חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
26/01/2020
 
 
 
תוקפה של תנייה לאיסור תחרות בחוזה עבודה
חזור לרשימה
 
תאריך: 30/06/2008
כותב: אלי דורון, עו``ד - ירון טיקוצקי, עו``ד (רו``ח)
כתובת דוא"ל:  eli-doron@taxlawyers.co.il
 
השאלה מהו תוקפה של תניית איסור תחרות המגבילה את חופש העיסוק של העובד לאחר סיום עבודתו, מעסיקה את בתי הדין לעבודה בעניינים שונים המובאים להכרעתם.


ככלל, נקבע בפסיקה  (ראו למשל, ע"א 6601/96 AES SYSTEM INC ואח' נ' משה סהר ואח' ), כי תניה בין עובד למעביד המגבילה את חופש העיסוק של העובד לאחר סיום עבודתו, בלא להגן על אינטרסים לגיטימיים של המעביד, היא בטלה. האינטרס הלגיטימי של המעביד הוא, בין השאר, בסודותיו המסחריים וברשימת לקוחותיו. עוד יש להתחשב ביחסי האמון שבין העובד והמעביד, בהלכות מסחר ראויות ובחובת תום הלב. בהיקף ההגבלה יש להתחשב גם בסבירות ובמידתיות.
בתיק ע"ב (ת"א) 4588/02 גירית בע"מ נ' אביב ואח', הגישה התובעת תביעה למתן צווי מניעה קבועים למניעת גזל סוכנות בלעדית ופנייה אסורה ללקוחות התובעת. התובעת מפעילה סוכנות בלעדית בישראל של היצרן הגרמני קרונה. הנתבעים הועסקו אצל התובעת על פי חוזי עבודה אישיים שכללו תנייה בדבר אי תחרות למשך שנתיים (ושנה בעניינו של אחד מהנתבעים). בעקבות טענות של קרונה כלפי התובעת, החלו מגעים בין הנתבעים לבין נציג החברה הגרמנית שעניינם הקמת חברה חדשה, אשר תקבל את ייצוג קרונה בישראל. לטענת התובעת, דרשו הנתבעים תוספות שכר מופרכות לשכרם בגין עמלות, ומשלא נענו איימו כי יעזבו את התובעת וייקחו את הסוכנות הבלעדית של קרונה.
בפסק דינו, מציג בית הדין לעבודה את הגישה הרווחת בפסיקה לעניין תוקפה של תנייה לאיסור תחרות, כאמור לעיל, וקובע כי בנסיבות המקרה דנן, מדובר בעובדים אשר הפרו את חובת האמון אותה חבו לתובעת, מעסיקתם, ונהגו כלפיה שלא בתום לב. הפרת חובה זו, עניינה בעצם ניהול משא ומתן במהלך תקופת העבודה שהעמיד את הנתבעים במצב של ניגוד עניינים כל עוד עבדו בתובעת והיו הממונים מטעמה על הקשרים עם קרונה.
בית הדין קובע, כי הקביעה שעובד נהג שלא בתום לב מחייבת את בית הדין לשקול אם בגין התנהגות זו, בהתחשב במכלול הנתונים והאינטרסים, יש ליתן צו המגביל את חופש עיסוקו. אם התשובה לכך חיובית יש לקבוע את היקף ההגבלה, תוך התחשבות בשאלות של סבירות ומידתיות ובשים לב להתחייבות המפורשת של העובד, ככל שהיא קיימת. במקרה דנן, נקבע, כי יש להגביל את חופש עיסוקם של הנתבעים כדי לשמור על האינטרס של התובעת בקשריה עם קרונה. באשר להיקף ההגבלה, בהתחשב בעקרון חופש העיסוק מחד, כפי שבא לידי ביטוי בדין ובפסיקה, ובחובת תום הלב והאמון המוטלים על העובד מאידך, יש מקום להגביל את עיסוקם של הנתבעים לתקופה של שישה חודשים החל מיום פיטוריהם.
טל´:        03-6127446, פקס: 03-6127449
טל´:        04-8526693 פקס: 04-8555976
שאלות לגבי המאמר ניתן להעביר למייל:
eli-doron@taxlawyers.co.il

 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798