חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
14/12/2019
 
 
 
ששת כובעי החשיבה ושימושם ביצירתיות
חזור לרשימה
 
תאריך: 02/06/2008
כותב: עמיר עליון
כתובת דוא"ל:  amir.elion@gmail.com
 
ששת כובעי החשיבה של אדוארד דה-בונו הם אחד מכלי החשיבה האהובים עלי ביותר, ובפרט ככל לחשיבה יצירתית. זהו כלי רב עוצמה וגמיש, ויש מגוון דרכים להשתמש בששת כובעי החשיבה בארגונים ובכלל. במאמר זה אציע דרך אחת לשימוש בששת כובעי החשיבה לשם חיזוק היצירתיות. למתעניינים בדגומא מפורטת לשימוש כזה – ניתן לקרוא גם את המאמר על ששת כובעי החשיבה של תקשורת יצירתית (באנגלית) - The Six Hats of Creative Communication.

 

ששת כובעי החשיבה הוא כלי שפותח על ידי אדוארד דה-בונו על מנת לשפר תוצאות של תהליכי חשיבה ודיונים. כל אחד מהכובעים מייצג סוג אחר של חשיבה, וכל כובע מאופיין על ידי צבע מסוים.

1. כובע לבן: מייצג עובדות, מידע, נתונים סטטיסטיים, וכן משמש לזיהוי מידע חסר ומקורות אפשריים להשגתו.

2. כובע אדום: מסמל את הרגשות והתחושות שלנו. כאשר "חובשים" כובע זה, חברי הדיון או הקבוצה מוזמנים להביע את רגשותיהם על הנושא או לחלוק את תחושותיהם ומצב רוחם הכללי. כל אלו עשויים להשפיע על אופן השתתפותם או אי-השתתפותם בדיון ובחשיבה. כובע זה אינו דורש נימוקים לוגיים או הצדקה – מכיוון שרגשות הם סובייקטיביים ולא רציונליים.

3. כובע צהוב: נועד לחשיבה לוגית חיובית, במטרה להציג תועלות אפשריות ויתרונות של המצב או הרעיון או של דרך הפעולה המוצעת. כמו-כן, ניתן לפרט מי צפוי להרוויח מהאפשרות הנדונה וכיצד. יש להדגיש שטיעונים בעד הרעיון צריכים להיות מנומקים לוגית ולא רק מושמעים כהצהרה בלתי מוסברת.

4. כובע שחור: בעקרון זהו היפוכו של הכובע הצהוב. הכובע השחור משמש לדיון בהשלכות השליליות של התכנית, הסכנות הטמונות ברעיון, וכן ביקורת או חולשות הטיעונים שתומכים בו. כמו בכובע בחיובי, נדרשת הצדקה לוגית בהצגת ההסתייגויות ולא התנגדות לשם התנגדות בלבד.

5. כובע ירוק: מטרתו לעודד יצירתיות וחשיבה לא שגרתית. כאשר משתמשים בכובע זה, יש לעודד חשיבה מסתעפת (אם כי דה-בונו לא מפרט כיצד לחשוב באופן יצירתי במסגרת כלי זה). סיעור מוחות, כלים לחשיבה יצירתית, חשיבת רוחב ושיטות כגון אלו משמשות לחיפוש התפתחויות או פתרונות לא צפויים ברעיון או בדיון.

6. כובע כחול: כובע זה מנהל את הדיון, אחראי על החלפת כובעים כאשר יש בכך צורך, ומוביל לסיכום הנקודות העיקריות שעלו, ולקבלת החלטות לגבי ההמשך.

תוכלו, כאמור, להשתמש בששת כובעי החשיבה בארגון באופנים שונים על מנת לעודד את היצירתיות ואת חשיבת הרוחב, למשל:
• חלקו כובעים בצבעים השונים לאנשים בימים מסוימים בשבוע – על מנת למקד את החשיבה שלהם ולכוון אותה בכיון אחר בכל פעם.
• בניהול ישיבות, הקדישו 5 דקות לכל אחד מהכובעים, ודנו בנושא מהיבטיו השונים.
• תנו לצוותים שונים או לקבוצות מסוימות (עובדים, סטודנטים, חברים) תפקידים שונים על פי הכובעים. כלומר, קבוצת אנשים אחת תהיה אחראית לעובדות ומידע סטטיסטי, קבוצה שנייה לחשיבה חיובית לוגית, וכדומה. ניתן בהמשך להחליף בין תפקיד הקבוצות.
• כתבו או בקשו מתלמידים או עובדים לכתוב מאמר או מסר תקשורתי המבוסס על המבנה של ששת כובעי החשיבה. לדוגמא ראו:
http://www.best100ideas.com/article06.shtml


*  אודות עמיר עליון
עמיר עליון הוא בעל ניסיון רב בתפקידי ניהול ופיתוח הדרכה, פיתוח מנהלים הן בחברות ייעוץ והן בחברות מסחריות ותעשייתיות. כיום הוא מנהל הדרכה בחברת מוטורולה ישראל. במשך מספר שנים נמנה על צוות שפיתח שיטה לפיתוח מיומנויות מגוונות בשילוב ייחודי של משחקי חשיבה. עמיר מתעניין במיוחד בנושא של יצירתיות וחדשנות מעשית. האתר שלו
www.Best100Ideas.com, כולל ספר על 100 רעיונות יצירתיים למצגות, עלון אלקטרוני חינם בנושא יצירתיות, מאמרים ועוד.

 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798