חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
27/01/2020
 
 
 
טעות של המעביד בתשלום השכר לעובד אינה הופכת להיות חלק מתנאי ההתקשרות עם העובד
חזור לרשימה
 
תאריך: 20/05/2012
כותב: עו``ד הילה פורת
כתובת דוא"ל: 
 

עפ"י פסיקת בית הדין הארצי לעבודה, טעות של המעביד בתשלום השכר לעובד, כך ששילם לעובד שכר ביתר לאורך תקופה ארוכה, אינה הופכת להיות חלק מתנאי ההתקשרות עם העובד.

ע"ע 704/06 קרן מחקרים רפואיים פיתוח תשתית ושרותי בריאות נ' לורין קדם, ניתן ביום 23.9.2008, ע"י מותב בהרכב כב' השופט ע' רבינוביץ, כב' השופטת נ' ארד, כב' השופטת ר' רוזנפלד ונציגי הציבור מר בן הרוש ומר ליברמן.
 
עובדות
העובדת, לורין, הועסקה על ידי קרן מחקרים רפואיים פיתוח תשתית ושרותי בריאות שליד בית החולים (להלן – הקרן), מיום 25.4.1999 ועד ליום 31.12.2001.
 
בחודשים אוקטובר 1999 עד דצמבר 2001, נכלל בשכרה של לורין רכיב התשלום "תוספת מאמץ", ששיעורו נע בין 4,490 ₪ ל-6,636 ₪.
 
כשבועיים לאחר תום העסקתה של העובדת, טענה הקרן בפני לורין, לראשונה, כי קיבלה בטעות שכר גבוה מדי, בסך כולל של 155,931 ₪ ברוטו. לורין נדרשה להחזיר את התשלומים ששולמו לה ביתר. לורין דחתה דרישה זו.
 
לורין תבעה את הקרן בבית הדין האזורי לעבודה בגין אי תשלום הפרשי פיצויי פיטורים ופדיון חופשה שנתית. בתביעתה נסמכה לורין על שכרה בשיעור הכולל תשלומי היתר ששולמו לה בטעות. הקרן הגישה תביעה שכנגד להחזר התשלומים ששילמה ללורין בטעות.
 
בית הדין האזורי לעבודה קיבל את תביעתה של לורין ופסק ללורין הפרשי פיצויי פיטורים ופדיון חופשה על בסיס שיעור השכר ששולם לה בפועל. כמו כן, נדחתה התביעה שכנגד, שהוגשה ע"י הקרן. מכאן הערעור.
 
בית הדין הארצי לעבודה פסק
טעותה של הקרן התמשכה על פני פרק זמן של למעלה משנתיים ימים, במהלכו קיבלה לורין מדי חודש בחודשו שכר בשיעור שגוי, שהוא גבוה מן המגיע לה ובמידה משמעותית. מצב דברים זה כשלעצמו, מקים את חובת ההשבה מצידה של לורין.
 
התשלום בוצע על פי דיווח ידני על גבי טופס, שמולא בפרטים הרלוונטיים לאחר שמנהלת המכון ביררה בכל פעם את הסכום לתשלום. וכך נמשכה הטעות, שלכאורה ניתן היה לעמוד עליה מידי חודש, במשך שנתיים ושלושה חודשים. לורין לא יצרה כל מצג שווא כלפי הקרן. לורין הייתה סבורה ובתום לב, כי זהו השכר המגיע לה. משזהו השכר, כי אז כרגיל, ומטבע הדברים, עליו היא מתקיימת, ממנו היא מממנת את צרכי מחייתה יחד עם אלו של בני משפחתה. נוכח טעותה של הקרן, שינתה לורין את מצבה לרעה.
 
אלו הן נסיבות מיוחדות הקשורות ביחסי עבודה, העושות את ההשבה בלתי צודקת. חיובה של לורין בנסיבות העניין בהשבה, תהיה יותר בלתי צודקת מאכיפתה של חובת ההשבה. ערעור הקרן על מתן הפטור מחובת ההשבה – נדחה.
 
אולם, אין ללורין זכות משפטית להנצחת טעות שטעתה הקרן בתשלום שכרה. בטעות שטועה מי מן הצדדים ליחסי עבודה אין כדי להקנות זכות משפטית לצד שכנגד להמשך התשלום בטעות, ולהנצחתה. תשלום ששולם לעובד בטעות אינו הופך להיות חלק מתנאי ההתקשרות של העובד עם מעסיקו, שכן נעדר מן התשלום יסוד הכוונה.
 
אין ללורין זכות קנויה להמשך תשלום תוספת המאמץ בשכרה. משכך אף אין התוספת הזו צריכה לבוא בחשבון בשיעור שכרה הקובע לעניין פיצויי פיטורים כמו גם לעניין חישוב פדיון החופשה.

סוף דבר – הערעור התקבל בחלקו; לורין חויבה להשיב לקרן סכומים ששולמו לה ביתר בגין פיצויי פיטורים ופדיון חופשה על פי פסק דינו של בית הדין האזורי לעבודה. הקרן חויבה לשלם לעובדת הפרשי פיצויי פיטורים ופדיון חופשה על בסיס השכר הנכון, ללא תוספת המאמץ. חיוב הקרן בהוצאות משפט בסך 4,000 ₪ בערכאה הראשונה בוטל. אין צו להוצאות.
 


* המאמר באדיבות עו"ד הילה פורת, מנהלת ובעלת משרד עורכי דין הילה פורת ושות' המתמחה במתן שירותים משפטיים מגוונים למעסיקים בתחום דיני העבודה, מנהלת הפורטל "עולם העבודה" ומחברת הספרים : "דיני עבודה – המדריך המלא" ו-"חוזים והסכמים בדיני עבודה".
לאתר האינטרנט של עו"ד הילה פורת: http://www.hilaporat.co.il

 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798