – אך ללא חוש הראייה.
  בהדרכה – לאטום לחלק מהמשתתפים את האוזניים בהדרכה על מנת שיחדדו את יכולת ההבחנה שלהם בביטויי שפת הגוף ומשמעותה.

 


אודות עמיר עליון
עמיר עליון הוא בעל ניסיון רב בתפקידי ניהול ופיתוח הדרכה, פיתוח מנהלים הן בחברות ייעוץ והן בחברות מסחריות ותעשייתיות. כיום הוא מנהל הדרכה בחברת מוטורולה ישראל. במשך מספר שנים נמנה על צוות שפיתח שיטה לפיתוח מיומנויות מגוונות בשילוב ייחודי של משחקי חשיבה. עמיר מתעניין במיוחד בנושא של יצירתיות וחדשנות מעשית. האתר שלו www.Best100Ideas.com, כולל ספר על 100 רעיונות יצירתיים למצגות,  עלון אלקטרוני חינם בנושא יצירתיות, מאמרים ועוד.

 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798