חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
14/12/2019
 
 
 
אינטליגנציות מרובות ככלי ליצירתיות
חזור לרשימה
 
תאריך: 30/04/2008
כותב: עמיר עליון
כתובת דוא"ל:  amir.elion@gmail.com
 
הפעם אתאר כיצד להשתמש בתיאוריית האינטליגנציות המרובות (Multiple Intelligences) של הווארד גרדנר (Howard Gardner) ככלי ליצירתיות המאפשר לפתח רעיונות במגוון נושאים, ובהדרכה בפרט. מאמר המדגים שימוש זה (באנגלית) תוכלו למצוא כאן - Creative Intelligences Article. אם אינכם מכירים את תיאוריית האינטליגנציות המרובות של גרדנר, תמצאו במאמר הסבר קצר שיקל עליכם להבין את השימוש בה ככלי ליצירתיות.

האוורד גרדנר מנה 7 אינטליגנציות שונות שניתן לזהות ביטויים שלהן בקרב אנשים שונים ופעילויות שונות. השבע הן:
• לשונית – היכולת להשתמש בשפה על מנת להלהיב, לשכנע, לעורר או להעביר מידע;
• לוגית-מתמטית – היכולת לחקור ולהגדיר תבניות, קטגוריות ויחסים בין אובייקטים או סמלים;
• תוך-אישית – היכולת להבין, לבטא ולשלוט ברגשות הפנימיים, בחלומות וברעיונות האישיים;
• בין-אישית – היכולת להבין אנשים אחרים, מטרותיהם, כוונותיהם, מה מניע אותם, והיכולת לתקשר עם אחרים;
• מרחבית – היכולת לנווט ולתפוס עצמים וכיוונים במרחב;
• מוזיקלית – היכולת לחבר, לבצע או ליהנות מיצירה מוזיקלית; גופנית – היכולת להשתמש בגוף בפעילות ספורט או מחול ופעילות מוטורית בכלל.

כאמור, ניתן להשתמש בשבע דרכי הביטוי והפעולה האנושיים הללו על מנת לפתח רעיונות בכמעט כל נושא. זה עשוי לסייע לכם למצוא דרכים שונות לתקשורת בקבוצה (הדרכת עובדים, פגישות צוות, אירוע ארגוני), למצבים הקשורים לפעילות של אדם אחד (דרכים יצירתיות לבחינה ומיון של מועמדים לעבודה, למשל), וכן לשימושים אחרים (פיתוח מוצרים ושירותים חדשים, פרסום יצירתי).

לפניכם דוגמאות קצרות לשימוש בשבעת ביטויי האינטליגנציה הללו לפיתוח רעיונות שניתן לשלב בהדרכה על מנת ליצור חוויה יצירתית:
1. לשונית: תנו למשתתפים לפתור חידות מילוליות, או לחבר שירים וסיפורים קצרים, בנושא ההדרכה.
2. לוגית-מתמטית: הציגו למשתתפים חידות לוגיות, מסרים מוצפנים לפענוח, או אפילו סדרה של "מבחנים" לוגיים ב"מסע וירטואלי" לגילוי אוצר במסגרת ההדרכה.
3. תוך-אישית: בקשו מהמשתתפים לעצום את עיניהם, ולחשוב על חוויה מהעבר הקשורה לנושא ההדרכה. הנחו אותם בשחזור החוויה בעיני רוחם, ובחידוד המודעות שלהם לפרטים השונים, לפעולות שנקטו ולרגשות שלהם בסיטואציה ובעקבותיה.
4. בין-אישית: כאן הכר נרחב לתרגילים בנושאי תקשורת, הקשבה פעילה ופיתוח מיומנויות אמפתיה ושיתוף.
5. מרחבית: השתמשו בחדר ההדרכה או אף בבניין או השטח מסביבו ושלחו את המשתתפים למשימות הכוללות ניווט, איתור חפצים וכדומה. אפשרות אחרת – קשרו את עיני המשתתפים והובילו אותם במסלול מסוים, עליו יצטרכו לחזור בעיניים פקוחות.
6. מוזיקלית: הביאו להדרכה כלים מוזיקליים פשוטים ותנו למשתתפים לנגן בקבוצה. הדבר יתרום להנאה בהדרכה, ויאפשר לבחון ולדון בנושאים כגון תקשורת, הרמוניה, עבודת צוות, מנהיגות ועוד.
7. גופנית: משחק של פנטומימה הוא דרך מעולה לנוע ולהפגין שליטה ויכולת תנועה (הוא משלב גם את היכולת הלוגית-מתמטית במידה והוא כולל ניחוש ופענוח התנועות). אפשרות נוספת היא לשלב אתנחתא עם ריקוד פשוט בהדרכה – ואולי להמציא ריקוד קבוצתי משותף.

 אודות עמיר עליון
עמיר עליון הוא בעל ניסיון רב בתפקידי ניהול ופיתוח הדרכה, פיתוח מנהלים הן בחברות ייעוץ והן בחברות מסחריות ותעשייתיות. כיום הוא מנהל הדרכה בחברת מוטורולה ישראל. במשך מספר שנים נמנה על צוות שפיתח שיטה לפיתוח מיומנויות מגוונות בשילוב ייחודי של משחקי חשיבה. עמיר מתעניין במיוחד בנושא של יצירתיות וחדשנות מעשית. האתר שלו www.Best100Ideas.com, כולל ספר על 100 רעיונות יצירתיים למצגות, עלון אלקטרוני חינם בנושא יצירתיות, מאמרים ועוד.

 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798