חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
10/12/2019
 
 
 
החצר האחורית של שוק מחזור הפסולת האלקטרונית בישראל
חזור לרשימה
 
תאריך: 12/07/2012
כותב: מיכל גרוסמן וליאורה גורן
כתובת דוא"ל: 
 
בימים אלו מקודמת בכנסת במרץ הצעת החוק הממשלתית לאיסוף ולמחזור פסולת אלקטרונית. הצעה זו מהווה נדבך חשוב נוסף במאמץ הממשלתי המקודם במשרד להגנת הסביבה להפיכת מפגע סביבתי זה ממטרד למשאב. אולם בעוד שבקרב מקבלי החלטות ואנשי מקצוע ישנה תמימות דעים בנוגע לנחיצות של חוק זה, כמו גם חוקים אחרים להסדרת הטיפול בפסולת, בשטח התמונה המסתמנת ירוקה פחות. מתקנים קיימים לאיסוף של פסולת אלקטרונית נפרצים דרך קבע בכדי לגנוב את תכולתם יקרת הערך, וחלק מהרשויות נאלצות להסיר מתקנים אלו, ולצמצם או לבטל את השירות של איסוף פסולת זו בתחומן.

מקרי וונדליזם מעין אלה משקפים מציאות שבה לצד שורה מרשימה של הצלחות רגולטוריות בתחום איסוף הפסולת ומחזורה, קיימים לא מעט קשיים ולצד פעילות חוקית וסביבתית, ישנה פעילות של גורמים שונים הממוקמים בשולי החוק, עליה קיים קושי אמיתי לבצע אכיפה.

לדוגמה, בשוק איסוף מיכלי המשקה החבים בפיקדון מעורבים גורמים עבריינים לצד אזרחים שומרי חוק. הדבר גורם לתופעות שליליות כגון גניבת בקבוקים מהרשתות הקמעונאיות לצורך החזר כפול של הבקבוק.
גם שוק פסולת הבניין אינו "נקי" מפעילות עבריינית, המתמקדת סביב תופעה נרחבת של השלכה פיראטית של פסולת. לפי נתוני המשרד להגנת הסביבה מתוך 4 מליון טון פסולת בניין המופקת בישראל מדי שנה, כ-1.5 מליון טון מסולקים באופן לא מוסדר ולא חוקי לסביבה ומייצרים מפגעים סביבתיים קשים. הדבר נובע ממעורבות של גורמים שאינם מצייתים לחוק, ומקושי מהותי באכיפה שוטפת. התוצאה היא פגיעה קשה בקרקע ובשטחים הפתוחים.
לאלה ניתן להוסיף את החוק למחזור צמיגים שסובל מחבלי לידה קשים, הכוללים בין היתר, השלכת צמיגים בשטחים פתוחים לצד ביקוש נמוך לצמיגים הממוחזרים, המעמידים את מפעלי המחזור בקושי תפעולי.
דוגמאות אלה ממחישות את  החשיבות הרבה לתכנון החוקים בתחום הטיפול בפסולת בקפידה יתרה ותוך חשיבה על מגוון הקשיים העלולים להסיט את החוק ממטרתו המקורית והחיובית, ולהביא לתופעות לוואי שליליות.

לקידום הצעת החוק לאיסוף ולמחזור פסולת אלקטרונית חשיבות רבה בשמירה על הסביבה, לנוכח הנזק הפוטנציאלי שבטיפול לא נכון בסוג פסולת זו, בשל החומרים המסוכנים הקיימים בה. באמצעות מנגנון איסוף ומחזור הפסולת וחלוקת הנטל בין הרשויות ליצרנים וליבואנים יוסדר הטיפול בה. בהצעת החוק מפורט מערך של הקמת מרכזי איסוף עירוניים לפסולת אלקטרונית, לצד מרכזי איסוף אצל משווקי הסחורה. אל מרכזים אלה יוכלו הצרכנים להחזיר את המכשירים המשומשים שלהם, ואלה יגיעו לפירוק מוסדר, לטיפול, מחזור והטמנה מינימאלית.

חשוב לציין כי סיום הליך החקיקה חשוב לא רק מבחינה סביבתית אלא גם כלכלית. החקיקה נועדה להסדיר את השוק שיתפתח סביב מחזור הפסולת האלקטרונית, שהינו בעל פוטנציאל כלכלי לא מבוטל, בשל החומרים היקרים הנמצאים בפסולת זו וראוי שיגיעו למחזור.
אך בהרכב ייחודי זה של חומרים נעוצה גם סכנה, כפי שתעיד המציאות הנוכחית. כיום, בהעדר טיפול מוסדר, חלק מהפסולת האלקטרונית מגיעה לפירוק פיראטי, וישנם, כאמור, מקרים לא מעטים של וונדליזם וגניבה ממתקני איסוף של פסולת זו. החשש הוא כי הקמת מרכזי המחזור לפסולת אלקטרונית כפי שמצוין בהצעת החוק, תמשוך גורמים מפירי חוק. אלה יהיו מעוניינים לקבל לידיהם את החומרים היקרים שבפסולת, תוך התעלמות מהסכנות הסביבתיות הכרוכות בפירוק לא מוסדר שלו. כך, בהעדר טיפול נאות, אנו עלולים להיות חשופים לפגיעה בריאותית וסביבתית משמעותית.

על מנת להפוך את חוק מחזור פסולת אלקטרונית להצלחה, ולהקים מרכזי מחזור בטוחים ומתקדמים, חשוב להתייחס לסכנה זו בחוק, ולהציע אמצעים לפיקוח על מרכזים אלו ולמניעת הסיכון מפגיעה בהם על ידי עבריינים. מתן תשומת לב מרבית הופכת להכרחית בסוגיה זו, בשל הפוטנציאל הרב לנזק, עקב מקומם המוצע של  מרכזי המחזור בערים, בלב אוכלוסיה אזרחית.

קידומם במרץ של חוקים חשובים בעלי פוטנציאל להשפיע על כל סוגי הפסולת, מוביל את ישראל קדימה להיקפי מחזור משמעותיים מאי פעם. עם זאת, ללא חשיבה מראש על הקשיים העלולים להיווצר, יש חשש כי לא נשיג את המטרה אליה אנו שואפים וחבל.


הכותבות הן יועצות בחטיבת תשתיות וסביבה בחברת הייעוץ AVIV/AMCG, ומסייעות למגוון גופים ציבוריים ועסקיים בטיפול בפסולת, מחזור והתאמה לחוקים הסביבתיים בתחום.

 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798