חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
19/01/2020
 
 
 
אסרטיביות – עד שזה יקרה בטבעיות (מתוך פינה מהסרטים חלק 21)
חזור לרשימה
 
תאריך: 30/12/2010
כותב: נורית נחום
כתובת דוא"ל: 
 

המושג "אסרטיביות" מזמין פרשנויות רבות מצד אנשים שונים. יש שיפרשו אסרטיביות כהתנהגות הגובלת ב"חוצפה", יש הרואים בה פתח לצרות ואחרים אינם נותנים דעתם כלל על חשיבותה. וישנה גם דעה אחרת – שרואה בהתנהגות אסרטיבית מתכון להישגים ולהערכה עצמית גבוהה. הגם שאסרטיביות אינה תמיד התנהגות טבעית, אפשר בהחלט לעבוד עליה – עד שזה יבוא מעצמו

מהי התנהגות אסרטיבית?
התנהגות אסרטיבית היא התנהגות המעוררת כבוד, או במלים אחרות - מבטיחה שתקבלו את תשומת הלב והיחס להם אתם ראויים (דבר שאינו מובן מאליו..).

התנהגות אסרטיבית דורשת בראש ובראשונה כנות ויושר פנימי. הסרט של מולטידע "אסרטיביות" מציג אותה כשביל הזהב ברצף ההתנהגותי שבין ותרנות וכניעה לבין תוקפנות ואגרסיביות.

כיוון שהתגובות האוטומטיות של רובנו אינן אסרטיביות, הבה נתבונן על האפשרויות האחרות:

כשאנו מגיבים לסיטואציה בצורה כנועה אנו מאפשרים לאנשים ולנסיבות לשלוט בנו. המניע העיקרי להתנהגות זאת הוא רצון להימנע מעימותים. אבל להימנעות מעימות יש מחיר כבד:

• התעלמות של אחרים מעמדתכם והזנחת זכויותיכם
• השקעת אנרגיה רבה בהדחקת כעס - תרומה פוחתת
• אובדן ביטחון עצמי - תחושה שלא מעריכים אתכם - אובדן מוטיבציה

בסופו של דבר, התנהגות כנועה אינה מעוררת כבוד.
אז מדוע בכל זאת חלקנו נוהגים בכניעות? כי אנו רוצים שיחבבו אותנו!
אבל מי לא היה רוצה שאנשים גם יכבדו אותו? 

מה האלטרנטיבה? יש המאמצים התנהגות תוקפנית כחלופה להתנהגות כנועה. התנהגות כזו מאפשרת להם להרגיש ש"לא עושים מהם סמרטוט" ולרגע אף מייצרת רושם של השגת המטרה (אבל רק לרגע..). אלא שגם להתנהגות זו יש מחיר:

• יצירת אנטגוניזם וכעס
• הרחקת שיתוף פעולה
• הזמנת תגובה תוקפנית או מתגוננת

וזה משאיר אותנו עם שביל הזהב: אסרטיביות

אסרטיביות מאפשרת לנו לנהוג באופן ישר, פתוח והוגן עם האחרים ומעודדת אותם להתנהג איתנו בצורה דומה. אדם בוגר לאדם בוגר עם כבוד וללא פחד. כמו שני ילדים על נדנדה - תמיד בשאיפה להתיישר. לא להכתיב לצד השני וגם לא להיכנע. נכון, לעתים נדרש מאמץ לנהוג באסרטיביות, לצאת מאזור הנוחות ולעמוד על שלנו בדרך שאינה טבעית לנו, אבל כשמבינים את הערך הרב של התנהגות כזו, שווה להשקיע מאמץ ולסגל אותה כדרך חיים.

כנות

המרכיב הראשון והחשוב ביותר של אסרטיביות הוא כנות, שבלעדיה קשה ליצור תקשורת בין-אישית מאוזנת. מה שעוצר אותנו בדרך כלל מלהיות כנים הוא הפחד מהתוצאה.

זו ההזדמנות להזכיר לעצמנו שמחוץ למדינות משטרה, כנות לעולם אינה מסוכנת כפי שרבים מתארים לעצמם. להיפך, כנות מעוררת בעיקר כנות וכבוד הדדי. נכון, היא עדיין יכולה להיות כרוכה באי נעימות מסוימת. אדם כנוע מטבעו יטה לחשוש שכנות תוביל לעימות. אדם דומיננטי מטבעו יחשוש מאובדן שליטה על המצב. אך בפועל, כאמור, כנות מובילה בעיקר לכנות.

להיות כנים לגבי מה שרלבנטי

ביקורת כנה תצליח רק בתנאי שהיא נעשית באופן אסרטיבי. חשוב לתת את הדעת לכך שישנם רגשות ועובדות הרלבנטיים לעניין וכאלה שלא. עמוק בתוכנו, כולנו סוחבים על גבנו מטענים רגשיים - דעות קדומות, הבדלי מעמדות, דברים שלא אוהבים מילדות, אהבות נכזבות, תסביכי אדיפוס, דברים ישנים כאלה... אך כשאנו מנסים להשיג משהו, עלינו ללמוד להבדיל בין מה שרלבנטי ומה שלא. ואז עלינו להיות כנים בקשר לעמדות ולרגשות הרלבנטיים, אלו שקשורים ישירות  לעניין שעליו מדברים.

טכניקת החזרה המיידית

מתי צריך להיות אסרטיבי? במצב בו אתה ואדם אחר או אנשים אחרים רוצים דברים שונים. להיות אסרטיבי, כן והוגן, עוזר לאחרים לנהוג באותה צורה, ומעניק לכולכם את האפשרות הטובה ביותר להגיע לפתרון מספק לכולם. כמובן, יתכן שאין פתרון כזה, לא תמיד יש. אך אם יש פתרון כזה, אז האסרטיביות מעניקה לכם את האפשרות הטובה להגיע אליו.
אבל - לפני שתכנסו לדיון כלשהו, עליכם להחליט על אלו דברים במצב הזה ניתן להתפשר ועל מה לא. כאשר הגעתם למסקנה על מה לא מתפשרים, עליכם לדבוק בעמדותיכם. אחרי שהחלטתם מה מבחינתכם לא נתון למשא ומתן חזרו עליו שוב ושוב – דבקו בשורה התחתונה שלכם.

משא ומתן שוויוני

עתה יש לשאת ולתת לגבי שאר הדברים שניתנים לפשרה. מאמר זה אינו עוסק במיומנות משא ומתן, אך דגש אחד חשוב הוא לשאת ולתת כשווים, מפני שכולם שואפים לאותה מטרה והיא מציאת הפתרון המתאים לכולם.

מה קורה אם צריך להתמודד עם מישהו "קשה" במיוחד שלא קרא את המאמר הזה?
הנה טיפ שיעזור להתמודד גם עם זה: אם מישהו מתנהג בצורה תוקפנית או רגשית כלפיכם, תגידו לעצמכם שמשהו איום ונורא קרה לו, ושאתם המטרה הראשונה עליה הוא מוציא את תסכולו. יתכן שזה לא נכון, אבל אם תתנהגו כאילו שכן, יש סיכוי שתשלטו על רגשותיכם וזה תמיד עוזר.

לסיכום, החדשות הלא טובות הן שאסרטיביות אינה מבטיחה שאכן תקבלו את מה שאתם רוצים. שום דבר לא יוכל להבטיח זאת. אך החדשות הטובות הן שאסרטיביות מעניקה לכם את ההזדמנות הטובה ביותר להשיג את מה שאתם רוצים. ואם לא הצלחתם להגיע לפתרון האידיאלי הפעם - לפחות אתם יודעים שעברתם על כל האפשרויות ושהנחתם יסוד טוב לעבודה משותפת בעתיד.

 

 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798