חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
19/01/2020
 
 
 
איך הופכים אילוץ להזדמנות
חזור לרשימה
 
תאריך: 05/05/2008
כותב: שוקי שטאובר
כתובת דוא"ל:  stauberj@zahav.net.il
 
שוב פורסם כי מעסיק והפעם זכיין של רשת אופנה, עלה על מוקש ופיטר עובדת בהריון בצורה שלומיאלית ועל כן נקנס בסכום גבוה. אמנם הסתבר כי פיטר אותה לא בשל הריונה, ולפיטורין כאלו ניתן לקבל אישור, אבל אי ידיעת החוק לא פטרה אותו מעונש. גם קלונו וקלונה של הרשת, נחשף ברבים - כי לא יפה לפטר עובדת בהריון.

בחשיבה קצת שונה לא תראה בהריון אילוץ אלא הזדמנות. שוו בנפשכם מצב בו מעסיק מכבד את הריונה של עובדת שלו, אפילו של מועמדת ראויה לעבודה. הוא מבין שהריון הוא חלק טבעי מהחיים, כמו העבודה עצמה, ומוצא דרך להתנהל כיאות גם כאשר עובדת יוצאת לחופשת לידה. בניהול נכון של תהליכי עבודה אין כמעט מצב בו הריון צריך להוות אילוץ מהותי. בוודאי לא בעולם עבודה מודרני, המאפשר גמישות העסקה ולא מצריך מאמץ גופני רב.

מעסיק כזה המכבד את הריונה של העובדת זוכה לא רק בהערכתה של העובדת ההרה ובעלייה טבעית ברמת המוטיבציה שלה ובאיכות ההשקעה בעבודה, אלא גם עובדים אחרים שרואים את יחסו זו מן הסתם יגיבו בדרך דומה. גם הסביבה שמחוץ למקום העבודה - לקוחות, ספקים ואחרים - תסייע להעצים את המוניטין החיובי שלו כמעסיק.

תארו לכם מצב בו מגיעה לארגון מועמדת לעבודה, היא מודיעה שהיא נמצאת בחודש השלישי או הרביעי להריונה. המעסיק המתרשם מיכולותיה מברך אותה על כך, אומר שהוא ישמח לקבלה לעבודה ואל דאגה, יש לו מספר חודשים כדי להתארגן בעת שתצא לחופשת לידה.
איזו עובדת יקבל ? באיזו רמת מוטיבציה? עד כמה יצא שמעו למרחוק? איך יהללו אותו ארגוני הנשים? זה פשוט משתלם.

בדרך כלל יש בקורת רבה (אנו שותפים לה) על העסקה של עובדי קבלן, אך אחד ממקרי המבחן העיקריים בהם יש הצדקה מלאה להעסקה של כוח אדם זמני הוא במקרה של מילוי מקום של עובדת אשר יצאה לחופשת לידה.
וגם זאת רק במקרים בהם הדבר באמת נדרש. במקרים רבים עובדת בחופשת לידה לא ממש נמצאת בחופשה אלא ממלאה חלק ניכר מהמשימות גם מביתה. לא רק בגלל שאין לה ברירה, כי היא חפצה לשמור על מקום עבודתה (ויש כמובן לא מעט מקרים כאלו), אלא גם שמשום שהיא מלאת הערכה ליחסו של המעסיק אליה והיא מבקשת להשיב לו כגמולו.

על פי רוב, הריון של עובדת לא צריך להוות אילוץ למעסיקים – שינוי הדיסקט המנטלי והתארגנות נכונה פותרים את ה"בעייה", יוצרים יחסי העבודה טובים ומונעים הפרה של חוק על מחירה הגבוה – לא רק הכלכלי.

 


אתרים נוספים: ניהול, עבודה, קריירה – האתר של שוקי שטאובר www.shukistauber.co.il

 
תואר 2:לימודי עבודה מוסד לימודי:אונ ת``א
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798