חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
18/01/2020
 
 
 
יועץ או קוסם ?
חזור לרשימה
 
תאריך: 25/08/2008
כותב: נאוה שלו
כתובת דוא"ל:  nshalev@nsg-consulting.com
 

מהו התפקיד של היועץ  ומהם האתגרים בהם הוא נתקל בעבודתו עם מנהלים וארגונים. אנו נדון בחלק מהסוגיות החשובות תוך שימוש בסיפור " הקוסם מארץ עוץ" שנכתב על ידי פרנק באום ב 1900 ( לפני יותר ממאה שנים ) ובו  מצאתי הרבה תובנות הקשורות לעבודתם של יועצים.  

מהו התפקיד של היועץ ?


האם התפקיד של היועץ הוא למצוא פתרונות לבעיות והאתגרים של הלקוח או לקדם תהליכים אשר יביאו לפיתוח יכולות אלה בארגון או אולי גם וגם ?

דוריתי והחבורה שלה מגיעים ופוגשים את עוץ -
איזה הבטחה שאל עוץ ?
אתה הבטחת לשלוח אותי הביתה לקנזנס כאשר המכשפה הרעה הושמדה.
והבטחת  לתת לי שכל אמר איש הקש.
והבטחת לתת לי  אומץ לב אמר האריה
והבטחת לתת לי  לב אמר איש הפח. 

דוריתי איש הפח ,הדחליל והאריה באים לקוסם כדי שיתן להם את מה שחסר להם .התפיסה שלהם מאופיינת במוקד שליטה חיצוני כלומר ההגעה אל הקוסם ( היועץ ) תסייע להם לפתור את בעיותיהם.

בניגוד לגישה הפסיבית התפקיד של היועץ הוא לסייע בבניה של "יכולות (capabilities ) של הארגון"  אשר יסייעו לארגון להשיג את מטרותיו. כמו למשל:בנייה של יתרון תחרותי , ביצועים גבוהים או הגברת פרודיקטיביות. יועצים  אמורים להיות הקטליזטור לפיתוח יכולות ארגוניות חדשות אשר יביאו להשגת מטרות הארגון לטווח ארוך. בנית יכולות חדשות בארגון יסייעו לארגון להמשיך ולצמוח גם לאחר  שהיועץ עוזב את הארגון. 

בניגוד לגישה הפסיבית שבה תפקיד היועץ לפתור את בעיות הארגון בגישה האקטיבית תפקיד היועץ הוא לבנות את  יכולות הארגון . בגישה הראשונה היועץ מספק " פתרונות " ואילו בגישה השניה היועץ עוזר לארגון לפתח בפנים את הפוטנציאל שלו.   

מידת ההלימה בין האופן שהארגון והמנהלים רואים את תפקידו של היועץ לבין האופן שבו היועץ רואה את תפקידו. 

אנו פוגשים את חוסר ההלימה בין הציפיות של דוריתי וחבורתה לבין האופן שבו הקוסם מציג את עצמו -  
 
" אני הוא עוץ הגדול והנורא אמר האיש הקטן בקול רועד אבל אל תפגע בי בבקשה – ואני אעשה מה שתרצו. חברנו הביטו בו בהפתעה ובאכזבה. חשבתי שעוץ הוא ראש גדול אמרה דוריתי באכזבה ואני חשבתי שעוץ הוא אישה יפיפייה אמר הדחליל ואני חשבתי שעוץ הוא חיה איומה אמר איש הפח ואני חשבתי שעוץ הוא כדור של אש אמר האריה ".

"אני רק אדם רגיל אמר עוץ".

ומה תגובתם של דוריתי והחבורה שלה לעובדה שהקוסם הוא רק בין אנוש –
"זה איום ונורא כיצד אני אקבל את המוח שלי אמר איש הקש או את האומץ שלי אמר האריה או את הלב שלי אמר איש הפח דוריתי אומרת " אני חושבת שאתה אדם רע מאד ואילו עוץ עונה לה "אני אדם טוב אבל אני קוסם גרוע"."

בשלב שני מנסה עוץ  להחזיר את מוקד השליטה הפנימי לדוריתי  והחבורה שלה. כך למשל הוא אומר לאיש הקש "אינך צריך שכל  מכיוון שאתה כליום לומד משהו חדש .תינוק יש לו שכל אבל הוא אינו יודע דבר. ניסיון הוא הדבר היחיד שמביא לידע וככל  שאתה חי זמן רב יותר על האדמה כך אתה מנוסה יותר."

"זה הכול נכון אומר איש הקש אבל אני לא אהיה שמח אלא אם כן תתן לי שכל". 

דוריתי והחבורה שלו לא מקבלים את העובדה שהקוסם אינו קוסם ואין ביכולתו לתת להם את מה שהם מחפשים אלא עליהם לנסות למצוא זאת בתוך עצמם.

חשוב לשוחח על  הציפיות ההדדיות בין הארגון ליועץ ומה התפקיד והאחריות של כל אחד מהצדדים. הבהרת ציפיות תמנע אכזבות ותסלול את הדרך לבניית יחסים פרודיקטיביים ועשייה שתביא להשגת מטרות הארגון.  

היכולת לומר את האמת

אחד מהאתגרים הכי גדולים של יועצים היא היכולת לומר ללקוח את האמת. בלומר את האמת הכוונה למשל להבהרת המסר של מה עובד ומה אינו עובד בארגון  או  איזה כישורים עליו לרכוש כדי שהדברים יעבדו לשם כך חשוב לפתח יחסים המבוססים על אמון וכבוד. בנייה של אמון וכבוד הדדי אינה פועל יוצא של אינטראקציה חד פעמית אלא תהליך שבו מרכיבים אלה נבנים לאורך זמן. 

דוריתי והחבורה שלה לא קיבלו את העובדה שהקוסם אינו קוסם ועל כן אינו יכול לתת להם את מבוקשם הם גם לא השתכנעו כאשר ניסה להסביר לכל אחד מהם שאת אותם דברים שחסרים להם הם יכולים לפתח ולמצוא בתוכם. 
 
מהצד השני הקוסם לא היה חזק דיו  לא לעשות את מה שהוא לא מאמין בו והוא מזמין כל אחד מהם ומספק להם את מבוקשם. והוא אומר "כיצד אני יכול להיות בן אנוש כאשר כל האנשים האלה מצפים ממני לעשות דברים אשר אותם אנני יכול לעשות."  

שילוב של יצירתיות וחדשנות בעבודה עם הלקוח

הקוסם לא ידע כיצד דוריתי יכולה לחזור לקנזנס אבל בחשיבה משותפת הם מצאו פתרון ( הבלון הפורח ) אשר יכול לעזור לה להגיע הבייתה. מרכיב חשוב בתהליכי עבודה של היועץ בארגונים הוא היכולת להשתמש בחדשנות ויצירתיות כדי לפתור בעיות , לעצב אסטרטגיות חדשניות, לפתח הסתכלות חדשה על השוק הלקוחות וכדומה. 

באופן מעניין דוריתי לא הספיקה לעלות על הבלון ובסופו של דבר גילתה באמצעות קוסמת הטובה  שהנעליים שעל רגליה יוכלו לקחת אותה הבייתה. שוב הקוסמת עזרה לה למצוא את הדרך באמצעות משהו ( הנעליים ) שלמעשה נמצא עליה . 

יועצים צריכים להיות קטליזטור לבנייה של תהליכים אשר יסייעו בידי הארגון לבנות יכולות אשר יביאו להשג מטרות בטווח הקצר ובטווח הארוך. נראה  שיועצים טובים משלבים שכל (  ידע ) , רגש ( אינטלגנציה רגשית ) ואומץ לב ( מנהיגות ויכולת לומר את האמת)  והייתי מוסיפה גם  יצירתיות וחדשנות.


 נאוה שלו 2008 כל הזכויות שמורות
נאוה שלו ( M.S.W     ) היא המנכ"לית של NSG Consulting  עם ניסיון של 16 שנים בשוק הבינלאומי. בקרו
ב www.nsg-consulting.com  .ניתן ליצור איתה קשר ב   nshalev@nsg-consulting.com  

 
תואר 2:M.S.W בעבודה סוציאלית מוסד לימודי:האוניברסיטה העברית בירושלים
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798