חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
26/01/2020
 
 
 
הלכה חדשה של בית הדין הארצי בעניין חופשה שנתית
חזור לרשימה
 
תאריך: 06/12/2012
כותב: עו``ד עודד ערמוני
כתובת דוא"ל:  armoni.law@gmail.com
 
לפני שישה ימים, ב- 29.11.2012, הוציא בית הדין הארצי לעבודה מתחת ידיו פסק דין, פרוס על פני 53 ימי עמודים ובו חידש הוא הלכה.

 

נתחיל עם השורה התחתונה – בית הדין קבע, כי עובד צובר ימי חופשה שנתית גם בתקופת מחלה בה הוא זכאי לדמי מחלה.

עד היום, מרבית פסקי הדין של בתי הדין האזוריים לעבודה, וגם חוות דעתם של רבים מהעוסקים בתחום של דיני עבודה הייתה הפוכה. רשמו אפוא בפניכם את השינוי.

ובאופן קצת יותר מפורט נזכיר, כי על פי חוק חופשה שנתית, עובד זכאי למכסת חופשה שנתית התלויה בוותק שלו – בשנה הראשונה 14 ימים (קלנדריים), החל מהשנה החמישית  16 ימים וכך הלאה בהדרגה עד ל- 28 ימי חופשה בשיא.

יחד עם זאת כך מוסיף החוק וקובע, כי עובד שעבד פחות מ- 200 ימי עבודה בפועל בשנה מלאה (או פחות מ- 240 ימים כאשר מדובר בעבודה בחלק משנה), תופחת המכסה השנתית שלו בהתאמה.

כאמור, הגישה הרווחת עד היום הייתה, כי במונח ימי עבודה בפועל הכוונה לימים בהם מתייצב העובד לעבודה ולכן אין להביא בחשבון ימים אלו, ימי מחלה.

אלא שבית הדין הארצי קבע כעת אחרת.

נפסק, כי במספר ימי העבודה בפועל של עובד לצורך חישוב מכסת חופשתו יש להביא גם ימי עבודה שאמור היה לעבוד בהם והדבר נמנע ממנו מחמת מחלה בגינה קיבל תשלום ממעסיקו. בפסיקתו זו החליט בית הדין להעניק כלשונו "...פרשנות רחבה – התואמת את ההתפתחויות בחקיקה ובעקרונות היסוד של השיטה – לזכות הסוציאלית לחופשה שנתית, באופן שאינה רק זכות להינפש מעבודה שנעבדה הלכה למעשה, כי אם זכות רחבה יותר להתרעננות וצבירת כוחות, שיש להעניקה גם לעובד שלא יכול היה להגיע לעבודתו עקב מחלה המזכה אותו בדמי מחלה".

הדברים נקבעו בפסק דין ארוך ומקיף, בדעת רוב, בתיק בו מלבד המעביד וההסתדרות שהיו צדדים לו, ניתנה גם ליועמ"ש לממשלה ולהתאחדות התעשיינים, הזדמנות להביע את דעתם [עס"ק (ארצי) הסתדרות העובדים הכללית נ' אלביט מערכות אלקטרו אופטיקה (פורסם בנבו, ניתן ביום 29.11.12).אנו נשמח לעמוד לרשותכם להסברים או הבהרות – armoni.law@gmail.com
http://www.armonilaw.co.il

 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798