חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
21/01/2020
 
 
 
הערכת עובדים - פער הדורות
חזור לרשימה
 
תאריך: 18/11/2012
כותב: נירית דביר
כתובת דוא"ל:  Nirit@sight.org.il
 
הערכת עובדים הינו תהליך שגרתי בארגונים. מנהלים ועובדים מעריכים זה את זה כל הזמן במהלך שיגרת העבודה. אולם, למרות זאת, תהליך הערכה יוצר הרבה "רעש" בארגון. והיום כשיש 3 דורות שעובדים יחדיו בארגון... הסיבה למסיבה גדולה יותר...


מנהלי דור הבייבומרס, מגיעים אל תהליך הערכת עובדים כאילו הרגע הודיעו להם שאבא ואימא שלהם הוזמנו לשיחה אצל מנהל בית הספר כי תפסו אותם מעשנים בשירותים.... דור ה-Y מגיע לשיחת המשוב כאילו הרגע הודיעו להם שהם משתתפים בתוכנית the voice ללא כל קשר ליכולתם המוזיקלית והם כמובן, הכוכבים... דור ה-X  מגיע לשיחה הזו כי אין לו ברירה והוא חייב לשמוע את אבל לא להקשיב... חוץ מזה בני הדור ה-Y רוצים להגיד לכם משהו על הערכות שנתם להם הרגע, ומנהלי הבייבומרס לא מעוניינים לשמוע ודור ה-X," נו באמת אתם והכללים שלכם. אני חושב ועושה מחוץ לקופסא- מה אתם לא רואים?".

ארגונים מתמודדים זו הפעם הראשונה עם עובדים השייכים לשלושה דורות, העובדים זה לצד זה במקומות העבודה. פערים בין דוריים משפיעים על כל הרבדים הארגוניים; על שיטות ודרכי הגיוס של הארגון, על בניית הצוותים, שיטות תגמול והנעת העובדים, על שעות העבודה, דרכי התקשורת וכן האלה וכן הלאה... וגם על האופן בו אנו מנהלים ומבצעים תהליכי הערכת עובדים.

נעים להכיר אני ...
דור הבייבומרס:  טווח הגלאים שלהם הוא בין גיל 48 הצעירים שביניהם ובמבוגרים שבניהם, בני 66 יוצאים לפנסיה. דור ה- X : נולדו בשנים  1965 עד 1976 , טווח גלאים בין 36 ל-47 המבוגרים שבניהם.  דור ה- Y  : טווח גלאים המבוגרים בניהם בני כ- 34-35 הצעירים בניהם בני כ-18, יש שמחלקים את הדור הזה בין השנים 1980 עד2000 זה אומר טווח גלאים של בין 30 המבוגרים והצעירים בני 11.


ולכל דור ודור... והדאגות שלו
לכל דור את יש הדאגות העיקריות שלו מתהליך הערכת עובדים: 
בני דור הבייבומרס לא אוהבים שיחות מנהלים ולא מערכים שיחות מנהלים "עזבו דיבורים... אצלנו זה מעשים..". הדאגה העיקרית שלהם, היא פשוט שידברו איתם, או בשפת דור ה-Y  שיקימו איתם דיאלוג.  הבייבומרס, גדל בעולם של סמכות, סגנון ניהולי "קשוח", יראת כבוד, הם מקבלים סמכות בהכנעה, ובעולמם, "אם אתה לא משוחח איתי זה סימן שאני עובד טוב" או "No news=Good news". מתוך תפיסת העולם של סמכות ויראת כבוד הם לא מצליחים להבין את הדיאלוג שהדורות הצעירים יותר מחפשים ותופסים זאת כחוצפה וערעור על סמכותם.
דורה-Y, מחפשים פידבק כל הזמן, וככאלה הם אוהבים משוב, מחפשים משוב, מאמנים במשוב ובהערכה. הם, בניגוד לדור הבייבומרס שחושב ש"אם אתה לא משוחח איתי זה סימן שאני עובד טוב" חושבים ש"אם אתה לא משוחח איתי זה סימן שאתה הולך לפטר אותי" הניגוד הזה הוא הקושי הגדול בתהליכי הערכת עובדים בארגונים, בעיקר שהמנהל הוא בייבומרס והעובד הוא דור ה-Y. היכן ההחרפה? כשדור ה-Y מצפה להגיב על מה שאמרת כרגע. יש להם מה לומר לך והם מצפים שתקשיב. הדאגה שלהם לא תקשיב להם. 
דור-X , הם אינדיבידואליסטים, נחשביםהדור המרדן, סומכים על עצמם, ומטילים ספק במנהלים שלהם ולכן סקפטיים במשוב.  עבורם התהליך חשוב יותר מהתוצר. בנקודה זו הם מאוד שונים מדור ה-Y שחושבים תוצאות ומחפשים ניהול לפי תוצאות ולא לפי שעות. הם אינדיבידואליים ויוזמים ו"חבל שאתה לא רואה את זה".

אז מה ניתן לעשות?
איתור צרכים, בני איזה דור משתתפים בתהליך? איזה דור ממשב את מי? מה חשוב לנו בתהליך הערכה? מי צריך עזרה? לבצע איתור צרכים, פשוט כך. גם אם הערכות הן קבועות אצלכם בארגון ולא פעם כבר עברתם סדנאות והכנה. תתפלאו לגלות עד כמה המנהלים שלכם, רוצים עוד למידה בנושא או מנסים להתחמק מהתהליך...
אחת הדילמות בתהליך האם הממושבים, העובדים, מקבלים את הטופס מראש, משיבים עליו, ואחר-כך בשיחה עם המנהל עובדים יחדיו על הטופס (ואני מזכירה  הטופס הוא הכלי ולא המטרה). אם מנהלים שלכם והעובדים שלכם שניהם מדור ה-Y זה יעבוד טוב אבל,  לדור הבייבומרס יהיה לא פשוט להתמודד עם סגנון תהליך כזה, ולא בטוח ששווה לחייב אותם. השאלה המרכזית היא - האם דיאלוג הוא חלק מהתרבות והסגנון הניהולי של הארגון שלכם? ומהם מקורות הכוח הסמויים של המנהלים? רוב מהנהלים תופסים את הסיטואציה כמאיימת ולכן יתנגדו לתהליך משותף.   
הדרכות וכלים, לתת כלים למנהלים. סגנון הלמידה של דור הבייבומרס הוא באמצעות הדרכות. הם שחקני צוות, אוהבים ישיבות,  אוהבים אינטראקציה ולמידה בקבוצות, ומתודולוגית הלמידה הטובה ביותר עבורם הדרכות בהן יש משהו שמלמד אותם. דור ה-X אוהב ללמוד מיומנויות חדשות והמיתולוגיה העיקרית שלהם היא באינטראקציה עם אחרים גם עבורם הדרכות הם כלי מצוין. דור ה-Y מסור לידע וללמידה, אוהבים ללמוד לבד ואם אי אפשר לבד אז בקבוצה קטנה, שם יש מקום לביטוי שלהם.
לדבר על הקושי, מלבד האימון בהדרכות, הכניסו גם את הסמוי, דברו על הקשיים, הדאגות, לדבר על החוסר ביטחון שבמילוי הטפסים ועל החוסר ביטחון בקיום שיחת המשוב, על הדילמות שמטרידות את המנהלים. דור הבייבומרס רוצה כלים להתמודד, תנו להם כלים, "תרשימי זרימה" לשיחה ו"מקרים ותגובות".
ליצור פרדיגמה חדשה, אנחנו לא עוסקים במתן ביקורת או, אפילו בביקורת בונה. אנחנו עוסקים במקומות הצמיחה והגדילה של העובד. בתהליך הערכת עובדים ניתן משוב קונקרטי לעובד המפרט את הנקודות העוצמה שלו ותרומתו לארגון. את אילו צריך למקסם להגדלת האפקטיביות הארוגנית. צאו לתהליך מהפרדיגמה החדשה.  נירית דביר
M.B.A מנהל עסקים תואר שני .
מרצה באוניברסיטאות ובמכללות בנושאי ניהול
בעלת חברה ליעוץ ופיתוח אירגוני – SIGHT -רואים רחוק

 
תואר 2:M.B.A מנהל עסקים מוסד לימודי:אוניברסיטה עברית ירושלים
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798