אתגרים תרבותיים בארצות אסיה ואוקיאניה - סין

 
סין
 
"הלבנת פנים", ביורוקרטיה ו - Guanxi (הקשרים האישיים הנרקמים בין אדם לאדם)
מצב בו קונפליקט פתוח או חוסר הסכמה שגורם למבוכה, יגרום ל"הלבנת פנים" (Loss of face). כאשר פניו של שותף פוטנציאלי הולבנו ברבים, הסיכוי לעסקים בין שני הצדדים שואף לאפס. בתחילת ארוחה רשמית, האורח הזר צריך להציע הרמת כוסית לבכיר בין האורחים. יש צורך לזהות בעוד מועד מיהו אכן האיש הבכיר בקבוצה. הרמת הכוסית מהווה סימן של מתן כבוד. 
בעוד שרבים מהזרים (בני אירופה וארה"ב) רגילים לציית לכללים, בסין יש אמנם כללים אבל הם לא תמיד מדוייקים. יש הרבה הנופלים ב"גבול האפור" ומשאירים מקום לפרשנויות שונות. התוצאה היא שסינים לא תמיד מכבדים כללים ותהליכים כמו זרים והם רגלים יותר להשתמש באמון ובקשרים הבין אישיים (Guanxi) כדי  לפתור בעיות.
 
אמונות תפלות
חלק מהסינים הם בעלי אמונות תפלות ויש סוג מסוים של מתנות שאינן רצויות ואולי אפילו נחשבות מזיקות. מדובר במתנות כמו מספריים, סכינים, שעונים, נעליים ו...מטריות.
השתדלו להמנע  מקשר לספרה 4  שנחשבת אצל הסינים כחסרת מזל. הספרה 8 למשל נחשבת כבעלת מזל.
 
פרטיות
זרים חושבים שפרטים מסוימים כמו גיל ושכר, נחשבים כפרטיים. הסינים נותנים פחות חשיבות לפרטים אלו, ביחוד הדור המבוגר יותר.
 
הבעת תודה
הסינים אינם רגילים להגיד תודה לחבריהם, בני משפחתם ועמיתים עבור קבלת עזרתם. זרים לעומת זאת אוהבים לבטא את הערכתם ומחמיאים. זרים עלולים למצוא את הסינים כגסי רוח בכך שאינם מאוד מנומסים בעוד שסינים חושבים שזרים נוטים להגזים בנימוסיהם. 
 
אירוח ומזון
 הסינים אוהבים להזמין אנשים לארוחות. הסינים יגישו לאורחים אוכל שהם חושבים שהוא טעים בעוד שזרים מעדיפים לתת לאורחים להגיש לעצמם. הסינים אוכלים סוגים שונים של בעלי חיים או חלקים מהם בעוד שזרים עלולים למצוא מאכלים אלו כחסרי טעם/מוזרים..
 
נימוסים...
העובדה שסינים לא אוהבים לעמוד בתור, לפעמים יורקים בציבור ובד"כ לא נותנים זכות קדימה לעוברי רגל, מהווה לעיתים שוק תרבותי לזרים. 
 
חלוקת  חשבון הארוחה
סינים מתקשים לקבל את מנהג הזרים לחלוקת החשבון בסוף הארוחה. 
 
"ישירות"
 כדי למנוע את "הלבנת הפנים", סינים לא יראו באופן גלוי את אי הסכמתם או אי נוחותם אך במקום זאת, הם יביעו בצורה לא ישירה את רגשותיהם, למשל בשימוש במילים כמו אולי או נראה. זרים צריכים ללמוד איך לקרוא מסרים לא ישירים אלו. הם גם צריכים להמנע מלאבד את סבלנותם וללחוץ על הסינים בצורה אגרסיבית בשאלותיהם עליהן הסינים מראים חוסר רצון לתת תשובות ברורות. מצד שני, הגישה הישירה של זרים ועקשנותם הינם קשים מאוד לסינים להבנה וקבלה. .
 
הבעת חיבה
הבעת החיבה בידי זרים עשויה להתפס כקשה, לא נעימה ומביכה ע"י הסינים, ביחוד אם היא נראית בציבור.
 
 

באדיבות חברת RELOC8, עמיתינו ביבשת אסיה ואוסטרליה.

דורון ניב/מנכ"ל חברת Corporate Resources Group (Israel) Ltd. ( (CRGחברת יעוץ למשאבי אנוש גלובליים, מומחים להדרכה בין-תרבותית וממיסדי התחום בישראל. מייצגים בישראל את:
Strategic Rewards Group/NYC  - חברת ייעוץ אמריקנית בתחום תגמול והטבות גלובליות. Paragon Global Resources – אחת מחברות ה – Relocation Management הגדולות בעולם ואחרות.

 

 
http://www.hrm.co.il | Powered by Tafnit Websystems 972-54-4780798