חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
12/12/2019
 
 
 
לפתור את סכסוך הרופאים בבוררות בייסבול בחודש
חזור לרשימה
 
תאריך: 09/06/2011
כותב: עו``ד רונן סטי
כתובת דוא"ל: 
 

סכסוך הרופאים על תנאי שכרם עלה שוב לכותרות. שוב שביתות בפתח. שוב משא ומתן מתיש וארוך. ניתן לפתור את הסכסוך בבוררות "בייסבול" בחודש ימים.

בוררות "בייסבול", או בשמה הפורמלי "Last Offer Arbitration" יושמה בהצלחה בסכסוכים הנוגעים לתנאי שכר במקרים שונים. היא מתאימה "כמו כפפה ליד" לסכסוך הנוכחי בין הסתדרות הרופאים והאוצר בדבר תנאי העסקת הרופאים ברפואה הציבורית. היא זכתה בזמנו לשם "בוררות בייסבול" מאחר ונוסתה לראשונה ובהצלחה לפתרון סכסוך כספי הנוגע לתנאי העסקת שחקן בייסבול ידוע בארה"ב. 

אם יחליטו על יישומה של בוררות זו בסכסוך הרופאים עליהם לחתום על הסכם בוררות קצר יחסית הכולל בעיקרו את התנאים הבאים. כל צד יגיש את עמדתו בשאלת המחלוקת, בענייננו, מהם תנאי העסקה להם זכאים הרופאים במערכת הציבורית? עמדות הצדדים המציגות את הצעותיהם לפתרון המשבר, יובאו בפני צוות המונה 3 בוררים. כל צד ימנה בורר מטעמו והצדדים ימנו יו"ר מותב. לדעתי ראוי כי כיו"ר מותב ראוי למנות בורר ככב' השופט בדימוס סטיב אדלר אשר כיהן בהצלחה כנשיא בית הדין הארצי לעבודה ושילב בתבונה בין הליכי גישור והכרעות שיפוטיות. אחר שהצדדים יעיינו זה בעמדת האחר יעמדו לרשותם שבועיים לקיום דיוני משא ומתן והגשת עמדות סופיות לצוות הבוררים. כמובן שעמדות אלה יכללו נימוקים מפורטים המתחשבים בתנאי שכר של מועסקים אחרים במגזר הציבורי, המשמעות התקציבית, משך שעות העבודה וסבירותם וכיוצא באלו. על צוות הבוררים לבחור עמדה אחת מתוך עמדות הצדדים אשר עדיפה לדעתם על עמדת הצד שכנגד. הם רשאים גם לקיים דיון עם הצדדים לבחינת הצעותיהם. דיון זה, אם צריך, יכול להימשך מספר ימים. בחירתם תהווה פסק בוררות סופי ומחייב שדינו כפסק דין. לכן, צדדים לבוררות "בייסבול" מנהלים משא ומתן אינטנסיבי להקטנת הפערים ביניהם במטרה להקטין את הסיכון כי הבוררים יבחרו בעמדת הצד שכנגד והגדלת הסיכוי לבחירת הבוררים בעמדה הרצויה להם.

ראוי אפוא כי המדינה אשר מסכימה לפנות כיום להליכי בוררות על פי הנחיית היועץ המשפטי לממשלה מחודש אוקטובר 2009 תוכיח את רצינותה בעניין וניתנת לה הזדמנות אמת לכך.

הדרך המוצעת על ידי מחבר מאמר זה עשויה לחבר בין ניסיונות המשא ומתן המתנהלים מזה זמן רב מדי ובין הליך אופרטיבי להכרעה בין עמדות הצדדים. היה ובחירת הבוררים תגרום לחששות, הרי ניתן לשקול לתת להם מנדט להכריע בדרך מפשרת בין ההצעות, או אף לקיים סבב הצעות נוסף ובלבד שיסוכם על כך מראש.  היתרון במנגנון זה שהחיסכון בזמן ובענייננו, בחיי אדם, הוא גדול. עלינו לחשב על אותו ילד ואותו אדם אשר בא בימים הזקוקים לניתוח ואינם יכולים להרשות לעמם רפואה פרטית. זהו רב עם ישראל. זו חובתה של המדינה לסייע להם ללא סייג. יתרון נוסף הוא כי שיחות המשא ומתן תכליתיות שכן שעון החול אוזל ואין זמן ל"משחקי כח" מיותרים. כל שנותר הוא שהצדדים יתחייבו כי ימנעו משביתות או צעדים חד צדדים במהלך הבוררות. בעוד חודש זה יכול היות מאחורינו ויפה שעה אחת קודם.אודות עו"ד רונן סטי
עו"ד רונן סטי נחשב לאוטוריטה ומוביל בישראל בתחום הבוררות ויישוב סכסוכים.  הוא מכהן בתפקידים ציבוריים רבים בתחום הבוררות ויישוב סכסוכים, כתב ספרים בתחום זה, המהווים ספרי חובה לכל העוסקים בנושא, מלמד באוניברסיטאות תל-אביב ובר – אילן תחומים אלה, והיה יזם ושותף מלא לניסוח והובלת התיקון להצעת חוק הבוררות- בשנת 2008, שהתקבל.

בין תפקידיו הציבוריים הרבים, עו"ד רונן סטי  הוא יו"ר משותף של הועדה המחוזית הבוררות והגישור בלשכת עוה"ד;  חבר נשיאות הפורום ליישוב סכסוכים בלשכת עוה"ד בישראל; חבר ועדת הבוררות שליד בית הדין הבינלאומי לבוררות
של ICC בפאריס; חבר הנהלה ב – ICC, לשכת המסחר הבינלאומית בישראל וחבר הועדה המחוזית ליחסים בינלאומיים  בלשכת עוה"ד בישראל. עו"ד רונן סטי יזם ושותף מלא לניסוח והובלת התיקון להצעת חוק הבוררות התשס"ט – 2008 בראשות ח"כ גדעון סער, ועמירה דותן. התיקון לחוק זה מאפשר ערעור על פסק הבוררות. ביום 12.11.08 פורסם תיקון זה בספר החוקים כחוק הבוררות.

עו"ד סטי חיבר מספר ספרים בנושא בוררות ויישוב סכסוכים, ביניהם: בוררות בינלאומית ב – ICC מורה נבוכים לפרקליט; "דרך גישור להסכם", הוצאת "דרכים; "הסכם מנצח", הוצאת פרלשטיין – גנוסר ועוד. בעו"ד סטי הוא חבר בשלוחת האומות המאוחדות (האו"ם), ישראל.
בשנת 2008 ייסד רונן סטי את משרד עוה"ד רונן סטי ושות', העוסק בבוררויות ויישוב סכסוכים, ובתחום המסחרי.

 


 

 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798