לא הכל ורוד בואלי


היום המיוחל הגיע ולאחר תקופת הסתגלות כולם התאקלמו במסגרות. בני הזוג המתלווים, שלרוב קטעו קריירה בישראל ולקחו "חופש" בשנה הראשונה כדי לעזור למשפחה ובעיקר לילדים להתאקלם, מתפנים לחשוב על הקריירה ומה יעשו בחמש השנים הבאות. עפ"י Atlas World Group   אפשרויות התעסוקה של בני הזוג המתלווים משפיעות על הצלחת הרילוקיישן, כאשר 27% מהרלוקשיינים נכשלים בשל חוסר התאקלמות של בני הזוג המתלווים ו- 31% מהם נכשלים או מסורבים בשל חוסר שרותי עזרה במציאת עבודה לבני הזוג. לכן לא רק שבני הזוג המתלווים מעוניינים להשתלב בעבודה אלא יש לכך חשיבות רבה. אבל הם מגלים מהר מאוד שהשתלבות בעבודה בארה"ב, כרוכה באתגרים רבים והראשון שבהם הוא קבלת ויזה ואישור עבודה.

קבלת ויזה - ממשל טראמפ מקשה

לעובדים היוצאים לרילוקיישן קבלת ויזה  , L1A  L1B או ויזה E2, E1 הן האופציות הטובות ביותר שכן הן מעניקות אישורי עבודה לבני הזוג המתלווים, אבל קבלתן לא פשוטה והן מוענקות בעיקר לתפקידי ניהול בכירים וחברות המציגות פעילות בשוק האמריקאי. הויזה הנפוצה ביותר לזרים המגיעים לרילוקשיין בארה"ב היא H-1B ובני הזוג המתלווים מקבלים בהתאם ויזה H4  שאינה מזכה באישור עבודה. החריג לכלל הינו מצומצם וקיים רק במקרים בהם בן הזוג (H1B  (החל בהליך תושבות קבע  (עפ"י עו"ד שירה קליין, משרד KAN-TOR & ACCO) . מכסת הוויזות מצומצמת. מנתונים שפרסמם מרכז הויזות הלאומי האמריקאי (NVC) , מכסת הויזות H4 העולמית לשנת 2017 עמדה על סך 140,000 בלבד ובנוסף, נכון לשנת 2016 הונפקו רק 23,814 אשרות תעסוקה. והמצב עומד עוד להחמיר.

בכתבה שהתפרסמה בסן-פרנסיסקו כרוניקל (17.11.17), ממשל טראמפ מתכנן להפסיק את הענקת אישורי העבודה לויזת H4 גם במקרים שמימלא הינם החריגים. להחלטה זו תהיה השפעה דרמטית נוספת על הסיליקון ואלי, שכן מרבית הרילוקיישנים מתבססים על ויזות אלו המאפשרות לבני הזוג המתלווים להשתלב גם בעבודה. הדבר חיוני למשפחות המסתמכות על שתי משכורות, ובמיוחד בואלי שהינו אחד האזורים היקרים ביותר בארה"ב.

למקרה שתיכננתם לחפש עבודה ללא ויזה ולקבל  ספונסורשיפ מהמעסיק העתידי, כלומר המעסיק ידאג להוציא לכם ויזת עבודה, מהר מאוד תגלו שהחברות האמריקאיות לא ממהרות להעסיק עובדים ללא אישורי עבודה. החברות פוסלות מועמדים כבר בשלב הראיון הטלפוני ואף בשלבים מתקדמים ביותר של תהליך הקבלה, גם אם תתאימו באופן מושלם לתפקיד, יעדיפו עובד אמריקאי או עובד עם אישור עבודה.

תעוזה ישראלית, תרבות אמריקאית ומה שבניהם

למרות זאת, עם או בלי הויזה, החלטתם שאתם לא מוותרים על מציאת עבודה. יצאתם לדרך עם התעוזה הישראלית. לכן, הצעד המשמעותי ביותר עבורכם הוא שתפנימו מיד את התרבות האמריקאית ותבינו את תהליך חיפוש העבודה והראיונות. על מנת להצליח בתהליך עליכם להכיר את התרבות ולהתנהל לפי הכללים שלה.

דבר הראשון שעליכם לעשות הוא להתאים את קורות החיים לנוסח האמריקאי. בעוד שבישראל קורות החיים מבוססים על יכולות, בארה"ב הם מבוססים על הישגים - מה השגתי, כמה עובדים/כסף ניהלתי, איזה פרויקטים סיימתי. תתייחסו ל"אני" ולא לעבודת הצוות "אנחנו". זה לא המקום להיות צנוע. חשוב שתדגישו מקומות עבודה עם שמות המוכרים לאמריקאים. בנוסף עליכם לציין ממוצע ציונים, מוסד לימודים, התנדבויות ועוד. חובה לצרף לקורות החיים מכתב מקדים המדגיש את החוזקות שלכם, מה מעניין אתכם בתפקיד ובחברה ומדוע אתם מתאימים. המכתב צריך להיות מכוון באופן ברור לחברה ולתפקיד אליהם אתם פונים. במקביל, שפרו את הפרופיל שלכם בלינקדאין והתאימו אותו לסגנון והתרבות האמריקאית.

נטוורקינג פותח דלתות - נהלו נטווריקנג לאורך כל הדרך, מרגע שהגעתם לארה"ב ועד מציאת העבודה. אתם יכולים להעזר ב  Israeli Chamber of commerce הממוקם בסיליקון ואלי לבניית קשרים, ללכת למיטאפים, להתחבר לקהילות הישראליות בסיליקון ואלי, לרשתות החברתיות כמו אמהות צעירות, אמהות של ילדים קטנים, ואלי זה כאן, הכל קורה בואלי ועוד. הצטרפו ל Toast masters כך גם תשפרו את האנגלית המדוברת וזו הזדמנות מצויינת גם ללמוד את התרבות המקומית.

התנדבו - האמריקאים מאוד מעריכים התנדבות והיא מאפשרת לכם להעמיק את ההיכרות עם התרבות הארגונית האמריקאית ולצרף לרזומה שלכם "מסמך אמריקאי". תכננו מראש את ההתנדבות על מנת שלא יווצר "חור" בקורות החיים שלכם בתקופה ללא עבודה. התנדבות בכל תחום תעזור. אפשר להתנדב בארגונים יהודיים , עורכי דין לדוגמא יכולים להתנדב בקליניקה משפטית באזור הואלי וכד'. כמובן שחשוב להוסיף התנדבות זו לקורות החיים ואף לקבל המלצה אותה תצרפו לקורות החיים.

בנוסף, חפשו עבודה בחברות ישראליות הנמצאות בסיליקון ואלי, התחברו לחברות השמה ושקלו לקבל תפקיד בדרגה נמוכה יותר, רק בכדי להשתלב בחברה, משם תוכלו לעלות.

ישנה אופציה נוספת, למרות שהיא יקרה ודורשת תכנון לטווח ארוך - ללמוד MBA. ללימודים יתרונות משמעותיים הכוללים אפשרות לביצוע סטז' קיץ בתשלום, שדרוג קורות החיים האמריקאיים, השתלבות ברשת נטוורקינג אדירה, קבלת ויזת לימודים עם אפשרות לשנת עבודה בסיום התואר ואם תוכיחו את עצמכם המעסיקים אולי ידאגו להוציא לכם ויזת עבודה להמשך.

הוזמנתם לראיון עבודה- מה עכשיו?

עברתם את המשוכה הראשונה והוזמנתם לראיון עבודה, תתכוננו לתהליך פורמלי ומובנה. גם בשלב זה חובה לשלוט בשפה האנגלית ולהיצמד לתרבות ולכללים האמריקאיים.

תהליך ראיונות העבודה בארה"ב ובישראל דומה בשלבים השונים, כגון קיום ראיון ראשוני בטלפון, הזמנה למספר ראיונות והתקדמות בשלבי המועמדות והקבלה. אך בשונה מבארץ, בארה"ב התהליך הוא פורמלי ומובנה ויש לשים לב לפרטים. בסיום כל שלב עליכם לשלוח מכתב תודה בו אתם מודים למראיינים, חוזרים על החוזקות שלכם, ומדגישים מה מעניין אתכם בתפקיד ועד כמה אתם מתאימים לחברה ולתפקיד. גם לאחר השלב הראשון שלעיתים נעשה בטלפון, בו נבדקת התאמה כללית לתפקיד ובו כמובן אתם מחוייבים לעבור את מחסום השפה.

הוזמנתם לראיון- מצוין! שימו לב לרמת הפורמליות הנדרשת בקוד הלבוש. הדבר תלוי תעשיה, תפקיד, אזור ג"ג בו אתם מתראיינים. זכרו, מרגע שנכנסתם בדלת, התחיל עבורכם ראיון העבודה. כל מה שתעשו נבחן ונשקל. בניגוד לישראל ש"כולם מכירים את כולם"- מהצבא, מהלימודים, מהתנועה ונוצר קשר אישי עם המראיין, בארה"ב אין לכם את הקשר הזה . לכן, חשוב מאוד שתחברו את המראיינים שלכם לקורות החיים באמצעות הצגת שמות חברות (branding) מוכרות לשוק האמריקאי. חשוב מאוד להגיע מוכנים לראיונות, לדעת כמה שיותר על התפקיד המבוקש, על החברה ולדעת להתאים את הניסיון שלכם אליהם. בסיום הראיון (בין הוא מתקיים פנים מול פנים, בטלפון או בסקייפ) המראיין שואל אם יש לכם שאלות להציג. אם חשבתם שכאן הסתיים הראיון שלכם כי קיבלתם את כל המידע, אתם טועים. בשלב הזה מתחיל החלק שלכם בראיון. המראיין מצפה מכם לשאלות. הכינו 2-3 שאלות אינטליגנטיות על החברה ועל התפקיד. המטרה שלכם בשאלות אלו להראות שביצעתם מחקר, להראות  שאתם רציניים ומחוייבים.

למרות כל האתגרים, המטרה שלכם היא להצליח ויש לכם אפשרות לעשות זאת, גם אם התהליך מורכב, שונה ולעיתים מייגע. תלמדו את התרבות האמריקאית, תתנהלו לפי כללי המשחק שלהם, במגרש שלהם ותשחקו אותה עד הסוף. מחכה לגלויה מהסיליקון ואלי.


אהרונה משכיל, מומחית לייעוץ והדרכה בין-תרבותית ומייסדת תחום ההדרכה לאינטליגנציה התרבותיתCQ)- Cultural Intelligence בישראל. אהרונה נחשבת למומחית בישראל לתרבות עסקית ישראלית וגלובלית ועובדת עם חברות בינלאומיות רבות כגון Dwellworks Inc , אחד מארגוני הרילוקיישן הגדולים בארצות הברית. בנוסף, אהרונה ייסדה את תכנית ההדרכה הבין-תרבותית בשגרירות ארה"ב ובמסגרת זו הדריכה ב- 20 השנים האחרונות אלפי ישראלים לפני יציאתם לארה"ב. http://www.aronamaskil.com
 

 
http://www.hrm.co.il | Powered by Tafnit Websystems 972-54-4780798