חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
23/01/2020
 
 
 
שכר ושעות עבודה בחגים
חזור לרשימה
 
תאריך: 02/04/2009
כותב: עו``ד, משה וקרט
כתובת דוא"ל:  moshe@var-law.co.il
 
ברשימה זו – שאלות ותשובות בסוגיה של דמי חגים.

האם  מותר להעסיק עובדים בימי חג?
ככלל – לא. בהתאם לחוק שעות עבודה ומנוחה, התשי"א- 1951, דינו של יום חג כדין יום המנוחה השבועי. על כן, למעט מעבידים אשר קיבלו היתר מפורש ממשרד העבודה (כיום התמ"ת) להעסיק עובדים בימי חג, הרי העסקה כאמור אסורה.

באילו חגים מדובר?
לגבי יהודים – מועדי ישראל הקבועים בפקודת סדרי שלטון ומשפט, שהם: שני ימי ראש השנה, יום כיפור, ראשון ושמיני עצרת של סוכות, ראשון ושביעי של פסח, חג השבועות ויום העצמאות. ולגבי מי שאינו יהודי - מועדי ישראל או חגי עדתו, הכל לפי בחירת העובד.

האם עובד זכאי לתשלום עבור ימי חג, בהם אין הוא עובד?
אם קיים במקום העבודה הסכם קיבוצי, הסדר קיבוצי או נוהג, הרי יש לבחון את הוראותיהם.

מעבר לכך, הרי על כלל העובדים במשק חלות הוראות צו הרחבה, המבחינות בין שני סוגים של עובדים. עובדים המקבלים משכורת חודשית – ביחס לאלו די בתשלום שכרם הרגיל גם בחודש בו חל החג. עובדים ששכרם יומי – עובד מסוג זה יהיה זכאי לתשלום בגין יום החג, אם מתקיימים בו שני תנאים – (i) לעובד וותק של 3 חודשי עבודה לפחות (ii) העובד לא נעדר מהעבודה סמוך ליום החג (יום לפני ויום אחרי החג) אלא בהסכמת ההנהלה. יצוין - עובד לא יהיה זכאי לימי חג החלים בשבת.

האם די לשלם לעובד שנדרש לעבוד את שכרו הרגיל?
לא. נזכיר שוב - ככלל העסקה בימי חג אסורה וטעונה היתר. בכל מקרה ובמנותק מסוגיית ההיתר הרי משעה שדין יום חג כדין יום המנוחה השבועית, הרי עובד המועסק ביום חג זכאי, כמו עובד המועסק בשבת, לתשלום בשיעור 150% משכרו הרגיל.

בהקשר של עובד יומי יש להבחין בין עובד יומי אשר בחר לעבוד ביום חג, ועל כן יהיה זכאי לתשלום בשיעור כאמור של 150% בלבד, לבין עובד יומי שמעבידו חייב אותו לעבוד ביום חג, ואשר יהיה זכאי על כן, בנוסף גם לדמי החגים, דהיינו סה"כ – 250%. ההיגיון שביסוד הבחנה זו הינו זה לפיו מטרת דמי החגים הינה מתן מנוחה לעובדים בימי החגים מבלי ששכרם יגרע כתוצאה מכך. תכלית זו תסוכל אם עובד יעדיף על פי בחירתו לעבוד בחגים ולקבל תמורה הן עבור העבודה שעבד בפועל בחגים והן דמי חגים.

מה דינם של ימי חופשה החלים בזמן החג?
בהתאם לחוק חופשה שנתית, אין לכלול במסגרת ימי החופשה השנתית ימי החג שאין עובדים בהם.

מה הן שעות העבודה בערבי חג?
בחוק שעות עבודה ומנוחה נקבע, כי יום עבודה החל בערב יום חג, הינו בן 7 שעות. דברים אלו תקפים ביחס למקומות עבודה בהם עובדים 6 ימי עבודה בשבוע, 8 שעות בכל יום.

במקומות עבודה בהם חל הסכם הקיבוצי בדבר עבודה ב- 5 ימים בשבוע או צו ההרחבה שהוצא מכוחו, חלה ההוראה הבאה -  "בערבי חגי ישראל החלים ביום שהעובד חייב לעבוד בו יהיה יום העבודה בן 8 שעות בתשלום של 9 שעות או יום עבודה בן 7 שעות בתשלום של 8 שעות. ההנהלה ונציגות העובדים יקבעו באיזו חלופה לבחור. בערב יום כיפור יעבדו העובדים 6 שעות בתשלום של 9 שעות. במקומות עבודה שבהם עבדו בערבי חג 6 שעות בתשלום של 8 שעות ימשיכו העובדים לעבוד 6 שעות בתשלום של 8 שעות".

ושוב, יש לבחון הסכמים החלים באותו מקום עבודה או נוהג הקיים בו.

מה הן שעות העבודה בחול המועד והשכר המשולם בימים אלו?
ימי העבודה החלים בחול המועד הינם ימי עבודה רגילים הן לעניין שעות העבודה והן לעניין תשלום השכר. כמובן, אם קיימים במקום העבודה הסכם, הסדר קיבוצי או נוהג, הקובעים אחרת, יש לפעול על פיהם. בכפוף לכללים שנקבעו בדין להוצאת עובדים לחופשה, מעביד יכול להפעיל את סמכותו ולהוציא עובדים לחופשה מרוכזת בחול המועד, על חשבון מכסת החופשה השנתית. 

מה דינם של "ימי גשר"?
"ימי גשר" דינם כימי עבודה לכל דבר ועניין, אלא אם נקבע אחרת בהסכם או בהסדר קיבוצי או בנוהג החלים במקום העבודה. ושוב, מעביד רשאי להוציא עובדים לחופשה על חשבון החופשה השנתית, "ביום הגשר", בכפוף לכללים שנקבעו בדין להוצאת עובדים לחופשה.


*רשימה זו נכונה ויפה לחודש 4/09.ברשימה זו – שאלות ותשובות בסוגיה של דמי חגים. במידה וקיימות לכם שאלות נוספות, הינכם מוזמנים להפנותן אלינו לכתובת הדוא"ל -  moshe@var-law.co.il

 * הכותב הינו שותף במשרד עורכי הדין "וקרט-ערמוני, עורכי דין" המתמחה בתחום דיני עבודה – www.var-law.co.il

 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798