החזר על הוצאות האימון הוא רק חלק מהתמונה הכוללת


זוהי תופעה מובנת ומקורה בהבנה של מנהלי משאבי אנוש שעל מנת להציג ערך, עליהם להתאים את מתודות המדידה שלהם למתודות המדידה של שאר חלקי הארגון העסקי ולהציג יעילות בשפה הכלכלית של הארגון.
 
הגדרה של החזר על השקעה (ROI) במושגים פיננסיים של עולם העסקים:
 
"הוא מדד כלכלי להערכת הכדאיות של פעולה הכרוכה בהשקעת כסף, זמן או משאבים אחרים. על ידי השוואת כמות ההכנסה המתקבלת ביחס לעלות ההשקעה, המדד משמש גם להשוואה בין חלופות ההשקעה השונות העומדות בפני ארגון.

חישוב המדד מתבצע באמצעות חישוב הרווח מההשקעה חלקי עלותה."
 
מגמה זו הינה, בעיקר, ניסיון למקד מחדש את נקודת המבט הארגונית על עלויות ההדרכה וההכשרה מ-'עלות' ל- 'השקעה'. ללא ספק ניסיון זה להגדיר מחדש את תחום ההדרכה כתחום בעל תרומה כלכלית משמעותית ראוי להערכה.

עם זאת, חשוב לנקוט זהירות בשימוש הסמנטי באופן זה, מכיוון שהגישה שבה אימון והדרכה הם לא יותר מהשקעה עלולה לגרום נזק לארגון.

במציאות היום יומית, אימון והדרכה יכולים להיות השקעה או עלות קבועה, בהתאם לנסיבות. לדוגמא, ידוע לכל שבכדי לשמר את איכות שירות הלקוחות, הארגון חייב לבצע פעילות אימון והדרכה עקביים וזאת על מנת לשמור על רמה גבוהה. עלות קבועה זו משויכת לתחזוקה השוטפת של שירות הלקוחות ישנה רק דרך אחת למדוד את האפקט של עלויות אימון והדרכה קבועות - להפסיק את האימון ולבדוק מה יקרה! החלטה נועזת שמעטים יהיו מוכנים לקחת!
 
מצד שני, אם, מסיבות אסטרטגיות, הארגון מעוניין להוציא כסף בכדי לשפר את רמת שירות הלקוחות שלו, אזי אימון שירות הלקוחות הנקודתי הזה הופך להיות השקעה עליה כדאי ונכון לבדוק החזר על השקעה. לכן בדוגמת שירות הלקוחות, האימון יכול להיות הוצאה קבועה או השקעה בהתאם לסיבות שבגללן מעבירים את האימון. ברם, מדידה של החזר על ההשקעה מתאים אך רק במקרה של השקעה בהדרכה ואימון.

בכדי לבדוק באופן ברור כיצד עלינו למדוד השקעה בהדרכה ואימון, יש לשקול שילוב של ארבע גורמים מרכזיים עוד בטרם יתחיל האימון.

  1. גורם האובייקטיבי – תוצאות ברורות ומדידות (קשר ישיר אשר ניתן להציגו עם ROI).
  2. הגורם הסובייקטיבי – שינויים התנהגותיים (קשר לא ישיר אך ניתן להצגה עם ROI).
  3. הגורם האינטואיטיבי – בעל תרומה להתפתחות אישית (קשר חלש עם ROI)
  4. פְּלָצֶבּוֹ- הבנה של העניין שהזדמנויות לאימון והדרכה משמרות ולעיתים משפרות את הביצועים בארגון בכל מקרה. (קשר קלוש ל ROI)

בארגונים אשר בהם אנשי משאבי האנוש וגופי ההדרכה מתקדמים יותר, קיימת הבנה ששילוב ואיזון בין ארבעת הגורמים הנו חיוני לאסטרטגיית אימון אפקטיבי ברמת החברה.

לעומת זאת, הגבלה של הערכת ההשקעה באימון והדרכה לקריטריונים אובייקטיביים בלבד הנה כשל בחשיבה העסקית ניהולית.

זכור\זכרי
'לא כל מה שניתן לחשב נחשב; ואת מה שנחשב לא תמיד ניתן לחשב'
 


 
TEAM DYNAMICS הינה חברה מובילה המתמחה בפיתוח והעברה של תוכן מותאם אישית בעל אפקטיביות גבוהה עבור צוותים וקבוצות. TEAM DYNAMICS מפעילה טווח רחב של פעילויות ODT  ו- (IDT (INDOOR TRAINING, סדנאות שטח וסדנאות מנהלים ללמידה התנסותית בכדי ליצור חווית למידה עוצמתית. ומהנה.
 
נדן צור, מנחה סדנאות שטח, חינוך מבוגרים למידה התנסותית וימי גיבוש וחוויה
http://odter.co.il
nadantzur@gmail.com
054-8046746
 
http://www.hrm.co.il | Powered by Tafnit Websystems 972-54-4780798