חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
11/12/2019
 
 
 
הגנת פרטיות בארגון
חזור לרשימה
 
תאריך: 10/05/2012
כותב: יצחק ספיר
כתובת דוא"ל:  sapiritz@netvision.net.il
 
כל ארגון וכל חברה מחזיקים במידע אודות אנשים. מידע זה או לפחות חלקו, מוגדר בחוק הגנת הפרטיות כמידע מוגן. במקרים רבים ארגונים מבצעים הפרות של החוק רק משום חוסר הידיעה כי החוק מחייב לפעולה מסוימת ואביא מספר דוגמאות.

לדוגמה, ארגון צרכני המנהל מועדון לקוחות חשד באחת מעובדות הארגון כי גנבה מוצר מסוים. העובדת טענה כי שילמה עבור המוצר אולם לא שמרה ואף לא לקחה את פתק הקופה. איש הביטחון של הארגון בדק במאגר המידע הממוחשב של מועדון הלקוחות ולא מצא שם את פרטי העסקה על העובדת. התשובה לשאלה האם פעולה זו מותרת לקב"ט תלויה בכמה גורמים:

א. החוק מחייב כי פניה לאדם לקבלת מידע להכנסתו למאגר מידע תהיה מלווה בהודעה. ככל שההודעה לא תכלול את כל המידע הנדרש בחוק הארגון יהיה מוגבל בשימושים שיוכל לעשות במידע.
ב. החוק מחייב כי מידע מוגן פרטיות ינוהל במאגר מידע רשום. הרישום הוא הליך טכני אולם הוא משמעותי מאד באשר ליכולתו של הארגון לבצע פעילויות ללא הפרה של החוק.

ארגון מקבל קורת חיים ממועמדים לעבודה. רובם הגדול של הפונים אינם מתקבלים בסופו של תהליך סינון המועמדים ובחינת הראוי ביותר. האם הארגון רשאי לשמור את קורות החיים ואם כן, האם יש מגבלות על השימושים שניתן לעשות במידע. ובכלל האם מישהו בארגון שקל את כל השיקולים של בעד ונגד שמירת קורות החיים לאורך זמן.

כולנו יודעים שארגון אוסף מידע על העובדים באמצעות שעוני נוכחות אולם קיים מידע רב נוסף שלא תמיד אנו מודעים לו כגון: מידע על מיקום באמצעות הטלפון הנייד או מערכות איתוראן שברכבים, מידע אודות שיחות שמבצעים העובדים באמצעות לוגים של מרכזיות הטלפון ומידע אודות פעילות ממערכות המחשב (כולל מערכות ERP), חוות דעת, בקשות להלוואות, דיווחים על ימי חופשה, מילואים או ימי מחלה. האם המידע מוגן כפי שנדרש. האם יש בקרה על הניגשים למידע.

ארגונים רבים פונים ללקוחותיהם או ללקוחות פוטנציאליים בדיוור ישיר (פניה אישית לאדם בהתבסס על מאפיינים מסוימים). בפניה כזו יש לציים מספר פרטי מידע כגון מקור המידע והזכות להיגרע ממאגר המידע. אי ציון מידע זה או הקטנתו היא הפרה של החוק. הסיכון לארגון עולה ככל שלצורך פניה ללקוחות פוטנציאליים נרכש מידע ממאגרי מידי של גוף שלישי.

למרות שחוק הגנת הפרטיות חוקק לפני למעלה משלושים שנה, רק בשנים האחרונות החלה פעילות משמעותית בתחום. במשרד המשפטים הוקמה הרשות למשפט טכנולוגיה ומידע  שהיא גוף רגולטורי המפעיל מחלקת פיקוח ומחלקת אכיפה לטיפול בהפרות של החוק ובתי המשפט השונים בפסיקותיהם כיום, מפרשים את ההגדרה של מידע מוגן פרטיות לטובת האדם הנפגע.

כדי לפעול במסגרת החוק אין צורך בפעילות רבה אולם יש צורך במודעות ובהכוונה נכונה ויעילה.


צחק (צחי) ספיר - מומחה להגנת פרטיות ומידע אישי, איש הרשות למשפט טכנולוגיה ומידע, מוסמך כמפקח מטעם משרד מהמשפטים – רמו"ט
בעל ניסיון של 30 שנה בתחומי הביטחון ומחבר הספר תורת האבטחה 773
0546-258852
 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798