חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
18/01/2020
 
 
 
הגישה החיובית - טכניקה לשינוי תפיסת עולם וליצירת אקלים חיובי
חזור לרשימה
 
תאריך: 07/01/2009
כותב: שלמה בורלא
כתובת דוא"ל:  info@insideoutside.co.il
 
מהיום בו הפך האדם ליצור חברתי הוא מצוי בתקשורת מתמדת עם סביבתו.  למרות העובדה שזו פעולה כה טבעית עבור רובנו, אנו נתקלים שוב ושוב בקשיים ובהפרעות בתקשורת. בעולם המודרני-מערבי נמצא כי כבר מגיל מוקדם ביותר אנו נחשפים לתגובות, משפטים, מסרים והערות שליליות או בעלות קונוטציה שלילית.


מחקרים בגני ילדים בארה"ב הראו שילדים זוכים להתייחסות חיובית אחת על כל 13 התייחסויות שליליות ("לא טוב", "אל תיגע", "זה לא בסדר", "אסור" ועוד). ובארץ הראה פרופ' עמוס רולידר במחקר דומה ב-500 בתי-ספר תיכוניים, כי על כל הערה חיובית אחת "זוכים" המתבגרים ל-10 הערות שליליות. כפועל יוצא, יתכן אם כן, ש"תוכנת המחשב" הנקבעת בתודעת הילד (בעקר בלא מודע) היא "אני לא בסדר"... "לא מגיע לי"... "לא, זה לא יצליח"... "בזה אני לא טוב"... "אין סיכוי"... ועוד.

ברור, אם כן, שבמפגש בין שני אנשים בתרבות שכזו, הקרקע והבסיס עליו הם מפתחים מערכת תקשורתית כלשהי עלולה להיות שלילית ואולי גם מתגוננת. תקשורת יעילה צריכה, אם כן, לכלול בתוכה, בצד הקשבה למה שאומר וזקוק הצד האחד ממקום ניטרלי, גם תגובה חיובית, תומכת ומעודדת.

אדם אשר מבצע את תפקידו שלא מראייה חיובית של צמיחה, ימצא את עצמו מהר מאוד נשחק ומתוסכל מהתובענות שבשגרה. הגישה החיובית הופכת את המפגש האנושי למפגש חוויתי. הרי הזולת הוא אדם בעל עולם עשיר ומגוון באשר הוא, ולכן המפגש עמו ייחודי ומלמד.

חשיבה חיובית הנה דרך חיים, המתבטאת בחשיבה, בתגובה ובהתייחסות. חשיבה חיובית היא תוצאה של הפנמה עמוקה ואימון. חשיבה חיובית משמעותה – לקיחת אחריות על ההרגשה, אימוץ הסתכלות מגמתית של "חצי הכוס המלאה...". תפיסת עולם המאמצת גישה חיובית הינה תפיסה שנותנת מקום משמעותי ליכולת לראות, להקשיב, לחוש ולהפעיל את כל החושים תוך מתן קרדיט לסביבה. כלומר היכולת להקשיב מבלי לשפוט, לפסול, לבקר ולהאשים, אלא לבחון אפקטיביות, רלוונטיות ומטרות מתוך מגמה חיובית ומצמיחה.

הגישה החיובית היא ראיית עולם של "בעד". התבוננות על מה יש, מה ניתן, מה בסדר, מה צריך שיהיה בסדר. גישה שלא מדגישה משפטים כגון "מדוע זה לא הצליח", אלא "מה נוכל לעשות על מנת שהפעם זה יצליח". האם ניתן לשנות גישה שלילית לגישה חיובית? כן! וזאת על ידי החלטה, התכוונות והרבה אימון. אימון, אימון ואימון.

האימון מתחיל באימוץ מלאכותי של מחשבות חיוביות כתחליף למחשבות השליליות. רק לאחר זמן תרגול (המשתנה מאדם לאדם) הופכת החשיבה האלטרנטיבית הזו לדרך חיים. חשיבה חיובית הינה כישור התנהגותי, הנרכש תוך כדי אימון. הטכניקה בגישה החיובית היא דרך שאילת שאלות שמכוונות את החשיבה לדברים חיוביים. גם מסיטואציה שהסתיימה בצורה שאינה משביעת רצון ניתן ללמוד כיצד להימנע ממנה בפעם הבאה וללמוד את השיעור שהיא מזמנת. לו כל אירוע "שלילי" ייתפס כשכר לימוד לאירוע הבא, דיינו.

הגישה החיובית רואה את היתרון שיש בכל מצב. זאת מתוך ידיעה כי בכוחנו, על ידי התנהגות חיובית ליצור משוב התייחסותי. חיוך יביא חיוך. גישה חיובית במהותה הינה לקיחת אחריות להרגשה תוך השקעה ופיתוח מיומנות התנהגותית מתאימה. דרך זו ,של תיעול האינטראקציה לכיוונים מקדמים ומאפשרים, מובילה לתקשורת זורמת ,מכבדת ויעילה.


 שלמה בורלא - יועץ ארגוני ומנחה קבוצות. בעלים ומנכ"ל אינסייד אאוטסייד www.insideoutside.co.il

 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
1.
מקסים ונכון - 25/01/2009 - leaag
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798