חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
20/11/2019
 
 
 
הדילמה של מנהלי מערכות מידע (כתבה)
חזור לרשימה
 
תאריך: 06/07/2008
כותב: שוקי שטאובר
כתובת דוא"ל: 
 
בשבוע שעבר פורסם סקר אשר בחן את שביעות רצונם של מנהלים בכירים במקצועות שונים מעבודתם. הסקר, שנערך על ידי רשת ההשמה הבינלאומית למנהלים ExecuNet, מצא כי שביעות הרצון הגבוהה ביותר היא של מנהלים בתחום הפיננסים ואילו שביעות הרצון הנמוכה ביותר היא של מנהלי מערכות מידע - IT.

מנכ"ל הרשת הציג שתי סיבות מרכזיות לתופעה: האחת, מנהלי IT לא עושים עבודה שבאמת מלהיבה אותם, בעיקר עקב חולשת הכלכלה והסתייגותן של חברות רבות מאימוץ טכנולוגיות חדשניות. לדברי המנכ"ל, דייב אפטון, "אנשים שבחרו בקריירת IT אוהבים ומעדיפים לעבוד עם דברים הנמצאים בקדמת הטכנולוגיה, אך מספר החברות שמוכנות כיום להשקיע את המשאבים הנדרשים על מנת להישאר בקדמת הטכנולוגיה אינו גבוה".
הסיבה המרכזית השנייה לאי שביעות רצונם היחסית של מנהלי IT היא אופיו כפוי הטובה של תפקידם. אפטון: "מבחינות רבות, IT לא מקבל את הכבוד לו זוכים תחומים מסורתיים יותר כגון שיווק ופיננסים".

רמה מקצועית או תועלת עסקית?
לדעתי, מנהלי מערכות מידע עוסקים בתחום בו בולטת במיוחד הדילמה המובנית בין שיקולים עסקיים למקצועיים. כמנהל מקצועי מנהל IT מבקש להיות בחזית הטכנולוגיה. זאת, בין אם הוא עצמו מבקש להגיע לשיאים מקצועיים, ובין אם הוא רוצה בכך משום שזהו גורם המניע עובדים מהמעלה הראשונה. בסקרים רבים שבחנו נטיות תעסוקה של אנשי IT עלתה במובהק הסיבה "פעילות בחזית הטכנולוגיה" כאחת הסיבות המרכזיות לבחירה במקום עבודה*. מנהל מערכות מידע מפוכח יודע כי מעבר לעניין המקצועי שלו עצמו עמידה בחזית הטכנולוגיה תאפשר לו לגייס עובדים טובים יותר בקלות רבה יותר. היא גם תקל עליו לשמר אותם ולהניעם.
אך מנגד עומדת לה שאלת התועלת העסקית. בעשור האחרון מרבית הארגונים בעולם המערבי המפותח הוציאו הון עתק על טכנולוגיית מחשוב. חלקן חוו ניסיונות רבים של ניסוי וטעייה עד שייצבו ולו באופן חלקי את מערכותיהן. כיום יש כבר פחות נכונות להיכנס להרפתקאות חדשות עתירות תקציב. כיום לא מזדרזים לאמץ כל טכנולוגיה חדשה. המחיר, בכסף ומשאבי ניהול, לא תמיד כדאי.
בבואו לבחון הכנסה של טכנולוגיה חדשה לארגון מנהל מערכות המידע צריך במקרים רבים להתחבט בדבר ההמלצה שהוא צריך להביא בפני ההנהלה. אם ימליץ שלא לאמץ אותה אפשר שיגרום למפח נפש, על השלכותיו, בקרב אנשי צוותו. אם ימליץ בפני ההנהלה לאמץ אותה, הוא עשוי להיתקל בביקורת (לעיתים מוצדקת) כי הוא רואה את טובת יחידתו לפני טובת הארגון. גישה כזו תזכה אותו בביקורת ואף בביטויים של חוסר הערכה (אפטון כבר הזכיר זאת כסיבה מרכזית שנייה לחוסר שביעות רצונם היחסי של מנהלי IT). בייחוד עשוי להביע את חוסר שביעות רצונו מנהל הכספים, זה שנמצא בקצה השני של הסקאלה - של אלו שהכי שבעי רצון מתפקידם.
אין זה פלא. רבים יטענו (לא תמיד בצדק) כי מנהל הכספים הוא בורג חשוב בליבה העסקית, ואילו מנהל מערכות מידע מייצר בעיקר הוצאות. אם כך, ממה הוא יכול להיות מאד מרוצה?
 


*ספרו התשיעי של שוקי שטאובר, "זה לא רק הכסף – ניהול עובדים בארגונים איכותיים" ייצא לאור בשבוע הבא.
ניהול, עבודה, קריירה – האתר של שוקי שטאובר www.shukistauber.co.il

 
תואר 2:לימודי עבודה מוסד לימודי:אוניברסיטת תל-אביב
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798