חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
28/01/2020
 
 
 
הגיל כן קובע וגם הניסיון
חזור לרשימה
 
תאריך: 28/04/2008
כותב: שוקי שטאובר
כתובת דוא"ל:  stauberj@zahav.net.il
 
התפטרותו של דן שמיר מאמנה של הפועל ירושלים בכדורסל לא הפתיעה איש. סידרת ההפסדים שחוותה הקבוצה בשבועות האחרונים הצביעה על משבר חמור בקבוצה. ניכר היה בה שאינה ממצה חלק גדול מהפוטנציאל הגלום משחקניה וזו - בעיה ניהולית.

על טקטיקה ומוטיבציה
בשיח שלאחר ההפסד האחרון של הקבוצה, למי שממוקמת אחרונה בטבלה עירוני ראשון לציון, כבר הוצגה הבעיה העיקרית בראש חוצות. נטען כי שמיר מייחס משקל רב למשחק, ופחות לשחקנים. הוא שם דגש על הטקטיקה, פחות על המוטיבציה. כך למשל, צוטט בעיתון הארץ אחד משחקני הקבוצה: "מאמן שמנסה להחדיר מוטיווציה לשחקנים בעזרת מלים אמוציונאליות, גורם להם להרגיש שהם מאכזבים אותו כשמפסידים, וזה חשוב כי אף אחד לא רוצה לאכזב את מי שמראה לו אהבה... השיטה של דן שונה לגמרי. זיו (עוזר המאמן – ש.ש.) דווקא כן מעניק לנו את ההרגשה המיוחדת הזאת".
הנה, שחקן כדורסל צעיר מעניק לנו, אולי בלי משים, שיעור חשוב בניהול.

הגיל
ההתפטרות של שמיר מזכירה לנו את התפטרותו של מאמן כדורסל צעיר אחר, עודד קטש ממכבי תל אביב. הם טיפוסים שונים, אבל מכנה משותף אחד לשניהם, הגיל הצעיר.
לקביעת זהותו של המאמן משקל רב עוד לפני עריכתו של האימון הראשון של הקבוצה. בעיקר בקבוצה גדולה, שיש בה כוכבים גדולים ומנוסים.
החלטה על הבאתו של מאמן צעיר יכולה לקומם חלק מהשחקנים. המובילים שבהם יכולים לחוש כי אולי, בלי משים כמובן, מזלזלים בהם – מצפים מהם, המוכשרים, המנוסים, בעלי השכר הגבוה לפעול על פי הוראותיו של מי שצבר פחות נקודות מהם במהלך הקריירה שלו. יוצא כי דווקא המאמן הצעיר, חסר הניסיון, צריך להתחיל לפעול מנקודת פתיחה נמוכה יותר. הוא צריך לשכנע את הסובבים אותו (גם את עצמו) שהוא אמנם מתאים למלא את המשימה המורכבת.
ההתייחסות למאמן או מנהל צעיר היא שונה. בבחינת "בוא נראה אם אתה ראוי להתייחסות של כבוד מצדנו. הרי טרם הוכחת את עצמך." מנהל/מאמן כזה צריך להיות הרבה יותר זהיר בהתנהלותו. את צעקותיו של צביקה שרף שחקנים יקבלו בהבנה ובהרכנת ראש, הוא בגילם של הוריהם. את צעקותיו של שמיר או קטש לא תמיד יקבלו בהשלמה, הם בגיל של חבריהם/אחיהם.

הניסיון
מאמן או מנהל בעל ניסיון כבר חווה כישלונות בחייו, על כן הוא פחות חושש להיכשל, לכן הוא גם יהיה נכון לקחת הימורים מבוקרים. לעומתו, מאמן/מנהל צעיר וחסר ניסיון ממשי שגם לא חווה כישלון מהותי (כישלון כזה היה מן הסתם מונע ממנו לקבל את המשרה הנכספת בגיל כה צעיר) חושש מהכישלון יותר ממי שכבר התנסה בו.
דבר זה דווקא מצר את צעדיו, כי הוא מחזיק את הקלפים קרוב לחזה, כי הוא רוצה להיות בשליטה. יש לכך מחיר בתפקידי ניהול מסוימים. בוודאי במצבים של לחץ (מצב של שיגרה בקבוצת כדורסל "גדולה") בהם גם צריך לנהל ולהניע טאלנטים.
הסיפור של שחקנה של הפועל ירושלים ראמל קארי, שהיה קלע מוביל בליגה האיטלקית והפך לשחקן לא משמעותי בסגל של הקבוצה המקומית, מהווה דוגמא חיה, נושמת ומתוסכלת לתופעה ניהולית זו.
מצוטט באותה כתבה שחקן אחר של הקבוצה: "הרבה חבר'ה לא מרגישים נוח לעשות את מה שהם רוצים ויכולים לעשות על הפארקט. שמיר מעמיד את כולם בצורה כל כך ברורה ולא מאפשר חופש אופנסיווי... ראמל קארי, לדוגמה, לא נותן אפילו חצי ממה שהוא מסוגל כי הוא צריך לעשות את מה שאומרים לו במקום לפעול חופשי".

 


 ניהול, עבודה, קריירה – האתר של שוקי שטאובר www.shukistauber.co.il

 
תואר 2:לימודי עבודה מוסד לימודי:אוניברסיטת ת``א
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
1.
- 17/08/2009 - (ל"ת)
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798