חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
27/01/2020
 
 
 
``שפעת החזירים`` - במקום העבודה
חזור לרשימה
 
תאריך: 17/09/2009
כותב: עו``ד, משה וקרט ועו``ד עודד ערמוני
כתובת דוא"ל:  oded@var-law.co.il
 
קצב הפניות של מעסיקים אלינו עם שאלות הנוגעות ל"שפעת החזירים", מעיד לבדו על כך שמדובר במגיפה. החלטנו על כן לשתף בשאלות שהופנו אלינו. ריכזנו מספר המלצות והצעות. נשמח לקבל מידע ורעיונות נוספים, ונעמוד כמובן לרשותכם לשאלות או הבהרות .

האם יש הוראות חוק ספציפיות העוסקות בשפעת החזירים, הרלבנטיות ליחסי העבודה?
לא נעשתה פעולה של חקיקה רלבנטית בעקבות התפשטות המחלה. יחד עם זאת לא מדובר בשדה פרוץ. על הסוגיה חולשים חוקי העבודה השונים – כגון חוק דמי מחלה, חוק חופשה שנתית וכו'; וכן עקרונות משפטיים רחבים יותר, אשר בחלקם מעוגנים גם הם בחוקים מתאימים – חובות זהירות נזיקיות, תום לב, זכויות יסוד כגון לפרטיות ועוד. 

האם יש פעולות בהן מעביד אשר אף לא אחד מעובדיו חלה, חייב לנקוט?
על כל מעביד חלה החובה לקיים סביבת עבודה בטוחה לעובדיו. בהקשר של שפעת החזירים נראה, כי יש מקום לבצע את אותן פעולות עליהן ממליצים גופי הרפואה (ראו למשל באתר משרד הבריאות (לחצו כאן), ובאתר שירותי בריאות כללית (לחצו כאן)  – הקפדה על ניקיון והיגיינה (הגברת תדירות ניקיון שירותים ומטבחים); שחרור מיידי מעבודה של עובדים חולים; אוורור; העברת מידע לעובדים והסברה מסודרת, וכדומה. המלצתנו הברורה – יש למסד תהליך מובנה, מתועד ומבוקר של ישום המלצות אלו.

מה אם אחד העובדים דיווח, כי הוא חולה - האם להודיע על כך לשאר העובדים, איך הדברים מתיישבים עם זכותו של החולה לפרטיות?
אכן, נדרש איזון בין הזכויות המתנגשות שעל הפרק – זכותו של העובד החולה לפרטיות, אל מול זכותם לבריאות ולסביבת עבודה בטוחה של העובדים האחרים. האיזון צריך להיעשות באופן מידתי. כך, אם לחברה מספר אתרי עבודה, רמת העברת האינפורמציה צריכה להיעשות באופן מיידי וחד יותר, ביחס לעובדים שבסביבה הקרובה. בכל מקרה, יש לעדכן את העובדים כדי לאפשר לאלו לנקוט משנה זהירות, בפרט כאשר מדובר בעובדים השייכים לאוכלוסיה בסיכון. מנגד, אין מקום לפרסם את שם העובד או פרטים מזהים אחרים, אשר אינם נחוצים.

האם ניתן להתנות את חזרתו של עובד חולה לעבודה, בהצגת אישור רפואי בדבר החלמתו?
כן. למעשה נראה שכך נכון יהיה לעשות בכל מקרה.

מה הן זכויותיו הכספיות של עובד חולה בשפעת החזירים?
כמו של כל עובד חולה אחר. על מחלתו חולשות הוראות חוק דמי מחלה. לעניין זה נפנה אתכם לרשימה מפורטת שפרסם משרדנו בסוגיה – לחצו כאן.

ומה כאשר חלה במחלה ילד של העובד או בן זוגו?
שוב, תקפים חוקי דמי המחלה הרלבנטיים, וזכויות העובד לזקוף ימי מחלה צבורים להיעדרות בשל מחלת הקרוב. גם לעניין זה ראו ברשימה הנ"ל – לחצו כאן.

האם עובד רשאי להודיע שהוא אינו מוכן להתייצב לעבודה בשל חשש להידבקות?
אם המעביד מקיים את חובותיו בעניין שמירה על סביבת עבודה בטוחה, ואין בידי העובד אסמכתא רפואית מתאימה – לא. עובד שיעשה כן על דעת עצמו יחשב כמי שנטש את מקום העבודה.

מה באשר לעובדים השייכים לאוכלוסיה בסיכון – עובדות בהריון למשל?
כאן הדברים מורכבים יותר. עובדת בהריון אשר תציג אישור והוראה רפואית בדבר הימנעות מהתייצבות לעבודה בשל החשש לחשיפה להידבקות, סביר שתהא מוגנת מטענה של נטישה, ואף עשויה להימצא זכאית לדמי מחלה (כידוע חוק עבודת נשים קובע, כי אישה רשאית להיעדר מעבודה אם אישר רופא בכתב, כי מצבה הרפואי לרגל ההיריון מחייב זאת. דין היעדרות זו כדין היעדרות מפאת מחלה). בכל מקרה, נשים בהריון מוגנות מפני פיטורים ללא היתר. נראה שמעביד אשר יטען, כי עובדת בהריון נטשה את מקום העבודה יצעד על סיפו של "מדרון תלול ומסוכן" מבחינתו.

האם ניתן לחייב עובד אשר חשוד כחולה במחלה, בבדיקה רפואית?
לטעמנו – הדבר יהיה אפשרי בנסיבות המתאימות. אכן, גישת בתי הדין בכל הנוגע למהלכים הנוגעים לצנעת הפרט (בדיקות רפואיות, בדיקות פוליגרף וכדומה) הינה זהירה ביותר. הגישה העקרונית היא, כי דרישה של מעביד, כי עובד יעמוד לבדיקה רפואית דורשת התייחסות מפורשת בחוק או בחוזה העבודה בין הצדדים, שאחרת לא ניתן להעמידה. תפיסה זו נגזרת כמובן מכך שדרישות מעין אלו סותרות זכויות יסוד של העובד לפרטיות לצנעת ענייניו וגופו וכדומה, אשר באותם מקרים גברו על זכויות הקניין של המעביד. ואולם כעת אל מול זכויות אלו של העובד ניצבים זכויותיהם ובריאותם של עמיתיו לעבודה. באיזון זה, דרישה מידתית מעובד להציג אישור רפואי ספציפי, בנסיבות מתאימות, תהא לדעתנו סבירה בהחלט.

האם ניתן להוציא לחופשה עובד החשוד כחולה במחלה, או שדיווח שקרוב משפחתו חולה?
נראה שהנכון יהיה במקרים כאלו להוציא את העובד לחופשה על חשבון המעביד, דהיינו בתשלום שכר ולא דמי חופשה על חשבון מכסת ימי החופשה הצבורה. ספק אם חופשה כפויה בהתראה קצרה ואשר לא נועדה לנופש ומנוחה, תחשב כעומדת בהתאמה עם תכלית חוק חופשה שנתית. ממילא אם העובד יאובחן כחולה, תיזקף היעדרותו על חשבון ימי מחלתו.

האם ניתן לפטר עובד שחלה במחלה?
לא. על פני הדברים פיטורים מטעם זה יחשבו ככלל ככאלו שהינם משיקולים פסולים שאינם רלבנטיים, ועל כן שאינם כדין. בכל מקרה, לאחרונה נחקק (תיקון מס' 3 לחוק דמי מחלה) איסור מפורש בדבר פיטורי עובד המצוי בתקופת מחלה (זו הקיימת לו על פי חוק דמי מחלה).


במידה וקיימות לכם שאלות נוספות או ברצונכם לקבל הבהרות, הינכם מוזמנים להפנותן אלינו באמצעות דוא"ל:  oded@var-law.co.il (עודד),moshe@var-law.co.il    (משה). 

 

 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798