חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
28/01/2020
 
 
 
הלכה חדשה של בית הדין הארצי בעניין גיל פרישה
חזור לרשימה
 
תאריך: 12/12/2012
כותב: עו``ד עודד ערמוני
כתובת דוא"ל:  armoni.law@gmail.com
 
על פי סעיף 4 לחוק גיל פרישה, אשר נחקק בשנת 2004 - "הגיל שבהגיעו אליו ניתן לחייב עובד לפרוש מעבודתו בשל גילו, הוא 67 לגבר ולאישה...".

עד ליום 6.12.12 נראה היה מצב הדברים המשפטי ברור וחד משמעי – בגיל 67 ניתן להביא לסיום עבודת העובד/ת בנימוק שהוא מבוגר מדי, נימוק אשר קודם לגיל זה הינו מפלה ולא חוקי.

ובכן, לא עוד! בפסק דין אשר ניתן על ידי בית הדין הארצי לעבודה נקבעה הלכה חדשה (ע"ע 209/10 וינברגר נ' אוניברסיטת בר אילן).

בית הדין קבע, כי לעובד המגיע לגיל 67 קיימת זכות לבקש ממעסיקו להמשיך לעבוד ועל המעביד מוטלת החובה לשקול בקשה זו בתום לב ובאופן ענייני.

מעבידים שימו לב - בית הדין הארצי לא "סגר" את רשימת השיקולים אותם חובה עליכם לשקול במקרה כזה ואולם הציג רבים מהם. כך למשל מעביד במצב דברים זה צריך לבחון - את מספר שנות העבודה של העובד; את מצבו הכלכלי והמשפחתי; האם אובייקטיבית פחתו כישורי העובד?; האם ניתן להעבירו לתפקיד אחר?; האם קיים לעובד הסדר פנסיוני?; האם הפרישה נדרשת לאור צרכים פנימיים של הארגון; ועוד.

המלצותינו הראשונות לאור פסק הדין - יש לשקול גיבוש מדיניות ברורה ועקבית בעניין אשר תיושם באופן אחיד לגבי כלל העובדים הארגון. יש מקום לקיים במקרה בו עובד מבקש להמשיך בעבודתו לאחר גיל פרישה, הליך מסודר אשר יתעד, בכתב, הן את בקשת העובד, הן את השיקולים שנשקלו על ידי המעביד (תוך, במידת הצורך התייחסות העובד להם) והן את החלטת המעביד.

בפסק דין רחב יריעה, בו נסקרו באופן היבטים רבים של נושא הפרישה במשק העבודה המודרני, נקבעה הלכה חדשה אשר מבקשת לחזק את ההגנה על אוכלוסיית העובדים המבוגרים ולהרחיב את האיסור מפני אפליה מחמת גיל.

ועדיין אין זה סוף פסוק, לפחות בשני מובנים – ראשית, בית הדין הארצי החליט שלא לדון בשאלה הרחבה של חוקיות ההסדר שבחוק גיל פרישה. בית הדין הותיר עניין זה לדיון בפני בית המשפט העליון. ושנית, בית הדין הצביע על כך שהמונח בו עושה החוק המאפשר לחייב עובד מבוגר לסיים את עבודתו, הינו - "לפרוש מעבודתו". יתכן בהחלט, כך ציין בית הדין, כי הפרשנות הראויה היא זו לפיה מדובר בפרישה אשר לצידה תשלומי פנסיה. במילים אחרות, יתכן ויש לאפשר חובת פרישה רק ביחס לעובדים אשר מובטחת להם רמת חיים סבירה באמצעות פנסיה. בית הדין הותיר שאלה זו, בשלב זה, ללא תשובה.

ברור אם כן, שעדיין לא נאמרה המילה האחרונה בסוגיה חשובה זו...


 אנו נשמח לעמוד לרשותכם להסברים או הבהרות – armoni.law@gmail.com
http://www.armonilaw.co.il

 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798