חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
28/01/2020
 
 
 
תביעת עצמאי לדמי אבטלה התקבלה בעקבות קביעת בית הדין כי מעמדו היה של עובד שכיר
חזור לרשימה
 
תאריך: 05/02/2012
כותב: עו``ד הילה פורת
כתובת דוא"ל: 
 

בית הדין האזורי לעבודה קבע כי לעניין זכאותו של עובד לדמי אבטלה, מעמדו אינו נקבע על פי הכינוי שכינו הצדדים את היחסים ביניהם, אלא הוא מעין סטטוס וצורת תשלום התמורה אינה קובעת כשלעצמה את מהות מערכת היחסים שבין הצדדים.

ב"ל 20171-07-09 יובל דרור נ' המוסד לביטוח לאומי, ניתן ביום 1.1.2012, ע"י כב' השופטת מיכל פריימן.
 
עובדות
1. התובע, מר יובל דרור (להלן – יובל) עבד כעובד שכיר בחברת אוטו מוטור ניהול ושיווק (2006) בע"מ (להלן – החברה) מיום 1.4.2006 ועד ליום 31.12.2007. בתקופה זו הוצאו ליובל תלושי שכר.

2. החל מחודש 1/2008 הנפיק יובל לחברה חשבוניות מס ובמקביל דיווח על עצמו כעצמאי.

3. העסקתו של יובל הסתיימה ביוזמת החברה ביום 4.5.2008.

4. יובל הגיש למוסד לביטוח לאומי תביעה לתשלום דמי אבטלה, אשר נדחתה מן הנימוק כי יובל לא השלים תקופת אכשרה מספיקה. המוסד לביטוח לאומי לא כלל בתקופת האכשרה את עבודתו של יובל מיום 1.1.2008 בחברה, בטענה כי החל מיום 1.1.2008 יובל היה במעמד של עצמאי ולפיכך לא צבר תקופת אכשרה כעובד. מכאן התביעה.

בית הדין האזורי לעבודה בחיפה פסק
1. מעמדו של אדם כעובד אינו נקבע על פי הכינוי שכינו הצדדים את היחסים ביניהם, אלא הוא מעין סטטוס. המעמד נבחן על פי מבחן מעורב הכולל בחובו את מבחן ההשתלבות על הפן החיובי והשלילי שבו, ומבחני עזר נוספים. בין המבחנים יש לבחון כיצד ראו הצדדים את היחסים ביניהם וכיצד הוצגו היחסים כלפי צדדים שלישיים. צורת תשלום התמורה אינה קובעת, כשלעצמה, את מהות מערכת היחסים שבין הצדדים.

2. בענייננו, יובל אמנם הנפיק חשבוניות לחברה ודיווח על עצמו כעצמאי אולם, הן במהות תפקידו והן על פי לשונו הברורה של החוזה, כוונת הצדדים הייתה כי בין הצדדים ממשיכים להתקיים יחסי עובד-מעביד כמקודם. לפיכך, בתקופה שמיום 1.1.2008 ועד ליום 4.5.2008 התקיימו בין הצדדים יחסי עובד-מעביד, ותקופה זו יש להוסיף למניין תקופת האכשרה של יובל.

3. בנסיבות בהן נמנע מהעובד לעבוד מסיבות שאינן תלויות בו, יש לראות בימי ההודעה המוקדמת כימי עבודה לצורך אכשרה. התוצאה היא כי יש להכיר בתקופת ההודעה המוקדמת בה נמנע מיובל לעבוד עקב פיטוריו לאלתר כתקופת אכשרה.

4. התוצאה היא כי יובל צבר את תקופת האכשרה הנדרשת בת 360 הימים לצורך קבלת דמי אבטלה.

5. התביעה התקבלה. המוסד לביטוח לאומי חוייב בתשלום שכ"ט עו"ד בסך של 4,000 ₪.* המאמר באדיבות עו"ד הילה פורת, מנהלת ובעלת משרד עורכי דין הילה פורת ושות' המתמחה במתן שירותים משפטיים מגוונים למעסיקים בתחום דיני העבודה, מנהלת הפורטל "עולם העבודה" ומחברת הספרים : "דיני עבודה – המדריך המלא" ו-"חוזים והסכמים בדיני עבודה".
לאתר האינטרנט של עו"ד הילה פורת: http://www.hilaporat.co.i

 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798