חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
27/01/2020
 
 
 
איסור על קבלת ביטחונות מעובד לשם הבטחת הישארותו בעבודה או כתנאי לקבלתו לעבודה
חזור לרשימה
 
תאריך: 04/06/2012
כותב: עו``ד עדי ביבר לקואה
כתובת דוא"ל: 
 
ביום 27.2.2012 פורסם ברשומות חוק איסור קבלת ביטחונות מעובד, התשע"ב-2012, אשר קובע איסור על קבלת בטוחות ומימושן מעובד או ממועמד לעבודה, לשם הבטחת הישארות בעבודה או כתנאי לקבלה לעבודה. להלן עיקרי החוק.

איסור קבלת בטוחות ומימושן
• החוק קובע כי מעביד לא יקבל, במישרין או בעקיפין, בטוחות (מיטלטלין, לרבות כסף או שטר) הנמסרים מעובד או ממועמד לעבודה (להלן – עובד) למעביד לשם הבטחת הישארותו בעבודה או כתנאי לקבלתו לעבודה, וכן נכס משועבד למטרות כאמור, ולא יממשן.
• הוראות החוק יחולו גם על מעסיק בפועל ועל עובד של קבלן כוח אדם המועסק אצל מעסיק בפועל, ועל מזמין שירות ועל עובד של קבלן שירות המועסק אצל מזמין השירות.
• זכותו של עובד לפי החוק אינה ניתנת להתניה או לויתור.

סעדים בגין הפרת הוראות החוק
לבית הדין לעבודה סמכות ייחודית לדון בהליך אזרחי בשל הפרת הוראות החוק והוא רשאי - לפסוק פיצויים, אף אם לא נגרם נזק של ממון, בשיעור שייראה לו בנסיבות העניין; ליתן צו מניעה או צו עשה לתיקון ההפרה.

עונשין ועיצום כספי
• מעביד שיקבל בטוחות מעובדו או שיממשן, דינו מאסר שישה חודשים או כפל הקנס הקבוע בסעיף 61(א)(3) לחוק העונשין, התשל"ז-1977 (150,600 ₪ נכון לחודש 3/2012). 
• נושא משרה בתאגיד (מנהל פעיל בתאגיד, שותף, למעט שותף מוגבל, או פקיד האחראי מטעם התאגיד על התחום שבו בוצעה העבירה) חייב לפקח ולעשות כל שניתן למניעת העבירה בידי התאגיד או בידי עובד מעובדיו, אחרת דינו מחצית הקנס הקבוע לעיל (75,300 ₪ נכון לחודש 3/2012). נעברה עבירה כאמור בידי תאגיד או בידי עובד מעובדיו, חזקה היא כי נושא משרה בתאגיד הפר את חובתו, אלא אם כן הוכיח כי עשה כל שניתן כדי למלא את חובתו.
• ביום 19.6.2012 ייכנס לתוקפו החוק להגברת האכיפה של דיני העבודה, התשע"ב-2011, אשר קובע עיצום כספי בגין הפרת איסור קבלת בטוחות מעובד או מימושן.

תחילת החוק
תחילת החוק ביום 27.2.2012. איסור מימוש בטוחות של עובד יחול גם על בטוחות שנתקבלו מעובד לפני תחילת החוק.

התחייבות עובד בכתב להשלמת תקופת עבודה
לאור העובדה שהגדרת "בטוחות" בחוק ("מיטלטלין, לרבות כסף או שטר, הנמסרים מעובד למעביד לשם הבטחת הישארותו בעבודה או כתנאי לקבלתו לעבודה, וכן נכס משועבד למטרות כאמור") אינה כוללת במפורש גם התחייבות של עובד בכתב, נראה כי התחייבות עובד בכתב להשלמת תקופת עבודה מינימאלית (התחייבות אשר יינתן לה תוקף רק אם יתקיימו התנאים הקבועים בפסיקת בתי הדין לעבודה בעניין זה), לא תהווה הפרה של הוראות חוק זה. יחד עם זאת, המילה האחרונה בענין תהא של בית הדין לעבודה. 


* עו"ד עדי ביבר לקואה הינה שותפה במשרד עורכי הדין הילה פורת  ושות', המתמחה בדיני עבודה. המאמר באדיבות עו"ד הילה פורת, מנהלת ובעלת משרד עורכי דין הילה פורת ושות' המתמחה במתן שירותים משפטיים מגוונים למעסיקים בתחום דיני העבודה, מנהלת הפורטל "עולם העבודה" ומחברת הספרים : "דיני עבודה – המדריך המלא" ו-"חוזים והסכמים בדיני עבודה".
לאתר האינטרנט של עו"ד הילה פורת: http://www.hilaporat.co.il

 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798