חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
25/01/2020
 
 
 
אכיפה מינהלית של דיני עבודה באמצעות עיצומים כספיים
חזור לרשימה
 
תאריך: 02/02/2012
כותב: עו``ד עודד ערמוני
כתובת דוא"ל: 
 

למעלה מ- 150 עבירות קבועות בחוקי העבודה השונים, ובכל זאת, כאמור בפתח הצעת החוק להגברת האכיפה של דיני העבודה, המציאות המצערת היא, כי התופעה של אי – ציות להוראות חוקי העבודה הולכת ומתרחבת.

המורכבות של ההליך הפלילי מצד אחד, ומשאביהם המצומצמים של גורמי האכיפה מצד שני, הפכו רבות מאותן עבירות בתחום משפט העבודה לכמעט "אות מתה".

זהו הנושא שבו מחדש החוק להגברת אכיפת חוקי העבודה חידוש מרכזי ומהותי, בכך שיוצר הוא הליך מינהלי להטלת עיצום כספי על מעבידים המפרים את חוקי העבודה. הליך זה כמו החוק כולו צפוי להיכנס לתוקף בחודש יוני 2012.

הליך כזה שאין בו את המשמעויות בהן כרוך הליך פלילי (קלון, הרשעה וכו'), ניתן להפעלה ביתר קלות על ידי הרשות המינהלית.

רשימת העבירות המסורות לאכיפה באמצעות ההליך המינהלי מצויה בתוספת השנייה לחוק. מדובר ברשימה רחבה מאד המכילה את מרבית העבירות בחוקי העבודה העיקריים.

החוק מעניק לשר התמ"ת סמכות למנות מפקחי עבודה בכירים אשר ישמשו בתפקיד של "ממונה" שהינו הגורם לו מוסר החוק את הסמכות להטיל עיצומים.

העבירות והעיצומים הכספיים המוטלים בגינן

העבירות מחולקות לשלוש קבוצות, על פי חומרת ההפרה של כל אחת מהן.

בקבוצה הראשונה עבירות קלות יחסית כגון – הפרת חובות רישומיות שונות (פנקסי חופשה, שעות עבודה, נוער ועוד); אי ביצוע פרסומים (תקנון למניעת הטרדה מינית, שכר מינימום); אי מתן הפסקות; העסקת נשים בהריון/לאחר לידה ללא הסכמה או אישור נדרש ועוד. העיצום הכספי בגין עבירות אלו הינו בסכום של 5,000 ₪.

הקבוצה השנייה, הינה קבוצת ביניים ובה עבירות כגון – הפרת הוראות בקשר עם מתן/תשלום/פדיון חופשה; העסקה בשעות נוספות מבלי לשלם גמול; הפרת איסורי העסקה שונים בקשר לנוער; הפרת חובות בדבר מסירת נתונים לעובד (הודעות על תנאי עבודה/שינויים, תלושי שכר, אישור על תקופת עבודה); ניכויים אסורים משכר ועוד. העיצום הכספי בגין עבירות אלו הינו בסכום של 20,000 ₪.

בקבוצה השלישית עבירות הנתפסות כחמורות במיוחד – הפרת איסורי העסקה מעבר לשעות המותרות או במנוחה שבועית; העסקת נוער מתחת לגיל המותר; הלנת שכר; אי העברה של תשלום שנוכה משכר, ליעדו; הפרת חוק שכר מינימום; פגיעה בנשים בהריון/לאחר לידה או באנשי מילואים; הפרת חובת תשלום פנסיה מכוח צווי הרחבה. העיצום הכספי בגין עבירות אלו הינו בסכום של 35,000 ₪.

שימו לב לנקודות הבאות:

  • כאשר מדובר ביחיד המעסיק עובד שלא במסגרת עסק, סכומי העיצומים הינם מחצית מן הסכומים דלעיל (זה מה "שתחטפו" על הפרת חוקי העבודה בקשר עם עוזר/ת הבית שלכם…).
  • סכומי העיצומים יעודכו מדי ינואר על פי עליית מדד המחירים לצרכן.
  • אם ההפרה נמשכת, הרי בגין כל יום מתווסף 1/50 מסכום העיצום.
  • אם מי שהוטל עליו עיצום כספי, ביצע הפרה חוזרת בתוך שנתיים מההפרה הקודמת, הרי סכום העיצום יוכפל.
  • לממונה אין שיקול דעת להפחית את סכום העיצום אלא אם יקבעו כללים לעניין זה בתקנות.

התראה מינהלית

החוק קובע הליך הדרגתי של "טיפול" במעביד המפר הוראת חוק מאלו המצויות בתוספת לחוק (להלן נכנה מעביד כזה בכינוי – "מעביד מפר").

כאשר לממונה יש יסוד סביר להניח, כי מדובר במעביד מפר, הרי הוא מוסמך להסתפק בשלב ראשון בהתראה מינהלית.

שימו לב הממונה "רשאי" אך לא חייב לפעול בדרך של התראה בלבד. העניין מסור לשיקול דעת הממונה. ניתן להניח, כי התמ"ת יגבש מדיניות בעניין זה.

מכל מקום, למעביד המקבל התראה מנהלית קיימת אפשרות לבקש, בתוך 30 יום, את ביטולה. הממונה יכריע בבקשה כזו בכתב ובאופן מנומק ויחליט אם להותיר את ההתראה על כנה.

מעביד אשר ביצע הפרה בתוך שנתיים לאחר קבלת ההתראה יקבל הודעה על כוונת חיוב כמפורט בהמשך, ולא יקבל התראה נוספת.

מעביד אשר ביצע הפרה מיד לאחר קבלת התראה יקבל דרישת תשלום כמפורט בהמשך, ולא יקבל התראה נוספת.

הודעה על כוונת חיוב

אם לא החליט הוא על התראה מינהלית כאמור לעיל, הרי על הממונה למסור למעביד הודעה על הכוונה להטיל עליו עיצום כספי.

שימו לב – זו היא ברירת המחדל שקובע החוק. הממונה חייב למסור הודעה על כוונת חיוב אלא אם בחר הוא לנקוט בצעד המתון יותר של התראה מינהלית.

בהודעה יציג הממונה בפני המעביד את ההפרה וכן את סכום העיצום הצפוי.

גם במקרה זה יש למעביד 30 יום לטעון בפני הממונה בכתב.

על הממונה לדון ולהחליט בטיעון המעביד. במידה וטענות המעביד לא הביאו את הממונה לביטול ההודעה, תשלח למעביד דרישת תשלום.

דרישת תשלום – העיצום הכספי

תחילה יצוין, כי על מעביד שבחר שלא להגיב בכתב להודעה על כוונת חיוב שקיבל, לדעת, כי בתוך 30 יום הופכת הודעה כזו באופן אוטומטי לדרישת תשלום.

מעביד המקבל דרישת תשלום חייב לשלם את העיצום תוך 30 יום.

העיצום ישולם לאוצר המדינה והוראות פקודת המיסים (גבייה) יחולו עליו.

מעביד אשר יחויב בעיצום כספי, יזכה לכבוד המפוקפק של פרסום שמו ופרטיו כמו גם פרטי העיצום שהוטל עליו באתר האינטרנט של משרד התמ"ת.

ערר וערעור

מעביד אשר הממונה דחה את בקשתו לביטול התראה מינהלית או לביטול דרישת תשלום יהיה רשאי להגיש ערר על כך לוועדת ערר וזאת בתוך 14 ימים.

בוועדת הערר צפויים לשבת משפטן משירות המדינה ושני נציגי ציבור.

על החלטה של הוועדה ניתן לערער לבית הדין האזורי לעבודה בתוך 45 יום מקבלת ההחלטה. שימו לב – בית הדין נדרש על פי החוק להפעיל ביקורת שיפוטית בלבד. המשמעות היא שבית הדין לא יבצע בדיקה עובדתית של המקרה אלא ישמע טענות הנוגעות לתקינות ההליך, צדק טבעי, מנהל תקין וכדומה.

על פסק דין של בית הדין האזורי ניתן לערער לבית הדין הארצי רק לאחר קבלת רשות לכך.

חשוב להדגיש – הגשת ערר או ערעור כאמור אינם מאפשרים למעביד לעכב את תשלום העיצום. זה יוחזר לו רק אם יתקבלו טענותיו.

 


אנו נשמח לעמוד לרשותכם להסברים או הבהרות – oded@var-law.co.il
http://armoni-law.co.il

 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798