חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
27/01/2020
 
 
 
שנת 2012 - חקיקה בתחום משפט העבודה
חזור לרשימה
 
תאריך: 10/01/2013
כותב: עו``ד עודד ערמוני
כתובת דוא"ל:  armoni.law@gmail.com
 

שנת 2012 מסתיימת וזה הזמן לקצת סיכומים בתחום משפט העבודה.
במאמר זה נסב את תשומת לבכם למספר תיקוני חקיקה שהושלמו בשנה החולפת.
מעבר למשמעויות מרחיקות הלכת של החוק להגברת אכיפה אשר נכנס לתוקף באמצע השנה, הרי היו השנה מספר עדכוני חקיקה נוספים אשר ראוי להכיר.
אנו מקווים כתמיד שתמצאו בדברים עניין ותועלת.

תיקון מס' 49 לחוק עבודת נשים
מדובר בתיקון נוסף בשרשרת תיקוניו הרבים של חוק זה. התיקון מסדיר את זכותה של יולדת אשר היא או הילוד אשר נולד, אושפזו לאחר הלידה בבית החולים פרק זמן של שבועיים או יותר, להאריך את חופשת הלידה כמשך תקופת האשפוז אך לא יותר מ- 4 שבועות כאשר מדובר במחלה של היולדת ולא יותר מ- 10 שבועות כאשר מדובר במחלה של הילוד. עובדת כזו רשאית אף להחליט שחופשת הלידה שלה תפוצל באופן ששלושה שבועות יהיו לאחר הלידה והשאר לאחר או במהלך אשפוז כרצונה. במסגרת התיקון לחוק, תוקן חוק הביטוח הלאומי בהתאמה.

תיקון מס' 7 לחוק למניעת הטרדה מינית
הטרדה מינית הינה עוולה אזרחית (לצד היותה עבירה פלילית) בגינה מוסמך בית המשפט לפסוק פיצוי לניזוק לרבות פיצוי ללא הוכחת נזק. תקופת ההתיישנות לתביעה על פי חוק זה אשר הייתה בעבר 3 שנים הוערכה במסגרת תיקון זה של החוק ל- 7 שנים.

תיקון מס' 27 לחוק פיצויי פיטורים
כידוע התפטרות של עובד לקראת שירות סדיר או שירות לאומי מזכה את המתפטר בפיצויים כמפוטר. בתיקון 27 הורחב עקרון זה גם לשירות להתנדבות למטרה ציבורית או לאומית. על פי חוק הביטוח הלאומי התנדבות כזו הינה לצורך הדרכת נוער בתנועות נוער או בפנימיות; טיפול חינוכי וחברתי בילדים ונוער בישובי ספר, בעיירות פיתוח וביישובים הנתונים במצוקה כלכלית, חברתית או תרבותית; הדרכה וחינוך לידיעת הארץ והכרתה; ועבודה במסגרת גרעין נח"ל המיועדת לחזק קיבוץ, מושב או עיירת פיתוח, הנמצאים באזור ספר.

תיקון מס' 3 לחוק גיל פרישה
בחוק גיל פרישה שני מושגי מפתח: המושג הראשון - "גיל פרישה חובה" הינו הגיל בו ניתן לדרוש מעובד לסיים את עבודתו בשל גילו. גיל זה הינו 67 בגבר ובאישה. נזכיר, כי השנה הסתיימה בפסק דין דרמטי של בית הדין הארצי לפיו לעובד קיימת גם במועד זה הזכות לדרוש מהמעביד להמשיך להעסיקו, בקשה שעל המעביד מוטלת החובה לשקול בתום לב. המושג השני – "גיל פרישה" הינו הגיל בו עובד רשאי לפרוש מעבודה עם זכאות לפנסיה ולקצבת זקנה מהביטוח הלאומי (בכפוף למבחן הכנסות). גיל זה הינו 67 בגבר ו- 62 באישה. על פי החוק, בשנה זו, 2012, אמור היה גיל הפרישה של נשים להתחיל "לעלות" באופן הדרגתי ל- 64. תיקון מספר 3 לחוק שנכנס לתוקף השנה ביטל עלייה צפויה זו לפחות עד לשנת 2016. בשנה זו אמורות להתקבל המלצותיה של וועדה שהוקמה לטיפול בעניין זה.

חוק איסור קבלת ביטחונות מעובד, תשע"ב-2012
הגם שחוק זה נחקק בשלהי שנת 2011 הרי לתוקף הוא נכנס בתחילת שנה זו. נזכיר, כי החוק אוסר על מעביד לקבל במישרין או בעקיפין בטוחות מעובד או לממש כאלו, כאשר המונח בטוחות משמעו מיטלטלין, לרבות כסף או שטר, הנמסרים מעובד למעביד לשם הבטחת הישארותו בעבודה או כתנאי לקבלתו לעבודה, וכן נכס משועבד למטרות כאמור. הפרה של האיסור הינה עבירה פלילית שקנס לצידה כמו גם עיצום כספי בסך של 35,000 ₪.

תקנות להגברת האכיפה של דיני העבודה (הפחתה של סכום העיצום הכספי), התשע״ב-2012
אין ספק, כי המהפכה המשמעותית ביותר בתחום משפט העבודה, של השנה היוצאת, הינה כניסתו לתוקף של החוק להגברת אכיפה אשר נחקק בסוף שנת 2011. התמ"ת נערך להפעלת החוק, ובכלל זה הותקנו התקנות המאפשרות הפחתת עיצומים. שימו לב – השיעור המקסימלי בו ניתן להפחית עיצומים הינו 50% לא יותר מכך. זהו שיעור ההפחתה המצטבר האפשרי. שימו לב עוד, כי תנאי לביצוע ההפחתה הינו כי המעסיק ימציא אישור בודק שכר, כי הוא תיקן את ההפרה. הטבלה שלהלן מסכמת את הנסיבות השונות בהן הממונה רשאי לבצע הפחתה, ואת שיעור  ההפחתה האפשרי בקשר עם כל נסיבה:
 
הנסיבות בהן הממונה רשאי להפחית את העיצום
שיעור ההפחתה
המעביד לא הפר כל הוראה מהוראות התוספת השנייה  ב- 5 השנים שקדמו 40%
המעביד, עוד בטרם פנה אליו מפקח העבודה, הפסיק את ההפרה 40%
המעביד הסתמך על בדיקות תקופתיות, שנערכו בידי בודק שכר 30%
המעביד לא הפר את אותה הוראה ב- 5 השנים שקדמו 25%
יחיד המעסיק פחות מ- 10 עובדים, וקיימות נסיבות אישיות חריגות המצדיקות הפחתה, או נסיבות אישיות קשות המצדיקות שלא למצות את הדין 25%
המעביד נקט פעולות למניעת הישנות ההפרה ולהקטנת הנזק שנגרם בשלה 20%


העלנו לאתר המשרד מצגת המסכמת את שנת 2012  לחץ כאן >>

   


אנו נשמח לעמוד לרשותכם להסברים או הבהרות – armoni.law@gmail.com
http://www.armonilaw.co.il

 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798