חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
27/01/2020
 
 
 
עובדים שהתקבלו לעבודה ``כגוי של שבת`` על סמך היותם לא יהודים - זכאים לגמול עבודה במנוחה שבועית/חג
חזור לרשימה
 
תאריך: 23/12/2010
כותב: עו``ד, הילה פורת
כתובת דוא"ל: 
 
בית הדין הארצי לעבודה קבע כי גם עובדים שהתקבלו לעבודה "כגוי של שבת" על סמך היותם לא יהודים, ואשר יום עבודה זה הוא היחיד שלהם במהלך השבוע, זכאים לגמול עבודה במנוחה שבועית/חג.
  
 


 ע"ע 396/09 גלינה קיסלגוף ואח' נגד מרכז רפואי מעייני הישועה, ניתן ביום 9.11.2010, ע"י מותב בהרכב כב' השופט ע' רבינוביץ, כב' השופטת ו' וירט-ליבנה, כב' השופט א' איטח ונציגי הציבור מר בוימל ומר בר סלע.      
 
עובדות
1. המערערים, גב' גלינה קיסלגוף (להלן – גלינה), מר איוון קיסלגוף (להלן – איוון) וגב' אנה שפושניקוב (להלן – אנה) הועסקו אצל המשיב, מרכז רפואי מעייני הישועה (להלן – מעייני הישועה), שהינו בית חולים הנותן שירותיו למטופלים שהינם ברובם מהציבור החרדי–דתי ומקפיד לקיים את ההלכה הדתית במלואה.
 
2. גלינה, איוון ואנה הועסקו במסגרת מעייני הישועה כ"גוי של שבת" ועבדו אך ורק בימי שבתות וחגים.
 
3. גלינה הגיעה לתפקידה במעייני הישועה בעקבות מודעה בה היה כתוב שדרושה כתבנית שבת "לא יהודיה לפי האמא" ולאחר שעברה ראיון אצל רב בית החולים התקבלה לעבודה. גם איוון ואנה התקבלו לעבודה לאחר שעברו ראיון אצל הרב.
 
4. בבית הדין האזורי לעבודה גלינה טענה כי היא בת לאב יהודי ועל כן היא תופסת עצמה כיהודיה ולפיכך תבעה גמול עבודה במנוחה שבועית וחג; איוון טען כי בברית המועצות נחשב ליהודי, והוא תופס עצמו כיהודי חילוני שיום מנוחתו הוא יום השבת ולפיכך תבע גמול עבודה במנוחה שבועית וחג; אנה טענה כי היא נכדה ליהודי ומגדירה עצמה כחסרת דת ותבעה גם כן גמול עבודה במנוחה שבועית וחג.
 
5. בית הדין האזורי לעבודה קבע כי גלינה, איוון ואנה אינם זכאים לגמול עבודה במנוחה השבועית וחג וחייב אותם בהוצאות. מכאן הערעור.
 
בית הדין הארצי לעבודה פסק
1. בהתאם להוראות סעיף 7(ב) לחוק שעות עבודה ומנוחה, התשי"א-1951 (להלן – החוק), המנוחה השבועית לגבי יהודי היא יום השבת ולגבי מי שאינו יהודי היא יום השבת או יום ראשון או יום שישי בשבוע, הכל כפי המקובל עליו כיום המנוחה השבועית שלו.
 
2. נקודת המוצא לצורך הדיון בערעור היא שגלינה, איוון ואנה אינם יהודים. כשם שהצהרתו של עובד על היותו יהודי מחייבת את מעסיקו לעניין החוק, כך גם הצהרתו - בין במפורש ובין במשתמע, כי אין הוא יהודי מחייבת, וזאת לאחר בדיקה סבירה של המעסיק שנעשתה בעניין זה בתום לב.
 
3.
גלינה, איוון ואנה מעולם לא טענו כי יום אחר זולת השבת הוא יום המנוחה שלהם. בנוסף, הם לא נשאלו על כך על ידי מעייני הישועה, וממילא לא טענו אחרת. נתונים אלה מוליכים למסקנה, כי הוכח ולא נסתר מבחינה משפטית, כי יום השבת הוא יום המנוחה השבועית שלהם, אלא שהם בחרו לעבוד ביום זה בשל קשיים כלכליים.
 
4. מעייני הישועה עצמו שילם לעובדים מוסלמים ונוצרים שהועסקו אצלו בשבת גמול עבודה בשבת בשיעור 200%. גמול זה גבוה מהשיעור הקבוע בחוק שעות עבודה ומנוחה עבור עבודה בשבת. נתון זה מצביע על הפלייתם של השלושה על פני עובדים אחרים שאינם יהודים בכל הקשור לגובה תגמולם עבור עבודתם בשבת. זו הפליה פסולה בין שווים, שאין ביניהם הבדל רלוונטי לעניין הזכאות לגמול עבודה במנוחה השבועית, היא אינה מוצדקת ויש לבטלה.
 
5. בנוסף לכך, הטענה כי אותם מוסלמים ונוצרים קיבלו גמול עבודה במנוחה השבועית, מפני שעבדו במעייני הישועה במשך כל השבוע, ואילו השלושה עבדו רק בשבת וחג, דינה להידחות. בחוק אין כל תנאי המסייג מתן גמול עבודה במנוחה השבועית רק למי שעובד כל ימות השבוע, שהרי הגמול עבור עבודה ביום המנוחה השבועית משולם ללא כל קשר לעבודה בימים אחרים. גמול העבודה במנוחה השבועית לא שולם לגלינה, איוון ואנה רק כדי להוזיל את עלות העסקתם.
 
6. נדחתה טענת מעייני הישועה לפיה גלינה, איוון ואנה נהגו שלא בתום לב בשתיקתם תקופה כה ארוכה מלתבוע את זכותיותיהם, משני טעמים עיקריים: ראשית – מדובר בזכויות מכוח משפט העבודה המגן, שויתור עליהן בדרך כלל אין לו תוקף. שנית – בנסיבות הקיימות עניין לנו בעולים חדשים, שהיו בראשית דרכם בארץ, ולא היו בקיאים בזכויותיהם על פי דין.
 
7. סוף דבר – הערעור התקבל. על מעייני הישועה לשלם לגלינה הפרשי גמול עבודה בשבת בסך של 24,185 ₪ ולשלם לאיוון ולאנה הפרשי גמול עבודה בשבת בסך של 28,593 ₪ לכל אחד מהם, ושכ"ט עו"ד בסך של 10,000 ₪ לגלינה, אינה ואנה ביחד. בטלות ההוצאות ושכ"ט עו"ד שנפסקו לחובת גלינה, אינה ואנה על ידי בית הדין האזורי.
  


* עו"ד הילה פורת – מומחית בדיני עבודה, מחברת הספר דיני עבודה המדריך המלא – מהדורה חדשה דצמבר 2010, ומנהלת אתר עולם העבודה – הפורטל למעסיקים בדיני עבודה

 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798