חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
27/01/2020
 
 
 
הכנס השנתי של איגוד הרילוקיישן האירופי – EuRa – וינה 2009
חזור לרשימה
 
תאריך: 11/05/2009
כותב: דורון ניב
כתובת דוא"ל:  doron.neev@crg-ltd.co.il
 
קרוב ל – 500 מומחי עיתוק (רילוקיישן) בינלאומי, נציגי מרבית רשתות העיתוק הבינלאומיות והחברות המקומיות המובילות בתחום, השתתפו בתאריכים 22-24 באפריל בכנס השנתי ה – 11 של ה – European Relocation Association (EuRa). אשר התקיים בוינה, בירת אוסטריה.
הארגון הוקם בשנת 1998 בבריסל כמענה לדרישה להקמת גוף מקצועי עבור תחום פעילות עיתוק עובדים  ומושבו הקבוע בבריטניה. בנוסף לגוף האירופי, קיים כמובן גם הארגון הגדול והותיק יותר World Wide Employee Relocation Council שמושבו בוושינגטון, בירת ארה"ב. שני האירגונים מקיימים ביניהם יחסי גומלין.

למרות חששות המארגנים והמשתתפים להשתתפות מועטה בשל המצב הכלכלי הגלובלי, הופתענו ושמחנו כולנו לראות שבסה"כ מספר המשתתפים לא קטן לעומת 2008. נכון שהיו קצת פחות אמריקנים, הקבוצה הישראלית הייתה קטנה קצת יותר (היא ממילא קטנה מאוד) אך מצד שני נוסף ייצוג לארצות חדשות שעד כה לא היה ידוע על שירותי עיתוק בתחומן (מרוקו, תוניסיה, ארצות קטנות במזרח ובצפון אירופה, וכו'). למרות שהכנס הוא "אירופי" ביסודו, רבים מהמשתתפים באים מחוץ לאירופה עם נוכחות בולטת לארה"ב אך גם לדרום אמריקה, אסיה ואוסטרליה, המזרח התיכון ואפילו אפריקה (צפון ודרום).

מהמזרח התיכון בולטת כמו תמיד המשלחת המצרית: גברת קשישה העומדת בראש עסק משפחתי רחב הפועל במרבית ארצות ערב והמביאה עמה קבוצה משפחתית . כרגיל נתקבלנו על ידה בנישקות וחיבוקים אך גם בטענות שהשלום לטעמה איננו חם מספיק ולכן איננה יכולה לארח אותנו בינתיים בקהיר ברמה שהיא חושבת שאנו ראויים לה, כי לא תוכל לספק לנו בטחון מוחלט...
נציגויות אמירויות המפרץ הגבירו השנה את נוכחותן מאחר ואזור זה נחשב כיום כ"חם" מבחינה עסקית וכאשר מדברים על "המזרח התיכון" מתכוונים לאזור המפרץ ולאו דווקא לישראל ושכנותיה...

כוונת הארגון לשמש כגוף מרכזי בכל הנושאים הקשורים לפעילות זו ובין מטרותיו קידום רמת המקצועיות והשרות בתחום, יצירת מסגרת מקצועית בתוכה תעשיית הרילוקיישן תוכל לגדול ולהתפתח, מתן שירותי סיוע לחברים  בייעוץ מקצועי ומשפטי ויצירת גוף גישור למקרה הצורך. הארגון פועל בין היתר למתן הדרכה ואימון למצטרפים חדשים לתחום, כנסים וסמינרים להחלפת ידע וכן לפיתוח כללי אתיקה מקצועית בתחום. בנובמבר 2007 נחנך לראשונה תקן האיכות לנושא רילוקיישן והנושא מקבל תאוצה.

שתי מגמות בולטות שהחלו לפני מספר שנים נמשכות ואולי אפילו ביתר שאת:
מגמת איחוד כוחות, או בלשון מקצועית יותר מיזוגים ורכישות של חברות רילוקיישן קטנות יותר (בד"כ פרטיות ולאומיות) ע"י חברות גדולות ולעיתים ענקיות, בד"כ מארה"ב. החברות האמריקניות מנסות יותר ויותר לחדור לשווקים האירופיים והאסייתיים ע"י רכישת חברות מקומיות קטנות, או יצירת רשתות בהן חברת הרילוקיישן המקומית שומרת אמנם על עצמאותה העסקית והמשפטית אבל נהנית גם מחסות רשת ניהול רילוקיישן גדולה, עשירה ויציבה המקדמת אותה בעניני שיווק וניהול תיקים תמורת שירותים מקומיים וחסכון בצורך בפתיחת משרד מקומי ע"י הגורם הגלובלי. מובן שהחברות הלאומיות נדרשות לעבור בדיקות איכות ושרות כדי לוודא שהן אכן עומדות בתקנים שהרשת הבינלאומית דורשת לטובת לקוחותיה.

נושא נוסף שהוזכר לא פעם בקרב המשתתפים (אך לא מעל הבמה הרשמית כדי לא לפגוע בנציגי התעשייה...) הוא הנטייה של חברות ההובלה הגלובליות להכנס יותר ויותר לתחום – נושא שהוא בעייתי. מעצם עיסוקן, מרבית חברות ההובלה גדולות ועשירות יותר מחברות הרילוקיישן. סקר שנערך לפני הכנס מצא (עובדה ידועה לרובנו) שמרבית חברות הרילוקיישן הינן חברות קטנות, לא פעם בבעלות משפחתית, שרובן הגדול מונה מ – 10 עובדים ומטה. יחד עם זאת, מדובר בעיסוקים משלימים אבל ממש לא זהים. הרקע המקצועי, שלא לדבר על הרקע האקדמי של אנשי הרילוקיישן (אם כי לא כולם, גם בתחום זה לא מעטים מתמחים יותר בצד הלוגיסטי ופחות בצד משאבי האנוש) שונה לחלוטין מהרקע הלוגיסטי בעיקר של אנשי התובלה ומכאן שעובדי חברת הובלה אינם יכולים במרבית המקרים לתת לעובד המועתק ובני ביתו, הנמצאים כולם בתהליך שינוי מהותי בחייהם, את אותם השירותים אותם יכולים להעניק מומחי רילוקיישן עם רקע מתאים במשאבי אנוש.

אין ספק שהמשבר הכלכלי היה הפעם הנושא המרכזי, הן בצורה גלויה והן בצורה סמוייה כאשר המשתתפים ראו בעצם קיום הארוע ובפגישה עם עמיתיהם השונים (בתקווה להרחיב את מעגל העסקים) את מרכז הארוע, בעוד שההרצאות עצמן, היו הפעם נושא פחות מרכזי.
כאמור, סקר שנערך בקרב מאות חברי הארגון לפני הארוע, מצא שכמות העסקים הצטמצמה בכ – 30%, החברות ציינו שהלקוחות (קרי חברות וארגונים שונים הנדרשים להעתיק עובדים ממקום למקום) מפעילים מכבשים כבדים להורדת מחירים, משך תהליך קבלת ההחלטות הופך לארוך יותר ויותר וגם כאשר מתקבלת בסופו של דבר החלטה והפרויקט יוצא לדרך, זמן התשלום הולך ומתארך...
לחברות הרילוקיישן שהן כאמור ברובן הגדול חברות פרטיות/משפחתיות קטנות יחסית, הדבר יוצר כמובן קשיים לא מעטים. יחד עם זאת יש להדגיש שהאוירה הכללית הייתה דווקא אופטימית עם ציפייה לשינוי חיובי לקראת סוף 2009 (יש רק לקוות שהאמריקנים והאירופים יודעים אולי משהו שאנחנו לא כל כך יודעים....).

למרות החששות וההכנה לכך, ראוי לציין שלא אובחנה שום עויינות פוליטית נגדנו ואפילו לא נשאלנו או נדרשנו לנושאים "מביכים" פרט לפה ושם הערה מחוייכת על ממשלת "39 המופלאים" שלנו...

 


דורון ניב/מנכ"ל חברת (  Corporate Resources Group (Israel) Ltd. (CRG חברת יעוץ למשאבי אנוש בינלאומיים המייצגת בישראל את:
ORC Worldwide – חברת ייעוץ אמריקנית מובילה לייעוץ בתחומי משאבי האנוש, תיגמול וניוד עובדים.
Dean Foster Associates – חברת ייעוץ אמריקנית מובילה בתחום ההדרכה הבין-תרבותית.
 
תואר 1:BA בסוציולוגיה, אנתרופולוגיה ויחסים בינלאומיים מוסד לימודי:האוניברסיטה העברית
תואר 2:MA בלימודי עבודה (ללא תזה) מוסד לימודי:אוניברסיטת תל אביב
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
1.
השפעת משבר על רילוקשיין- תגובה לכתבה - 16/05/2009 -
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798