חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
27/01/2020
 
 
 
מה בין ברבור שחור וקבלת החלטות אפקטיבית בשווקים המאופיינים באי ודאות
חזור לרשימה
 
תאריך: 11/12/2008
כותב: נאוה שלו
כתובת דוא"ל:  nshalev@nsg-consulting.com
 

"ההובי העיקרי שלי הוא לקנטר אנשים אשר מתייחסים לידע שלהם ברצינות תהומית ואינם יכולים לומר אננו יודעים" ( טליב ניקולס נסים).

בעבודתי עם מנהלים יוצא לי להבחין שאחד מהחסמים לקבלת החלטות טובות נעוץ ביכולת להתמודד להרגיש ולהבין את המושג של אי ודאות. 

   
זה לא שלא מדברים על חוסר ודאות אבל בפועל קוגניטיבית וגם רגשית הפרמטר של חוסר וודאות נשאר מחוץ לתהליך של קבלת ההחלטות. אני רוצה לשתף אתכם בתוכנו של ספר שפורסם באפריל 2007 והפך לרב מכר ופורסם על ידי סופר ופילוסוף לבנוני בשם  נסים ,ניקולס טליב (1). ונקרא  THE BLACK SWAN:THE IMPACT OF HIGHLY IMPROBABLE

הספר דן  בשאלה כיצד כל הכלכלניים והמומחים לא התריעו  על המשבר וזה תפס אותנו בהפתעה. רוב הספר מוקדש לדיון רחב יותר במושגים של ידע, חוסר וודאות וקבלת החלטות.
 
אז מהו הברבור השחור?

המושג של הברבור השחור הוא מושג שמבוסס על תאוריית האינדוקציה של הפילוסוף קרל פופר. בתהליך האינדוקציה  כל ברבור לבן שאותו אנו פוגשים מחזק את הטענה " שכול הברבורים הם לבנים " זאת עד שאנו פוגשים את הברבור השחור אשר מפריך את הטענה שכל הברבורים הם לבנים. במשך אלפי שנים האמינו באירופה שברבורים הם רק לבנים עד שבמאה ה 16 נמצא ברבור שחור אחד באוסטרליה. ברבור אחד שחור הפריך את הטענה שנחשבה לנכונה במשך אלפי שנים שכל הברבורים הם לבנים.

הברבור השחור הוא מטפאורה לארוע אשר התרחש באופן פתאומי ואקראי  ובתור שכזה יש לו שלוש תכונות עיקריות:
- הסיכוי שלו להתרחש קטן במיוחד בהתבסס על ידע העבר
- למרות שהסיכוי שלו להתרחש קטן ההשלכות והתוצאות בגינו הן משמעותיות.
- אף אחד לא חזה אותו לפני שהוא התרחש אבל כולם יכלו להסביר אותו לאחר שהתרחש.   

ברבורים שחורים יכולים להיות שליליים כמו למשל המשבר הפיננסי,  9.11   או ארועים חיוביים כמו: גוגל, האינטרנט, טכנולוגיה חדשה, גילוי של פנצלין ועוד. עבור הרבה מהכלכלנים והמומחים המשבר הפיננסי הנוכחי הוא ברבור שחור. אך על פי דעתו של טליב המשבר אינו ממש ברבור שחור מכיוון שהיו סימנים מקדימים למשבר והוא למעשה צפה אותו.

טליב טוען אנו פוגשים במהלך ההיסטוריה יותר ויותר ברבורים שחורים. אנו נוטים לחשוב שממצאים סטיסטיים, מידע וידע ומודלים מספקים לנו את הבסיס לקבלת החלטות טובה אך למעשה הרבה פעמים מה ששולט הוא הבלתי צפוי.

מה שאיננו יודעים רלוונטי להבנתנו לעיתים יותר ממה שאנו יודעים. עבור רוב האנשים  "אי ודאות"  היא עוד קטגוריה תחת המושג של ידע לעומת זאת דעתו של המחבר היא שחוסר ודאות  הוא קטגוריה אשר מנוגדת לידע.  אם אי הודאות היא מושג תחת הקטגוריה של אי ידע אזי התהליך של ניהול סיכונים אינו חיזוי אלא תרפיה מאחר שניתן לנהל את מה שידוע  אך לא ניתן לנהל את מה שאינו ידוע או בלתי צפוי הוא אומר. העולם הוא הרבה יותר משוגע ולא צפוי ממה שאנו חושבים.

חלק גדול של הספר מוקדש לאופן שבו אנו למעשה מעצבים "אשליה של ידע"  או למעשה לשגיאות בשיפוט ובתפיסה. בין שגיאות אלה הוא מציין את היכולת למצוא קשרים סטיסטיים בין מושגים  שכלל אינם קשורים ( תפיסה שעוררה ביקורת חריפה מצד איגוד הסטיסטיקאיים ), היכולת להסביר דברים בדיעבד ולמצוא להם סיבות ( Narative fallacy   ) או האמונה שכללים של תאוריות המשחקים ישימים במציאות  (   ludic fallacy  ).

הנטייה שלנו לחשוב שאנו יודעים יותר ממה שאנו יודעים  כמו גם לעצב מודלים פשטניים, תאוריות וקשרים סיבתיים נובעים מהרצון שלנו לפשט ולהבין את המציאות דבר הביא לתפיסה פשטנית מדי של המציאות. אך העולם הוא יותר רנדומלי ומשוגע ממה שהוא. אננו יכולים להתעלם או להפחית מחשיבותם של ארועים או עובדות שאיננו יודעים עליהם רק בגלל שהם לא מופיעים באופן שכיח.

לגבי המשבר הפיננסי הוא אומר בלהט אל תאמינו ליועצים פיננסיים עם עניבה הם לא באמת יודעים מה יקרה. פרקטית הוא מציע לאנשים אסטרטגיית השקעה שבה אתה משקיע  90%  מהכסף שלהם באפיקים בטוחים לגמרי ו 10% באפיקים מסוכנים לגמרי. זה האופן שבו אתה יכול להרויח כסף מהברבור השחור .טליב ידוע כמי שעשה מספר מיליוני דולר מהמשבר הנוכחי.    

טליב הוא אמפריציסט סקפטי כמעט ניהליסט אשר ניתן להסכים או לא להסכים איתו אך בוודאי קשה להתעלם מהלהט שבו הוא מציג את הדברים. האם הברבור השחור היא תאורייה שטוענת שאסור להמעיט בערכם של ברבורים שחורים  ( מאורעות )שאינם שכיחים ?

טליב טוען שהברבור השחור היא "אנטי תאוריה"  בהבינו שהתייחסות לברבור השחור כתאוריה למעשה סותרת את הטיעון שלו בדבר חוסר תקפותם של תאוריות ומודלים להבנת המציאות והעולם. אבל כאן נשארת השאלה הפתוחה מהי המשמעות הפרקטית של משהו שהוא "אינו תאוריה".  טליב מציע כאן דרך חדשה להסתכלות על המציאות ובתור שכזו היא בהחלט תאוריה.

סוגייה נוספת היא התייחסותו למושג "אי וודאות"  כמושג המנוגד לידע ולא כחלק ממנו. דעתי היא שמושג אי הודאות אינו מושג בינארי (כלומר  שמקבל ערכים של 1 או אפס ) אלא יש דרגות שונות של אי ודאות (   Residual Uncertainty  )  כלומר במציאות מנהלים נתקלים בסיטואציות אשר יש בהן דרגות שונות של אי ודאות ובהתאם לרמת אי וודאות זו  הם צריכים לקבל החלטות. ניתן אולי  להתייחס לרמה הגבוהה ביותר של חוסר ודאות ככזו המנוגדת לידע מאחר שברמה זו אין אנו יודעים כלום על התנהגות השוק ועל כן קבלת החלטות ברמה זו היא בגדר הימור. ברמות בניים יש לנו דרגות שונות של ידע ודרגות שונות של אי וודאות.

כיצד  "תאוריית הברבור השחור" יכולה לסייע למנהלים בתהליך קבלת ההחלטות בשווקים לא וודאיים?
 
האחד, באמצעות מודעות והבחנה בתהליך קבלת ההחלטות בין מה שאנו יודעים שאנו יודעים ,מה שאנו יודעים שאנו לא יודעים ,ומה שאיננו יודעים שאנו לא יודעים. השני  באמצעות מודעות לשגיאות בתפיסה ( כמו אפקט האלו והסברים בדיעבד ) והשלישי  באמצעות פיתוח היכולת להרגיש נוח עם מושג אי הוודאות ובתור שכזה לא להתעלם ממנו.

לבסוף,  יש בתאוריה של הברבור השחור הרבה צניעות מאחר שהיא מאפשרת לנו להכיר בעובדה שאיננו יודעים הכול ושתמיד יש מקום לספק, שאלה וחקירה נוספת. אני מזמינה אתכם לקרא את הספר( בעברית הוא נקרא תעתועי המקריות )  הוא אחד מהספרים החשובים של התקופה האחרונה.  גם אם לא תסכימו תועשרו !


* נאוה שלו - כל הזכויות שמורות. 
 
(1)נסים ניקולס טאלב - נולד בלבנון. לאחר פרוץ מלחמת האזרחים, הוא ובני-משפחתו נמלטו מהארץ השסועה. מאז, הוא ייחד את חייו לחקר השאלות של מזל, אי-ודאות, אקראיות הסתברות וידיעה. את תואר MBA (שממנו הוא קצת צוחק) קיבל טאלב מבית הספר היוקרתי וורטון, ואת הדוקטורט במתמטיקה השלים באוניברסיטה של פריז. כיום הוא מלמד מתמטיקה שימושית באוניברסיטאות ברחבי ארצות הברית ואירופה. לפני פרסום הספר תעתועי האקראיות (שיצא לאור ביותר מעשרים שפות) ידע הצלחות כסחרן בבורסה. כשאינו טס, הוא חי בניו-יורק

  נאוה שלו היא המנכ"לית של  NSG CONSUTING  ויועצת ,מאמנת וכותבת עם ניסיון של 16 שנים בשוק הבינלאומי. בקרו ב www.nsg-consulting.com   ניתן ליצור איתה קשר ב   nshalev@nsg-consulting.com  


מושגים: קבלת החלטות , אי ודאות ,  אקראיות , ידע , 

 
תואר 2:M.S.W בעבודה סוציאלית מוסד לימודי:האוניברסיטה העברית בירושלים
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798