חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
27/01/2020
 
 
 
מהם ``ביקורים עסקיים``- מאמר המשך: הבחנה בין ``מבקר עסקי`` לבין עובד זר.
חזור לרשימה
 
תאריך: 08/11/2011
כותב: עו``ד דותן כהן
כתובת דוא"ל:  ISRlegal@Relocation-Law.com
 

מאמר זה הינו מאמר המשך למאמר העוסק בשאלה מיהו "מבקר עסקי". במאמר הראשון סקרנו את חוק הכניסה לישראל והצבענו על הגדרה כללית מאוד לאשרת מבקר עסקי/תייר מסוג ב-2 המצוי בתקנה מספר 5 לתקנות הכניסה לישראל. הראנו כי החוק ונהלי משרד הפנים בישראל, בשונה ממדינות מערביות אחרות, אינם מגדירים את המונח "מבקר עסקי" ואינם מנחים לגבי הפעולות המותרות ל"מבקר העסקי" בישראל. עובדה זאת מעמידה חברות גלובאליות וישראליות, המזמינות אנשי עסקים לישראל, במצב של חוסר וודאות ביחס לשאלת השהייה החוקית בישראל של אותו מוזמן.


מאמר זה הינו מאמר המשך למאמר העוסק בשאלה מיהו "מבקר עסקי". במאמר הראשון סקרנו את חוק הכניסה לישראל והצבענו על הגדרה כללית מאוד לאשרת מבקר עסקי/תייר מסוג ב-2 המצוי בתקנה מספר 5 לתקנות הכניסה לישראל. הראנו כי החוק ונהלי משרד הפנים בישראל, בשונה ממדינות מערביות אחרות, אינם מגדירים את המונח "מבקר עסקי" ואינם מנחים לגבי הפעולות המותרות ל"מבקר העסקי" בישראל. עובדה זאת מעמידה חברות גלובאליות וישראליות, המזמינות אנשי עסקים לישראל, במצב של חוסר וודאות ביחס לשאלת השהייה החוקית בישראל של אותו מוזמן.

חברות גלובאליות ומנהלים ישראלים רבים פונים אל משרדינו יומיום בשאלה, כיצד ניתן לדעת באופן חד משמעי וברור כיצד מגדירים "מבקר עסקי". התשובה לשאלה זו קשה עד מאוד מקום בו אופי השהות אינו ביקור עסקי גרידא מצד אחד ומצד שני אינו נחשב ככניסה מובהקת למטרת עבודה. במאה ה-21, עבודה יכולה להיעשות במספר דרכים ולעיתים ביקור של אחד יכול להיות עבודה של אחר.

בחיבור זה, אנו מנסים לתת מענה לשאלה באילו מקרים יש להגיש בקשה לאשרת מבקר עסקי בישראל מסוג ב-2 (ככל שנדרש) ובאילו מקרים יש להגיש בקשה לאשרת עבודה מסוג ב-1, שהרי האחרון הינו הליך מורכב הרבה יותר המצריך היערכות מוקדמת מראש של מספר חודשים ועמידה במספר רב של קריטריונים. נביא אינדיקציות שיכולות להצביע על אופיה של השהות. כמו כן, נפרט רשימת פעולות שונות ומגוונות אשר יכולות לשמש כמבחנים לקביעת אופי הביקור בישראל כ"ביקור עסקי".

הניסיון מלמד כי גם אם חברה תגדיל לעשות ותפנה עם מכתב מקדים המפרט למשרד הפנים את אופי השהות של המבקר בישראל ואת הפעולות שיבצע בישראל ואף תבקש הנחייה מפורטת ממשרד הפנים על מנת לדעת מראש כיצד להיערך, הרי שגם אז תשובת משרד הפנים לא תהייה תמיד אחידה, ברורה וחד משמעית. בהיעדר הנחיות ברורות, לא מפליא כי במקרים דומים תתכנה תשובות שונות מלשכות שונות ממשרדי הפנים בישראל, ולעיתים אפילו מאותה לשכה עצמה.

להלן מספר אינדיקציות מקדמיות המצביעות על כך שהמוזמן למעשה מגיע לישראל לצרכי עבודה. מדובר ברשימה חלקית בלבד:

1. זמן השהות הצפויה של המוזמן הינה ארוכה יחסית (בדרך כלל למעלה משלושה חודשים).

2. חותמות רבות ורצופות כרונולוגית של כניסה ויציאה מישראל, כמבקר עסקי, על גבי הדרכון, כאשר כל שהות הינה ארוכה יחסית לביקור.

3. הצטרפות בני המשפחה לישראל.

4. צוות ישראלי אשר עובד עם המומחה הזר באופן קבוע.

5. צפי לעבודה בשטחי המפעל ו/או הקצאת צוות לצורך הגעתו.

6. הסדרת מגורים בישראל למספר חודשים ומעלה, ויתרה מכך- בדירת מגורים ולא בבית מלון.

7. הסדרת ביטוח רפואי בישראל.

8. המוזמן נכנס עם מזוודות רבות באופן המצביע על כוונה לשהות ארוכת טווח.

להלן נתייחס למספר פעולות בעלות אופי של "ביקור עסקי". הרשימה שנפרט להלן הינה רשימת פעולות המקובלות בעולם המערבי בנוגע לפעולות המוגדרות כ"ביקור עסקי". כך למשל, בארה"ב, על המבקר העסקי להוכיח, בין היתר, כי בכוונתו לחזור למדינת המוצא ועליו להראות את הקשר בין הביקור לבין עיסוקיו או עבודתו מחוץ לארה"ב. כמו כן, ישנה רשימה שאינה רשימה סגורה לעניין פעילויות עסקיות אופייניות למבקרים עסקיים, כגון: השתתפות בכנסים וסמינרים, עריכת מחקרים, ניהול מו"מ וחתימה על חוזים, קבלת הזמנות כסוחר או כיצרן עבור סחורות המיוצרות מחוץ לארה"ב, התקנה או אספקת שירות לציוד תעשייתי או מסחרי שנרכש מחברה מחוץ לתחומי ארה"ב, הכשרת עובדים אמריקאיים לתחזוק ציוד או מיכון שנרכש מחברה מחוץ לתחומי ארה"ב ועוד.

כדי להיכנס כמבקר עסקי למרבית המדינות במערב, על החברה המזמינה להוכיח לרשויות ההגירה שהמבקר מגיע לשהות קצרה וכן להראות שהמוזמן מתכוון לחזור למדינת מוצאו בתום תקופת השהייה הקצרה. בבריטניה, לדוגמה, הרשימה מאוד מפורטת. לדעת הכותבים רשימת הפעולות צריכה להיות פתוחה ומפורטת הלוקחת בחשבון את גמישותו של המושג "ביקור עסקי".

להלן הצעה לרשימת פעולות המותרות ל"מבקר עסקי":

השתתפות בכנסים ובפגישות עסקים- ניתן לכלול השתתפות פעילה בכנס כמרצה או משתתף, ראיונות עבודה או פגישות עסקים, לרבות פגישות לצורכי משא ומתן, חתימה על חוזים ומסמכים אחרים.

ביקור לצורך הכשרת עובדים מקומיים- במקרים בהם לא סביר לקיים את ההכשרה על ידי המבקר במדינת המוצא שלו, אלא בישראל. בפרט, כאשר מדובר במצבים בהם קבוצה גדולה של עובדים ישראלים זקוקה לעבור הכשרה על ידי מומחה זר.

ביקור לצורך הכשרה על ציוד שנרכש מחברה ישראלית- לרבות השתתפות בעריכת מבדקים במערכות הפעלה של ציוד הנרכש מחברה ישראלית; השתתפות ועריכת דיונים עם מומחים ישראליים, תוך לימוד המבדקים הדרושים לבחינת המערכת וביצועם; עריכת תיעוד של המבדקים השונים ויצירת נהלי עבודה למבדקים בהנחיית מהנדסי החברה הישראלית; לימוד והכשרה, הכוללים התנסות פרקטית במערכות ובציוד שנרכש מהחברה הישראלית. כל זאת כאשר לא סביר לקיים את ההכשרה למבקר במדינת המוצא שלו אלא בישראל.

הזמנת עובד של חברה בינלאומית לנציגתה בישראל על מנת לקבל הכשרה קצרה, להעביר ידע פנים ארגוני או לייעץ לנציגות הישראלית.

תכנון עסקי המצריך ביקור במפעלי החברה המזמינה לצורך סיור בשטחי המפעל או בשטחי החברה המזמינה.

ביקור לצורך תיחזוק והתקנת ציוד שוטף הנרכש מחברה זרה במפעלי החברה הישראלית.

דירקטורים ומנהלים בכירים זרים - יכולים לקחת חלק פעיל בישיבות מועצת מנהלים בישראל ואף לקבל על כך שכר ועדיין להיחשב כמבקרים עסקיים, וזאת בתנאי שהם מועסקים על ידי חברה זרה.

ביקור קצר לצורך ניהול העברת סחורות או העברת ציוד של חברה זרה מחוץ גבולות ישראל.

מתורגמנים- יכולים להיחשב כמבקרים עסקיים אם הם מועסקים על ידי חברה זרה ואם הם מגיעים בליווי של מבקרים עסקיים עבורם הם משמשים כמתורגמנים.

מבקרים אקדמיים- כולל ביקור אנשי אקדמיה המלווים תלמידים בתוכניות לימוד שחלקן נערך בישראל .

מבקרים בתחום הרפואה - רופאים ורופאי שיניים המגיעים לצורכי מבדקים או מבחנים; השתתפות בתצפיות קליניות חשובות וכדומה.

מבקרים בתחום התקשורת- עובדים מארגוני תקשורת יכולים להחשב כמבקרים עסקיים אם הם מועסקים על ידי חברות תקשורת זרות ומגיעים לישראל לצורך סיקור ספציפי של מאורע ולחברת התקשורת הזרה אין נציגות ישראלית.

אנשי דת- אנשי דת המגיעים לצורך ביקור ייעודי וספציפי כחלק מסיור המאורגן על ידי חברה זרה ואין להם נציגות ישראלית.

כפי שניתן לראות, מגוון הפעולות המנויות לעיל, נותנות מענה למגוון הצרכים של המגזר העסקי בהזמנת מבקרים עסקיים לישראל באופן שוטף, ויחד עם זאת הפעולות כפי שהן מתוארות לעיל, מאפשרות לשמור על השוק הישראלי ועל האינטרסים הכלכליים של מדינת ישראל ושוק העבודה המקומי. אין ספק, כי ישנן סיטואציות רבות שנותרו מחוץ לרשימה והיריעה לעולם תהיה קצרה מידי מכדי להתייחס לכל המקרים הרלוונטים. לדעת הכותבים רשימת הפעולות המותרות בביקור עסקי צריכה להיות פתוחה ומגוונת אך כללי היסוד צריכים להיות ברורים וידועים מראש, על מנת להעניק מסגרת להגדרת "מבקר עסקי".*הכותב הינו עורך דין, ממשרד עו"ד דותן כהן, המתמחה בדיני ההגירה בישראל, ארה"ב אוסטרליה ומדינות נוספות. המשרד הינו משרד נישה המלווה חברות ישראליות וגלובאליות רבות במתן אשרות עבודה למומחים זרים במגזר העסקי.

ליצירת קשר: 03-753-4000   |   ISRlegal@Relocation-Law.com

 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798