חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
21/01/2020
 
 
 
מה הדין כאשר תלוש השכר אינו משקף את שהוסכם בחוזה עבודה?
חזור לרשימה
 
תאריך: 24/07/2008
כותב: אלי דורון, עו``ד - ירון טיקוצקי, עו``ד (רו``ח)
כתובת דוא"ל:  eli-doron@taxlawyers.co.il
 

שאלה זו הגיעה לפתחו של בית הדין הארצי לעבודה בעקבות תביעתם של שני עובדים, אשר טענו כי תלושי השכר שלהם אינם משקפים נכונה את המוסכם עמם (ע"ע 300010/98).

 

 

 התובעים טענו, כי הסכום המכונה בתלושי המשכורת שלהם "תוספת לחוזה" הינו חלק בלתי נפרד מהשכר, אשר יש לקחת אותו בחשבון לצורך חישוב פיצויי פיטורים ולצורך הפרשות לקרן הגמלאות ולקרן השתלמות. עוד טענו התובעים, כי בחוזה העבודה שנחתם עמם, אין זכר להבחנה בין שכר רגיל לבין "תוספת לחוזה".

בנסיבות המקרה הספציפי, דחה בית הדין הארצי את תביעת התובעים לאחר שקבע, כי התובעים ידעו בכל תקופת עבודתם על החלוקה שבתלושי המשכורת בין "משכורת לפי חוזה" לבין "תוספת לחוזה", ועל ההשלכו שיש לחלוקה זו לגבי ההפרשות והניכויים לקופת הגמל ולקרן ההשתלמות. חוסר תום ליבם של התובעים עמד להם לרועץ בתביעתם והביא לכך שתביעתם נדחתה.

יחד עם זאת, מצא בית הדין הארצי להעיר מספר הערות באשר למדיניותו של בית הדין במקרים בהם יש שוני בין מה שסוכם עם העובד לבין מה שמופיע בתלוש השכר.

בית הדין מציין, כי המקרה הנדון, חושף פן בעייתי בהתייחס לחוזי עבודה אישיים ולבבואתם בתלושי השכר וכי יש לעקור מן השורש תופעה פסולה בה מעסיק מחתים עובד על חוזה עבודה ובפועל תלוש המשכורת משקף מציאות נפרדת. חזקה היא שחוזה עבודה משקף נכונה את רצונם של הצדדים וכולל באופן מפורש את כל תנאי העבודה המוקנים לעובד, אך פעמים רבות יש שעובד אינו מודע לכל ההשלכות הנובעות מ"פנקסנות" הניכויים למיניה או מעדיף שלא להרים את קולו ולהתריס כנגד המעסיק. בין הדין מציין עוד, כי הוא יראה בחומרה רבה מעסיק שנוקט בשיטת פעולה כאמור במודע ובניסיון נלוז להפחית מזכויותיו של עובד.

 

 


הכותבים :אלי דורון, עו"ד - ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח)
eli-doron@taxlawyers.co.il 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798