חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
28/01/2020
 
 
 
הסעיף בחוק שעות עבודה ומנוחה שאתם לא מכירים!
חזור לרשימה
 
תאריך: 17/02/2013
כותב: עו``ד עודד ערמוני
כתובת דוא"ל:  armoni.law@gmail.com
 

ההסדר הבסיסי ידוע לכל - בעבור שתי שעות העבודה הנוספות הראשונות התשלום הינו - 125% מהשכר הרגיל ולאחר מכן 150%.
אלא שמניסיוננו רבים לא מודעים לעובדה, כי לא רק על השיעור האחוזי יש לתת את הדעת אלא גם ולא פחות מכך, על המונח השכר הרגיל.
סעיף 18 לחוק שעות עבודה ומנוחה הופך את השכר הרגיל לעניין מאד לא רגיל!
על כך ברשימה קצרה זו...


סעיף 18 לחוק שעות עבודה ומנוחה
סעיפים 16 ו- 17 לחוק הם הסעיפים בהם קבועה חובתו של המעביד לשלם לעובד, בגין שעות עבודה נוספות, גמול בשיעור של 25% או 50% מהשכר הרגיל. סעיף 18 לחוק מוסיף, כי – "לעניין הסעיפים 16 ו-17 "שכר רגיל" כולל כל התוספות שמעביד משלם לעובדו".

שורה אחת קטנה אשר עשויות להיות לה משמעויות מרחיקות לכת.

ניקח לדוגמא עובד במשרה מלאה אשר כך נראה טור התשלומים בתלוש השכר שלו:
שכר בסיס 5,000 ש"ח 
עמלות  1,000 ש"ח
בונוס 850 ש"ח 
כוננות 300 ש"ח
תוספת לילה 200 ש"ח
סה"כ 7,350 ש"ח 

הבה נניח שאותו עובד עבד בשעות נוספות, נשאלת השאלה כיצד יחושב הגמול בגינן?

ברור, כי יש לחשב את ערך השעה על ידי חלוקת השכר הרגיל ב- 186 (משרה מלאה). אלא שאם נביא בחשבון רק את הרכיב של שכר בסיס (5,000 ₪) אזי ערך השעה הינו 26.88 ₪, לעומת זאת אם נביא בחשבון את מלוא התמורה (7,350 ₪) יעלה ערך השעה ל- 39.51 ₪. מדובר בפער של כ- 50%!

אם כך, מה נכון?

ובכן, התשובה היא, כי בעת חישוב השכר הקובע לצורך גמול שעות נוספות, יש להביא בחשבון את כל (!) התשלומים ששולמו לעובד בגין השעות הרגילות שקדמו לשעות הנוספות, למעט החזרי הוצאות.

שימו לב לפסקי הדין הבאים, אשר קובעים, כי יש לכלול את כל הרכיבים הנ"ל בחישוב השכר הרגיל:

כך פסק בית הדין האזורי לעבודה בת"א בעניין עמלות – "הקביעה לפיה עמלות מהוות חלק מהשכר הרגיל כמשמעותו בסעיף 18 לחוק שעות עבודה ומנוחה מתיישבת גם עם תכלית החוק, שהיא כאמור להפוך את ההעסקה במנוחה השבועית לבלתי כדאית מבחינה כלכלית עבור המעסיק..." ((ת"א) 11182/07 תעא (ת"א) 11182-07‏ רוני בן גל נ' כ.י.ד ערוץ הקניות בע"מ, ניתן ביום 7.10.2012, פורסם בנבו).

כך פסק בית הדין הארצי בעניין של בונוסים – "משנכללו בהגדרת "השכר הרגיל" בחוק שעות עבודה ומנוחה "כל התוספות", איננו רואים סיבה, מדוע אין לכלול את התוספת "בונוס שעות ניקיון" בחישוב "השכר הרגיל" של המערער לצורך חישוב גמול השעות הנוספות. בהקשר זה יצוין, כי גם תוספות מותנות כלולות ב"שכר הרגיל" על-פי חוק שעות עבודה ומנוחה, כל עוד אינן החזר הוצאות ..." (ע"ע 300175/97 כהן – עיריית נהריה, פ''ד לז(2002) 49)

כך פסק בית הדין הארצי בעניין הרכיב של כוננות - "אנו סוברים, שיש לכלול את דמי הכוננות בשכר הקובע לצורך תשלום גמול שעות נוספות, למרות הסייג בהוראות הנוהל. זאת, משום שסעיף 18 לחוק שעות עבודה ומנוחה תשי"א - 1951 ... קובע, כי לעניין סעיפים 16 ו-17 לחוק שעות עבודה ומנוחה, 'שכר רגיל' כולל את כל התוספות שמעביד משלם לעובדו" (ע"ע (ארצי) 001089/02 יוסף ברנע – בזק, ניתן ביום 13.10.2004, פורסם בנבו).

כך פסק בית הדין האזורי לעבודה בת"א בעניין תוספת לילה – "לצורך חישוב השעות הנוספות, על פי חוק שעות עבודה ומנוחה, התשי"א – 1951 ..., יש לכלול בשכר הרגיל את התוספות הרגילות המשולמות לעובד, ובענייננו - גם תוספת לילה. הדבר גם עולה מלשון סעיף 18 לחוק שעות עבודה ומנוחה" ((ת"א) 12558/09 תעא (ת"א) 12558-09‏‏ עוזי זעפרני נ' נגב שירותים לאוטומובילים בע"מ, ניתן ביום 17.1.2013 פורסם בנבו).

זהו המצב המשפטי אשר רבים אינם מודעים לו – לא רק השכר הבסיסי אלא כל התשלומים ששולמו לעובד עבור שעות העבודה הרגילות, למעט החזרי הוצאות, באים בחשבון לצורך חישוב גמול שעות נוספות.

האם לקחתם זאת בחשבון?!אנו נשמח לעמוד לרשותכם להסברים או הבהרות – armoni.law@gmail.com
http://www.armonilaw.co.il

 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798