חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
15/12/2019
 
 
 
גרפולוגיה בוחנת סיבות להשתנות כתב היד
חזור לרשימה
 
תאריך: 07/10/2010
כותב: גליה בר שלום
כתובת דוא"ל:  galyabs@gmail.com
 
אנשים רבים מתבוננים בכתב ידם ומבחינים בשינויים. מהי הסיבה לשינוי בכתב היד? האם השינוי הוא משמעותי? כיצד מודדים את השינוי? ובעיקר: האם השינוי בכתב היד מעיד על שינוי מהותי פנימי במבנה האישיות שלנו?

כתב היד של כל אחד מאיתנו משתנה, לאורך תקופה, מדי פעם ואף לעיתים ניכר שינוי הולך ושב. חשוב לדעת כי ישנם סוגים שונים של השתנות בכתב היד. סוגי ההשתנות נבדלים זה מזה באורכם, בעוצמתם ובמהותם. במאמר זה נאבחן את סוגי השינוי, נראה מהו שינוי נקודתי ומהו שינוי מהותי ואף נלמד לנטרל שינויים בעת הצורך.

  1. השתנות הכתב לאורך שנים. כתב היד של כל אחד מאתנו משתנה במהלך החיים: לאור תהליך ההתבגרות, רכישת השכלה, נסיבות חיים, שינוי בדרך הבעת הרגשות וכד'. כתב היד שלנו יכול להשתנות במהלך השנים, לעיתים אף באופן משמעותי והוא בעצם משקף את מאפייני האישיות באותו רגע נתון שבו בוצעה הכתיבה.  כלומר, אם נערוך השוואה בין כתבים של אותו אדם בהפרש של שנים ונבחין בהבדלים ניכרים, נוכל להסיק מכך על מהות ההשתנות של הכותב לאורך שנים אלו.
  2. השתנות זמנית בכתב בהשפעה חיצונית. מידת השפעת הסביבה עלינו היא חלק ממהותנו ויחד עם זאת חשוב מאוד להבחין בין השפעה של הסביבה ברמה סבירה או השפעה של הסביבה ברמה שפוסלת את הכתב מלהיות ראוי לניתוח. נבחין, השפעה סבירה של הסביבה היא תאורת יום מוארת במיוחד לעומת תאורת מנורה בחדר ברמה סבירה, יש בינהם הבדל אך הוא לא אמור להפיק הבדל ניכר במהות הכתב, היות וקיימים סימנים גרפיים אופייניים שאינם משתנים בכתב גם לאור מצב רגעי, כגון: דרך החשיבה ודרך קבלת ההחלטות, בקרה עצמית ותפיסה עצמית או רעיונית.  להבדיל מכך, כתיבה בחדר חשוך או חשוך למחצה עלולה לפגום באיכות הכתיבה ולכן גם לפסול את הכתב מלהיות ראוי לניתוח. משמעות הדבר היא כי כתיבה בחושך לא תשקף את האפיונים האישיים של הכותב ולכן נמנע מלנתח כתב יד שכזה.
    באותו אופן נבחן השפעות סביבתיות נוספות:  מידת הרעש, משטח הכתיבה, קור או חום, כלי הכתיבה ועוד. ניתן לנטרל השפעות חיצוניות על ידי הקפדה על כתיבה בסביבה הולמת ונוחה לכותב.
  3. השתנות זמנית בכתב בהשפעה פנימית.  ישנם שינויים הקשורים לרגע הכתיבה אשר מהותם הוא אלמנט פנימי, לדוגמא: שינויים במצב הרוח שלנו, שינויים במידת העייפות או הערות שלנו, מתח, ציפיה ועוד.  
    כדי להגיע לאבחון מרכיבי אישיות מדוייק ככל שניתן מומלץ לנטרל השפעות רגעיות אלו. כמו שנאמר לעיל, הסימנים הגרפיים האופייניים אינם משתנים גם במצבי לחץ או עיפות, אך התעלמות מהשפעות רגעיות אלו, יכולות להטות את הערכת הגרפולוג ולהעניק דגש למרכיב אישיותי שקיים אך כזה שאינו דומיננטי במצב רגיל.  הדרך הטובה ביותר לנטרל השפעה רגשית פנימית היא להשתמש לצורך ניתוח כתב היד בכתב יד נוסף או כמה כתבי יד נוספים שלא נכתבו באותו יום. שימוש בכמה כתבים מאותה תקופה אך לא מאותו יום יוכלו לסייע להגיע לההערכה המדוייקת ביותר.
  4. השתנות הכתב תוך כדי כתיבה.  השתנות ניכרת של הכתב לאורך עמוד אחד כגון, גודל אותיות משתנה, מרוחים משתנים בין אותיות, השתנות מילים או שורות, השתנות זוית הכתיבה, התפרצויות אימפולסיביות במהלך הכתיבה וכדומה. 
    השתנות במהלך הכתיבה היא חשובה והיא חלק מהותי ממרכיבי האישיות של כל כותב. למעשה, אצל רוב האנשים קיימת השתנות כלשהי במהלך הכתיבה. תפקידו של הגרפולוג הוא להבחין בהשתנות הקיימת בכתב, לעמוד על טיבה מבחינת הכמות ומבחינת האיכות ולהעניק לה פרוש נאות. 

לסיכום, קיימים כמה סוגים של השתנות בכתב היד אשר שונים באורכם, בעוצמתם ובמהותם זה מזה. השתנות הכתב לאורך השנים המעניקה לנו אפשרות לראות את מסלול ההתפתחות של האדם העומד מולנו.  השתנות זמנית בכתב בהשפעות חיצוניות או פנימיות אותן מומלץ לנטרל כדי להטיב בהערכה הגרפולוגית וזאת למרות שמרכיבי האישיות העיקריים אינם משתנים גם אחרי השפעות אלו. וכן ישנה השתנות של הכתב תוך כדי כתיבה. השתנות כזו נדרשת בדרך כלל כדי להצביע על אדם דינאמי ובעל יכולת להתאים עצמו לסביבתו, אדם המסוגל להביע רגשות ואולי אף על אדם אימפולסיבי. בכל מקרה וללא ספק, ההשתנות זו היא אשר מוסיפה עניין ואתגר בעבודת הגרפולוג.


מאת גליה בר שלום – יועצת ארגונית וגרפולוגית - מומחית בתחום של הון אנושי בארגונים.
מייעצת לארגונים בתהליכי שיפור ופיתוח ארגוניים הכל הקשור לאנשים בארגון: תהליכי משאבי אנוש, מוטיבצית עובדים, תקשורת פנים ארגונית, שיפור כישורי ניהול כגון אסרטיביות ושיפור תהליך קבלת החלטות ועוד. 
ובנוסף, מייעצת למנהלים ומנהלי משאבי אנוש בעזרת ניתוח גרפולוגי בנושאים כגון: דרך קבלת החלטות, סגנון ניהולי, כושר ניהולי, יכולת אסטרטגית ועוד.
בעלת תואר שני במדעי החברה.
ממקימי האתרים: www.Ktavyad.co.il  ;   www.Organization.co.il  (אשר נמצא בהקמה)
galyabs@gmail.com

 

 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
1.
השתנות כתב בעקבות איומים - 14/10/2010 - kerenraveh
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798