חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
21/01/2020
 
 
 
כמה חבל שלא נערך שימוע
חזור לרשימה
 
תאריך: 09/03/2010
כותב: עו``ד, עופר קצנשטיין
כתובת דוא"ל:  ofer@kel-law.co.il
 

דומה כי חובת עריכת השימוע בטרם פיטורי עובד מוכרת וברורה לכל. בתי הדין חוזרים ושונים כי הלכה למעשה החובה חלה על כל מעביד ובכל סוגי הפיטורים. בפועל נראה כי חובה מוסרית זו חלחלה ו"תפסה" וכמעט שלא קורה במקומות עבודה מסודרים שהמעביד מדלג על שלב זה.


 

דווקא משכך, פסק דינו של בית הדין הארצי לעבודה מלפני מספר חודשים, ממחיש עד כמה יכול המעביד להזיק לעצמו עת הוא מחליט לוותר על ביצוע החובה שבנדון, וכמה "שכרו יוצא בהפסדו".

באותו המקרה טען עובד, בין היתר, כי פוטר מבלי שנערך לו שימוע כדין. המעביד מנגד טען כי פיטוריו נעשו מטעמים ענייניים ולאור התנהלותו האבסורדית של העובד. ובמה דברים אמורים? העובד התכחש ליחסי המרות שבינו לבין הממונה עליו, לא שעה להוראותיו המקצועיות, הביא למצב בו הממונה נדרש להתחנן בפניו שיעבוד או שיבצע משימות אשר הוטלו עליו ויצר יחסים עכורים במקום העבודה.

לטענת העובד, באחד הימים בהם התעורר ויכוח נוקב בינו לבין הממונה עליו, סילק אותו מנהל המפעל מהמקום, ולאחר מכן הוא שהה במספר ימי מחלה. כאשר הוא הגיע למפעל בכדי להביא אישורי מחלה נוספים הוא קיבל לידיו מכתב פיטורים. 

בית הדין האזורי קבע כי העובד-התובע פוטר מטעמים עניניים, אך שלא בהתאם להסכם הקיבוצי החל על הצדדים, ומשכך חייב את המעביד לפצותו. שני הצדדים ערערו על פסק הדין. בית הדין הארצי קבע, בין היתר, כי חרף התנהלותו השערורייתית של העובד, היה על המעביד לזמנו לשימוע ולנהל אותו בנפש חפצה. בית הדין הארצי הסביר כי העובד לא היה מודע לכוונת המעסיק לסיים את העסקתו וממילא לא יכול היה להתגונן מפני כוונה זו. עוד נקבע בפסק דינו של בית הדין הארצי כי
בעובדה לפיה ניתנו לעובד עוד ועוד הזדמנויות לשפר ולשנות את דרכיו אין די בכדי לעמוד בחובת עריכת השימוע, ועל המעסיק היה בכל זאת לזמנו לשימוע מסודר, לפרוס בפניו את טענותיו ואת כוונותיו, לתת לעובד הזדמנות אמיתית להתגונן ורק לאחר מכן לקבל החלטה בעניין.

 מאחר והמעביד לא ביצע את המוטל עליו ולא ערך שימוע כדין לעובד, חייב אותו בית הדין הארצי לפצות את אותו העובד הבעייתי בסכום השווה ל-6 משכורות, ובסה"כ כ-50,000 ש"ח.

ומדוע חשוב לציין את פסק הדין הנ"ל ? כאמור, נקבע כי הטעמים לפיטורי העובד היו ענייניים ולגיטימיים, כך שבמידה ואותו המעביד היה מקיים את חובתו ועורך לעובד שימוע, הרי שהוא לא היה מחוייב בפיצוייו. וכמו שכתבתי בתחילת המאמר - "שכרו יצא בהפסדו" !

 קחו לתשומת ליבכם ...  (ע"ע 216/08)    הכותב הינו מבעליו של משרד עורכי הדין קצנשטיין, אפרת לוי, המתמחה בתחום דיני עבודה.  
 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798