חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
14/12/2019
 
 
 
זהה את מקבל ההחלטות (חלק 16)
חזור לרשימה
 
תאריך: 29/04/2008
כותב: אורי אירם
כתובת דוא"ל:  info@uri-iram.co.il
 
כאשר אתה עורך מצגת קבוצתית או פגישת מכירה עם שני אנשים או יותר, אתה חייב לזהות את מקבל-ההחלטות האמיתי. לעתים קרובות האנשים שישאלו את מרבית השאלות ויימשכו את עיקר תשומת הלב לא יהיו האדם הזה, אלא זוטרים המנסים לעשות עליו רושם או להיאבק על מעמדם בקבוצה.

תוכל לנסות לזהות את הבכיר על-ידי מקום הישיבה שלו ביחס אליך וביחס לחברי הקבוצה. בדרך כלל (אך לא תמיד) הוא ישב בראש השולחן או בדיוק מולך. אם תבחן את מבטי חברי הקבוצה תוכל להבחין שברגעים קריטיים בפגישה המבטים נשלחים אל הבכיר בציפייה לדברו או לקבלת אישור (אפילו בלתי-מילולי) ממנו. אתה יכול לשאול במכוון שאלות המחייבות קבלת החלטה כדי לבחון כיצד מגיבים חברי הקבוצה וממי הם מבקשים את התשובה.

זכור שלא תמיד האדם הבכיר מבחינה פורמאלית הוא גם המחליט. לעתים, כאשר מדובר בתחום מקצועי כגון מערכת מידע ממוחשבת או שירות פיננסי כזה או אחר, הגורם המשפיע ביותר על ההחלטה יהיה איש המקצוע למרות שבאופן פורמאלי ההחלטה תתקבל על-ידי מנהל אחר – בכיר יותר. אתה חייב לזכור שבארגונים קיימת מערכת פוליטית של לחצים, מאבקי כוח ואינטרסים מנוגדים המשפיעים על תהליכי קבלת ההחלטות, כך שעליך לזהות את הגורם הפוליטי המרכזי והוא אינו בהכרח המנהל הבכיר ביותר.

לאחר שזיהית את מקבל ההחלטות או המשפיע המרכזי, עליך לנסות ולזהות את צורת החשיבה, מאפייני האישיות ותהליכי קבלת ההחלטות שלו. קיימים מודלים פסיכולוגיים רבים שיסייעו לך בכך (היכרות עמם חורגת מגבולות הספר הזה), אך אם תקשיב היטב לדבריו ולמה שמשתמע מהם, תבחן את שפת הגוף שלו ותראה את תגובתו לדברים שונים שאתה אומר תרכוש תובנה רבה בתחומים אלה.

כאשר אתה מציג את המוצר או השירות, עונה על שאלות ומטפל בהתנגדויות, אתה צריך לפנות לכל חברי הקבוצה, אך אופן ניסוח הדברים, קצב אמירתם והדגשים שתבחר חייבים להיות מכוונים אל האדם המשפיע – למרות שמבטך לא בהכרח יהיה מכוון אליו.

כמובן שעדיף שכל חברי הקבוצה ישתכנעו בנחיצות המוצר או השירות שלך, בעלותם הסבירה ובאמינות שאתה וחברתך מציעים. אולם עליך להבין שלאנשים שונים יש טעמים, ניסיון וצורות חשיבה מגוונים, מערכת שיקולים שונה, והעדפות שונות לגבי אופן קליטת המידע המועדף עליהם. לכן, יהיה לך קשה לזהות את מאפייני החשיבה וקבלת ההחלטות של כולם, ובוודאי שלרצות את כל המאזינים. זוהי הסיבה שאנו ממליצים להתמקד במקבל-ההחלטות.
זכור שמצגת קבוצתית היא בבסיסה פגישת מכירה, ובאופן עקרוני עליך להפעיל את כל הטכניקות שהיית מפעיל בפגישת מכירה רגילה – כמובן עם ההתאמות הרלוונטיות. למשל, כאשר אתה נשאל שאלה אתה יכול להפעיל את הטכניקה של 'סגירה קטנה' בפניה אל שואל השאלה (ובזווית העין אתה יכול לבחון את תגובתו של הבכיר).

טיפ הזהב: מצגת קבוצתית מורכבת יותר ממכירה לאדם יחיד, אך היא הכרח המציאות. זהה את מקבל ההחלטות האמיתי, אבחן את צורת החשיבה ומאפייני קבלת ההחלטות שלו והתאם את המסרים שלך כך שיתאימו לאופיו וישפיעו עליו. הדבר לא מפריע לך להעניק לכל חברי הקבוצה תשומת לב והתייחסות.  

 


 אורי אירם - מאמן מכירות ושפת גוף.
054-2177721
www.uri-iram.co.il

 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798