3 מקומות בהם תמצאו את הרעיונות הכי טובים

טום וייטס (זמר–יוצר, שחקן וכותב שירים אמריקאי ידוע) נסע יום אחד בכביש המהיר בלוס אנג'לס, כאשר בשנייה אחת הכל השתנה עבורו. בזמן הנהיגה הוא הגיח לראשו קטע קטן של מנגינה, ניצוץ של השראה. מנגינה משגעת והוא ממש השתוקק לה אך לא היה ברשותו נייר או מכשיר הקלטה. בשלב זה החלה מתפתחת אצלו תחילתה של חרדה והחלו להתעורר מחשבות כמו "אני הולך לאבד את זה, אני אצטער על זה עד סוף ימי, אני לא מספיק טוב...". במקום להיכנס לפאניקה הוא פשוט הפסיק את התהליך הנפשי ועשה דבר יצירתי. הוא עצר את מכוניתו, הביט לשמים ואמר: "סלח לי, אתה לא יכול לראות שאני בנהיגה עכשיו?"
 
הנקודה היא שהשראה אינה מופיעה על פי בקשה או לוח זמנים מתוכנן!
 
מחקר על רעיונות הראה כי 3% בלבד מהאנשים מוצאים את הרעיונות הטובים ביותר שלהם בעבודה, שזה כמובן הזמן בו אנו נדרשים להם הכי הרבה.
 
נעשה חיפוש אחר המקומות שהכי סביר שבהם יצוצו רעיונות טובים, ותהיו מופתעים לגבי הממצאים:
 
במקלחת – חלק מהרעיונות הכי טובים מכים בנו במקלחת. בזמן שאנו שוטפים את דאגותינו באמצעות מקלחת חמה, משתחררים דופמינים המרגיעים אותנו. דופמין הוא מוליך עצבי בעל תפקיד מרכזי בבריאות הנפש וביכולת התנועה של האדם. הדופמין מיוצר באופן טבעי במוח ובבלוטת יותרת כליה והוא החומר שמייצר אצלנו תחושות של הנאה.
 
הסחת דעת ממשימה (כדוגמת מקלחת חמה) מאפשרת לתת מודע שלנו הזדמנות להתמודד עם בעיה בצורה יצירתית.
 
בזמן פעילות גופנית - המחקר מראה שהרבה מהתשובות השכיחות לשאלה "איפה ומתי את/ה מוצא/ת את כל הרעיונות הטובים שלך?" הן הליכה וריצה.  שהוא מאד הגיוני למעשה. כי אנו מתמקדים על מטרות אחרות ומעלים את רמת האנדורפינים, שהם חלק מקבוצה של חומרים כימיים המצויים באופן טבעי במוח, ומסייעים לשיכוך כאב, לשיפור מצב הרוח וגורמים לתחושת אופוריה. לאנדורפינים יש תפקיד חשוב בשליטה על התנהגויות רגשיות כמו חרדה, פחד והנאה. פעילות האנדורפינים מייצרת סביבה בה התת מודע שלנו מתעורר לחיים ומתעסק בדברים שבאמת מעניינים ומעסיקים אותנו.
 
בזמן שיחה – אתם מכירים את הרגע בו אתם בזמן שיחה, באמצע משפט על כוס יין או בירה בדיוק אז זה מכה בך כמו ברק – משום מקום נגלה לעינך הרעיון כיצד לפתור את הבעיה שאתה עסוק בה..., ובכן אתם לא לבד בהרגשה זו.
 
המחקר הראה כי פריצות הדרך הגדולות שהיו למדענים לא קרו להם במעבדה. 
 
לדוגמא: ניוטון התפוח וחוקי הפיסיקה שלו.
 
ההבנה של חשיבות היצירתיות בעולם העסקי המודרני של ימינו הולידה בחברות רבות סביבות עבודה חדשות ולא שגרתיות שנועדו לספק לעובדים הרגשת נוחות והנאה על מנת לאפשר ליצירתיות שלהם לפרוץ ולהוביל.
 
להלן מספר דוגמאות מסביבת העבודה שחברת google  מספקת לעובדיה:
 
כלי נוסף וייחודי עתיק יומין אך יעיל להפליא במציאת פתרון לבעיות, בחיפוש אחר תובנות, במציאת השאלות והדרך הנכונה, הניתן ליישום ברוב מקומות העבודה בהשקעה קטנה השווה לכל כיס הוא
הלבירנט (LABYRINTH)
 
הלבירינט הוא מתקן הבנוי ממסלול חד מעגלי המוביל בצורות שונות לעבר מרכז מסוים ומשם בדרך ההפוכה החוצה. הוא יכול להיות בגדלים שונים, בתוך מבנה או מחוצה לו ועשוי ממגוון חומרים רחב.
 
ההליכה בלבירינט היא נעשית באופן פיסי ( ולא תיאורטי) ומעוררת חוויה מדהימה ויוצאת דופן המסעירה אנשים כבר למעלה מ 5000 שנה.
 
הלבירינט הוא כלי קדום שמייצג שלמות ועצמה. הלבירינט יוצר מקום ומרחב שלוקח אותנו מחוץ לאגו שלנו לתוך עצמנו ומשחרר מטענים רבים המעיקים על יכולת החשיבה הבהירה והיצירתית שלנו, כך כשבהגיענו למרכז אנו פנויים להתמודד עם בעיה או למצוא השראה לפיתרון בעיה. בהליכה בכיוון ההפוך כלפי היציאה אנו מבצעים עיבוד והטמעה של התובנות והמחשבות לכדי ממש. הלבירינט משלב את הדימוי של המעגל ושל הספירלה עם שוטטות, הליכה משמעותית ובעלת מטרה. פוקוס על האני. סדר הסיבובים בלבירינט ייחודי ובעל משמעות מיוחדת ואחראי במידה רבה על הצלחת התהליך.
 
הלבירינט מציע חוויה עשירה המאפשרת להביא אנשים לקרקע ובסיס משותף.
 
הליכה בלבירינט מונחית (עם מטרות ייעודיות המוכנות מראש) בקצב מסוים ותוך הרהור, מייצרת שלווה, מרגיעה את המוח, מאפשרת מציאת איזון בין הגוף הנפש והמוח, מאפשרת מציאת התחדשות ואנרגיה ומכינה את הרקע במהלך ההליכה לגלות תובנות על עצמנו.
 
הלבירינטים יכולים להיות קבועי מקום או ניידים. להלן מספר דוגמאות:
 

לקבלת מידע על שילוב מתקן לבירינט במקום עבודתכם ועל אופן השימוש בו מוזמנים ליצור קשר עם איציק מידן
מומחה ללימוד שיטות חשיבה, לפתרון בעיות יצירתי וייצור רעיונות חדשים בדגש שימוש חוזר במשאבים קיימים בעסק

 

 
http://www.hrm.co.il | Powered by Tafnit Websystems 972-54-4780798