חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
14/11/2019
 
 
 
זהירות, יורשים לא רצויים!
חזור לרשימה
 
תאריך: 10/06/2008
כותב: יוני קופרמן
כתובת דוא"ל: 
 
בעלי פוליסת ביטוח שוכחים לעדכן את רשימת המוטבים כאשר משתנה מצבם המשפחתי עלולים לגרום לכך שנכסיהם הפיננסיים יגיעו לידיים הלא מתאימות...

הסיפור הבא הוא אמיתי, ולמרבה הצער כנראה איננו יחיד במינו. א", עובד מוכשר ובכיר בחברת הייטק ידועה, נפטר למרבה הצער בגיל צעיר והותיר אשה ושני ילדים רכים. האלמנה קיבלה צו קיום צוואה כחוק על פי הצוואה שהכין א' בחייו, אולם נכונה לה הפתעה מאוד בלתי נעימה: בביטוח החיים של בעלה המנוח, שנרכש עוד בתקופת הרווקות, נרשמו כמוטבים הוריו של א'. ביטוח החיים היה אחד הנכסים החשובים של א', אך מאחר שהיחסים בין האלמנה להורים השכולים היו גרועים מסיבות שונות, לא היה סיכוי כלשהו שילדיו של א' ייהנו מן הכספים האלה. רישום המוטבים אינו ניתן לערעור כאשר מדובר בביטוח חיים או פנסיית שאירים.

לאלמנתו של א' וגם להוריו לא היה כל ספק שאילו הוא היה מודע למצב במהלך חייו, הוא בוודאי היה משנה את רישום המוטבים, והעובדה: בית המשפחה וכל שאר הנכסים נרשמו בצוואה לזכות הרעיה והילדים בלבד, ללא כל שיתוף של ההורים. "מדובר בהזנחה שאנו נתקלים בה לעיתים קרובות במגעים עם עובדים ועמיתים".

"רוכשי פוליסות ביטוחי החיים חייבים לזכור כי במקרה מוות המוטבים שנקבעו על ידם הם אלה שיקבלו את כספי ביטוח החיים ואת הכספים שנחסכו ברכיב התגמולים ולא יורשיהם על פי צוואה או על פי הדין", אומר קופרמן. "יועצי הפנסיה והביטוח של תמורה מקפידים בכל פגישה להמליץ בפני העמיתים לבחון את חוזה הביטוח עם כל שינוי במצב המשפחתי. לא פעם אנו נתקלים במצב שבו אדם רכש ביטוח חיים, אך מאז השתנה מצבו המשפחתי, ולמרות זאת על פי החוק או על פי הצוואה שהכין יורשיו לא יזכו לקבל את כספי הביטוח – כל זמן שלא שונתה הגדרת המוטבים בפוליסה. במקרה של א' המוטבים היו הוריו. אך נתקלנו גם במקרים שזוג התגרש ואחד מהשניים שכח שבן הזוג לשעבר רשום כמוטב בפוליסה! אין כל דרך למנוע מעבר הכספים לגרושה או לגרוש במקרה כזה", מזהיר קופרמן. "כאשר קיימת סתירה בין הוראת המוטבים כפי שהוגדרו בתכניות הפנסיוניות לבין היורשים על פי הצוואה, הוראת המוטבים שבתכנית הפנסיונית תגבר על הוראות הצוואה".

 


את הגדרת המוטבים ניתן לשנות בכל עת. מומלץ  לבחון את חוזה הביטוח בעת שינוי במצב המשפחתי. על הגדרת המוטב להיות מדויקת ככל האפשר ולכלול מספר תעודת זהות, שם מלא והגדרת הקירבה. אם יש יותר ממוטב אחד יש להגדיר את אופן חלוקת כספי הביטוח ביניהם ואפשר להוסיף כל דבר לגבי אופן הזכות בכספים ואף קביעת תנאים.

אפשרות אחרת היא לציין  כי המוטבים יהיו בהתאם לצוואתו האחרונה של המבוטח על ידי קביעת המוטבים "כאמור בצוואתי". במקרה זה יהיו הגופים הפנסיוניים רשאים לשלם את סכומי החיסכון והביטוח רק לאחר פרסום צו ירושה ע"י בית משפט (למעט כספי פיצויים שישולמו עפ"י "חוק פיצויי פיטורין).

 * יוני קופרמן, מנכ"ל חברת תמורה לניהול הסדרים פנסיוניים.
קבוצת תמורה מובילה בניהול הסדרי הפנסיה ופיננסים. החברה בבעלות מלאה של כלל החזקות עסקי ביטוח.
http://www.tmu.co.il

 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798