חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
20/02/2020
 
 
 
זכויות בזמן חופשה ללא תשלום לאחר חופשת לידה
חזור לרשימה
 
תאריך: 24/12/2009
כותב: עו``ד, הילה פורת
כתובת דוא"ל: 
 
עובדת עבדה במשרד רו"ח במשך 4 שנים עד ליום בו יצאה לחופשת לידה. בזמן היותה בחופשת לידה ביקשה העובדת ממעבידה להאריך את חופשת הלידה למשך 6 חודשים. מעבידה של העובדת אישר את בקשתה.
 
מה לגבי צבירת זכויות סוציאליות אם בכלל, בתקופה זו, ומה לגבי תשלום דמי ביטוח לאומי?


סעיף 7(ד) לחוק עבודת נשים קובע כי עובדת שעבדה עד תחילת חופשה הלידה אצל אותו מעביד או באותו מקום עבודה לפחות 12 חודשים רצופים, רשאית להעדר מהעבודה, מתום חופשת הלידה, מספר חודשים כרבע ממספר החודשים שבהם עבדה, כאמור, אך לא יותר מ-12 חודשים מיום הלידה, וחלק של חודש לא יבוא במניין.
 
סעיף זה גם קובע כי - העדרה של עובדת מעבודתה מכוח פיסקה זו, דינה כדין חופשה ללא תשלום וזמן העדרה לא יבוא במניין לגבי זכויות התלויות בוותק.
 
חופשה ללא תשלום אינה מהנושאים המוסדרים בדרך כלל בחוק או בהסכם קיבוצי ומהווה נושא המוסדר בכל מקרה ומקרה בהסכם אינדיבידואלי, עם מתן החופשה. ממהותה של חופשה זו שיחסי עובד מעביד קיימים, אלא שהעובד אינו חייב לעבוד והמעביד אינו חייב בשכר עבודה.
 
הווה אומר, נוצר מצב של השעיית חוזה העבודה ועם תום החופשה חוזרים לנקודה שבה הושעה החוזה.
 
לעניין המשך הפרשת כספים ע"י המעביד להבטחת פנסיה וקרן השתלמות
לאחר תום חופשה הלידה, אין חובה על המעביד, עפ"י חוק, להמשך הפרשת כספים להבטחת פנסיה/קרן השתלמות בתקופה בה העובדת נמצאת בחופשה ללא תשלום. כלומר, לעניין זה, המשך הפרשת כספים, אם בכלל, תלוי בהסכם שבין המעביד לבין העובדת.
לעניין החשבות תקופה זו כוותק לצורך פיצויי פיטורים
תקנה 10(3) לתקנות פיצויי פיטורים (חישוב הפיצויים, והתפטרות שרואים אותה כפיטורים), התשכ"ד-1964, קובעת כי לעניין קביעת סכום פיצויי הפיטורים תבוא במניין תקופה של חופשה שלא בשכר שניתנה לעובד עפ"י חוק או בהסכמת המעביד של 14 יום לכל שנת עבודה - ולא מעבר לכך.
 
לעניין צבירת חופשה שנתית
זכאות לחופשה, עפ"י חוק חופשה שנתית, נקבעת עפ"י מספר ימי העבודה של העובד בפועל, מ-1 בינואר של כל שנה עד ל-1 בינואר בשנה שלאחר מכן.
 
לעניין זכאות לימי הבראה
בצו ההרחבה בעניין ימי ההבראה נקבע: "לקביעת תקופת הזכאות לא תובא בחישוב העדרות בשל חופשה ללא תשלום וכל העדרות בה לא מתקיימים יחסי עובד מעביד".
 
לעניין תשלום דמי ביטוח לאומי
בתקנה 6 לתקנות הביטוח הלאומי (הוראות מיוחדות בדבר תשלום דמי ביטוח), תשל"א-1971, נקבע כי במקרה שעובד נמצא בהסכמת המעביד בחופשה ללא תשלום לפחות חודש קלנדרי ובתקופה זו הוא אינו עובד אצל מעביד אחר ואינו עובד עצמאי - המעביד חייב בתשלום דמי ביטוח בעד תקופה שלא תעלה על שני חודשים קלנדריים רצופים שבהם היה המבוטח בחופשה כאמור.
 

תקנה 1 לתקנות הנ"ל קובעת כי עובד הנמצא בחופשה ללא תשלום תקופה קלנדרית העולה על שני חודשים תמימים רצופים, אם באותה תקופה אינו עובד אצל מעביד אחר ואינו עובד עצמאי - ישלם בעצמו את דמי הביטוח. 


* עו"ד הילה פורת – מומחית בדיני עבודה, מחברת הספר "דיני עבודה המדריך המלא", ומנהלת אתר עולם העבודה – הפורטל למעסיקים www.hilaporat.co.il

 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798