חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
14/12/2019
 
 
 
מייעלים את תקציב הרווחה
חזור לרשימה
 
תאריך: 13/08/2009
כותב: ניר פרימו
כתובת דוא"ל:  Nir@b-well.co.il
 

הארגונים בישראל משקיעים משאבים רבים בשיפור רווחת העובדים בארגון, אך לעיתים נדמה שההשקעה לא מתבטאת בתפוקה בשטח. בתקופה בה תקציבי הרווחה "סובלים" מקיצוצים חדים,יש צורך לבחון את הפעילויות ולבחור את הפעילויות שיתרמו לארגון ויעניקו לו ערך מוסף.

 


קיימת ציפייה ברורה ממנהלות משאבי האנוש, ליצור נאמנות גבוהה לארגון, לשמר את כח האדם האיכותי לאורך זמן ולמשוך את העובדים האיכותיים ביותר לארגון. הציפייה היא שבאמצעות פעילויות הרווחה המוכרות (ימי גיבוש וכיף, צ'ופרים, ודאגה לצרכים בסיסיים פלוס במהלך יום העבודה) יתרמו לכך ואף יהפכו את העובדים לשמחים ויעילים יותר בזמן העבודה. אולם, למרות שההשקעה הגדולה מצליחה לרוב לייצר מחויבות למקום העבודה, עדיין סובלים ארגונים רבים מהיעדרויות רבות של עובדים, ומתופעות של תפוקה נמוכה של עובדים לאורך תקופות מסוימות או לאורך זמן. למנהלים ברור כי היעילות של הטבות נוספות על אלה הניתנות לא תהיה גבוהה ופעמים רבות פונים לאפיקים הפוגעים בסביבת העבודה, כגון הקשחת נהלים, יצירת ביקורות שוטפות וכו'. לכל אפיק פעולה תהיה את ההשפעה שלו, אך כדאי גם לראות את התמונה הכוללת.
בעשור האחרון אורח החיים הפך לתובעני יותר, אנו עובדים יותר שעות ובאמצעות הטכנולוגיה אנו זמינים יותר וכתוצאה מכך, ממשיכים לעבוד גם לאחר שעות העבודה. הכלכלה הפכה לגלובלית והתחרות התעצמה.כיום העובדים נאלצים לתת 110% כדי להראות שהם תורמים את חלקם ואף יותר מכך.

עובדים מושפעים לא רק ממה שקורה במקום העבודה, ובדרך כלל, מושפעים גם ממה שקורה מחוץ למקום העבודה. ילדים, משפחה, בריאות, לחצים חיצוניים, כולם מגיעים בסופו של דבר למקום העבודה ומתבטאים בדרכים שונות. אצל חלק מהעובדים הדבר מתבטא בחוסר ריכוז, אצל אחרים מדובר בהיעדרויות, ואצל חלק בתקשורת לקויה עם חברים לעבודה, וכמעט תמיד הדברים מתבטאים בפגיעה בעבודת הצוות ובאווירה בארגון. לכן, הטיפול בבעיה חייב להיעשות בצורה רחבה יותר, באמצעות יצירת שיפור והכוונה של העובד גם בחייו הפרטיים. הרי העובד מבלה את רוב יומו במקום העבודה וכמעט שלא ניתן להפריד בין השניים. כמובן שלא מדובר בכניסה לביתו של אדם בשעות הערב ומתן עצות והוראות נוסח "סופר נני" לשיפור בזק בתפקוד המשפחה. מדובר במתן תשומת לב לאיכות החיים של העובד מנקודת מבט כוללת. בארה"ב ובעולם המערבי, ארגונים החלו לטפל ב Wellness (איכות החיים) ע"י שיפור אורח החיים של העובדים והפיכתו לבריא יותר.המודעות לכך גדלה כל כך בארה"ב עד שבסקר שביצעה פירמת רו"ח PWC, נמצא כי שני שליש מהמעסיקים בארה"ב הפעילו בשנה האחרונה תוכניות  לקידום אורח חיים בריא.
בכנס משותף לארגון הבריאות העולמי ולפורום הכלכלה העולמי שהתקיים בשנת 2008, הציגו סיכום של כ 100 מחקרים שנעשו בתחום. המחקרים הראו שיפור בתפוקת הארגון, ירידה בשימוש בימי מחלה, נאמנות גבוהה מצד העובדים ועוד מגוון יתרונות.
באותו הכנס, המשתתפים חתמו על אמנה הקוראת לארגונים לקדם אורח חיים בריא, כדי להגביר את תפוקת הארגון מחד וכדי לסייע לכלכלה מאידך (קידום בריאות, חוסך בהוצאות הבריאות הלאומיות).

בישראל, עדיין יש חשש מסוים בהכנסת תוכניות לקידום אורח חיים בריא. קיים חשש מתגובות ציניות של העובדים, וסקפטיות מצד ההנהלה הבכירה לגבי הצורך בתוכניות שכאלה והתרומה שלהן לארגון. זאת למרות שההשפעה של תפיסה זו על ארגונים נתמכת במחקרים רבים שנעשו. לדוגמא, אחד המחקר המקיפים ביותר בתחום נעשה ע"י מוטורולה והקיף כ- 52,000 עובדים. ממנו עלה כי מספיק שיפור חיובי של 2%  בגורמי סיכון כדי להצדיק תוכנית Wellness שעלותה כ- 200$ לעובד. במחקר שהקיף 25,000 עובדי סיטיבנק בעולם עלה כי ההחזר על ההשקעה עמד על 4$ על כל 1$ שהושקע.
מחקר נוסף, קבע כי ניתן להפחית בגורמי סיכון, הפוגעים בתפוקה ויוצרים עלויות לארגון, באמצעות תוכנית לקידום אורח חיים בריא בארגון.
(Wilson, 1996; Heany & Goetzel, 1997; Pelletier, 1999)

התוצאות של שילוב תפיסה זו בארגון הן צמצום בהיעדרויות, העלאת הפרודוקטיביות והחיוניות של העובדים, אנרגיות חיוביות במשרד, וכמו כל הטבה אחרת התפיסה באה לידי ביטוי גם בנאמנות העובדים וחיזוק מיתוג החברה. אין ספק, שבתקופה בה אנו נאלצים להתייעל, תוכנית כזו נותנת מענה הן לרווחת העובד והן לארגון.
העובדים נהנים מפעילות התורמת לאיכות החיים שלהם, הארגון מצידו מרוויח עובדים יעילים, אנרגטיים ונאמנים לאורך זמן.

יותר ויותר ארגונים בארץ מבינים זאת ובחרו "להרים את הכפפה" וליישם תוכניות לקידום אורח חיים בריא.קידום הבריאות הינו תהליך מבורך, אך ביצוע לא נכון של התהליך יכול לפגוע משמעותית בתוצאה הרצויה.
התוצאות מביצוע לא נכון של התהליך יכולות להיות: השתתפות נמוכה של העובדים, השקעה בפעילויות עם אפקטיביות נמוכה ויצירת אנטי (סגירת תקציבים) מצד ההנהלה לביצוע פעילויות דומות בעתיד.

כדי להשיג אפקטיביות בתוכניות לקידום אורח חיים בריא, יש לתכנן אותן בצורה שתשתלב עם אורח החיים של העובדים ושתשמר לאורך זמן.
להלן מספר טיפים לבניית תוכנית לקידום הבריאות בארגונך:
1. יש לבנות תוכנית עבודה ברורה, אשר תראה לעובדים שמדובר בתהליך רציני ולא עוד "יום כיף".
2. יש לחבר לתהליך את חברי ההנהלה הבכירה ולקבל מהם את ברכת הדרך.
3. יש להתאים את התוכנית לאופי הארגון ולקהל היעד.
4. מומלץ להביא מגוון אנשי מקצוע שעובדים יחד, כדי שיהיו מסונכרנים מבחינה מקצועית.
5. כדאי לדאוג לפעילויות ליום שאחרי קיום הפעילות הבריאה -
מסרים בריאים ברחבי הארגון, טיפים בנושאי בריאות במייל...הכותב הינו מנכ"ל B-Well

 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798