חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
15/12/2019
 
 
 
מטריה ביום חמסין-פערים בין תרבותיים עם חיוך בקצה...
חזור לרשימה
 
תאריך: 06/06/2013
כותב: אדוה אילון פוש
כתובת דוא"ל: 
 
חשבתם פעם לקחת מטריה בתיק ביום חמסין? דמיינו לכם את החזאי מתחיל לדבר על גשם בלתי צפוי לקראת אחרי הצהרים. הכל לח בחוץ, השמש יוקדת ואתה יושב-מחייך לעצמך ואומר: "אנשים יורדים מהפסים"...כמובן שאתה יוצא בלי מטריה ובביטחון גמור שם לך את העיתון וכריך שלא תשכח לפני צאתך לעבודה.

חשבתם פעם לקחת מטריה בתיק ביום חמסין? דמיינו לכם את החזאי מתחיל לדבר על גשם בלתי צפוי לקראת אחרי הצהרים. הכל לח בחוץ, השמש יוקדת ואתה יושב-מחייך לעצמך ואומר: "אנשים יורדים מהפסים"...כמובן שאתה יוצא בלי מטריה ובביטחון גמור שם לך את העיתון וכריך שלא תשכח לפני צאתך לעבודה. בשעה 12:00 בצהרים מזג האוויר מתחיל להשתנות, אוויר קר חודר לאתו ואתה מהרהר בדברי החזאי וממשיך להגיד לעצמך שאין מצב. ב14:00 כבר אין ספק שמשהו  קורה ובדיוק ב15:30  לפני הפגישה שהתכוננת אליה כל השבוע אתה יוצא לך בחליפה נאה והמבול מתחיל..."חוקי מרפי אתה מסנן"...איך לעזאזל קורה שהחזאי דייק בשעה וביום ואתה רטוב כולך עומד עם העיתון מהבוקר שדולף על פניך מול משרדי סוני בטוקיו יפן. מולך יפנים מהלכים ברוגע כשהמטריות פתוחות בידיהם,מבט של: "חבל שלא הקשבת" נסוך על פניהם...
כן ביפן החזאים מדייקים ברמות. כשמדברים על גשם ביום חמסין רוב בתושבים מצטיידים במטריות בעוד שאנו הישראלים הזרים נתפסים לא מוכנים. היפני מעדיף לקחת מטריה ולהשאירה בתיק ללא כעס בעוד שהישראלי מהמר על טעותו של החזאי.

פערים בין תרבותיים כאלה ואחרים ניתן למצוא בנינו לבין היפנים.

יפן היא מדינה שכדאי להכין שעורי בית בקפידה לפני שמגיעים אליה למטרות עסקים. במסגרת הראיונות שעשיתי לאנשי עסקים לצורך המחקר שלי, ראיתי שהישראלי מזלזל ביפני ששותק בתהליך משא ומתן בלי לנסות להבין מה עומד מאחורי שתיקתו. הזן הוא אחד הדברים שעליו נשענת תפיסת העולם היפנית. יפני ששותק במשא ומתן מחפש תשובות-אולי ממך, אולי בתהליך עצמו שאינו סגור מבחינתו עד הסוף. הישראלי שקשה לו עם שתיקה מנסה למלא את הפער ע"י מידע שאסור שיעבור ליפני. מה שצריך לעשות הוא להחזיר ליפני באותה דרך שבה הוא מתנהג. הוא שותק? גם אתה. הוא מכין את האג'נדה הבאה-גם אתה בונה אסטרטגיה. החוכמה היא לפעול בלי לחץ. העניין הוא שאנחנו באים מעולם כל כך לחוץ שברגעים כאלה, האנשים שלנו מאבדים את הרוגע שלהם ונופלים לתוך מלכודות. מה שאני מלמדת בהרצאות העצמה ובהרצאות בנושא התמקצעות לעסקים הוא איך לשרוד את היפני ולצאת כשידך על העליונה בלי להתיש את עצמך.

שאלה נוספת שעולה לי בימים שבהם התלמידים שלנו עומדים לסיים את שנת הלימודים היא: איך קורה שמבחני המיצב שלנו כה נמוכים בעוד שביפן הם מקבלים את הציונים הטובים ביותר במתמטיקה ובמדעים בעולם כולו?

התשובה נעוצה בשאלה עצמה. להצטיין זו מילה בעלת משמעות ביפן .לכוון ילד למשמעת ומצוינות זו דרך חיים. איך רותמים ילדים למאמץ כיתתי תוך הפחתה של אלימות וקידום אישי? בעצם הילדים היפנים נתקלים בסוגיה מאז שהם זוכרים את עצמם. החינוך מתחיל מגיל אפס.ההשקעה, לימודים ארוכי טווח, חופשות קצרות וממוקדות, כבוד למורה שלך והערכה של מערכת החינוך שמטפחת אותך-כל אלה עומדים בבסיס של החינוך היפני. עכשיו אם נחזור אלינו, הייתי רוצה לחזק את ידי המורים שלנו שעובדים כל כך קשה, להקל עליהם במקצוע שהופך מסובך וקשה משנה לשנה, ללמד להציב גבולות ברורים לילדים שלנו שמשוועים לכך ולטעת בהם מעט מההתכווננות למצוינות היפנית. יגעת ומצאת תאמין!

בכל זאת עם כל המצוינות שאלה חשובה: למה היפנים עם כל ההמצאות המשוכללות לא מקבלים פרסי נובל? משום שלפרס הזה נדרשת חשיבה מחוץ לקופסא. ולנו יש אותה Big time.


על הכותבת: אדוה אילון פוש, מרצה על תרבות יפן. אני מתמקדת בהרצאות העשרה לחברות, וכמובן הרצאות עסקיות גם למי שלא נוסע ליפן ורוצה לשפר את ביצועיו כמנהל.
חקרתי ביפן 150 מנהלות תאגידים בכירות במשק היפני בשפה היפנית ויצאתי עם המון ידע שמועבר בצורה פיקנטית ומסקרנת.
מוזמנים להתרשם מהסרטון שלי הכנס מרצים:
https://www.youtube.com/watch?v=5fDnD7DGq_0&feature=g-crec-u
אשמח לעמוד לשירותכם,
אדוה אילון פוש
052-8316820
www.japan4u.co.il

 


 

 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798