החשיבות בפיתוח מנהלים בארגון


ההנחה הרווחת בקרב מרבית האנשים הינה שהתנהגות או אופי של אדם הינו דבר מולד, אך כיום ידוע לנו שבאמצעות קורסים, סדנאות והדרכות למנהלים ניתן לאמן ולפתח מיומנויות התנהגותיות המשלבים בתוכם טכניקות וכלים מתקדמים מתחום מדעי ההתנהגות , אשר עוזרים למנהלים לרכוש מיומנויות חדשות ופרודוקטיביות בעבורם, בעבור העובדים שמופקדים תחתם ובעבור הארגון בו הם עובדים.

"כשכולם חושבים כמוך, יש חשש שאף אחד לא חושב"

מתוך תפיסה זו של ד"ר צבי ברק, מנכ"ל קבוצת גישות למצוינות, פותחו קורסים סדנאות והדרכות לעובדים ומנהלים המפתחים מיומנויות התנהגות רצויות, הממקסמת את יכולות העובד או המנהל באופן אישי, יוצרת הנעה, הגברת מוטיבציה ומטמיעה בקרבו תחושת שייכות וגאוות יחידה בארגון.

תפקידים נוספים של המנהל אותם אפשר ללמד במסגרת הדרכה אישית ואימון מנהלים, הינה היכולת לנהל דיונים כהלכה, מניעת התנגדויות בקרב העובדים, להוביל צוות, שיפור התקשורת הבין – ארגונית, הובלת מהלכים אסטרטגיים ועוד.

פיתוח מנהלים מתייחס לארבעה מישורי פעולה:

 1. על מנת שמנהל יהיה מסוגל לנתב את הארגון אל עבר ההצלחה, הוא מחויב לשאת בתפיסה מגובשת באשר לעתידו של הארגון ובאשר לחזונו הערכי.
   
 2. "ידע הוא כוח", על מנת שהמנהל יוכל לייצר שיח פורה עם עמיתיו, לקוחותיו, עובדיו וכו', עליו להיות מסוגל להתייחס לטרנדים תרבותיים, להביע דעה קוהרנטית בתחום מסויים, באמצעות הרחבת הידע הכללי שלו, למידת תפיסות עולם רחבות במגוון תחומים, רצוי להתמצא ברזי עולמות תוכן שאינם משיקים באופן ישיר לתחום עיסוקו.
   
 3. המנהל כמי שעומד בראשו של הארגון, כמי שהעיניים נשואות אליו, מחויב להוות דמות להערכה ולהערצה, על מנת שיצליח לסחוף אחריו את עובדיו, להצליח בשיפור ביצועיהם של הכפופים תחתיו, תוך מקסום רווחים של הארגון.
   
 4. שכלול מיומנויות יעוץ בארגון בו המנהל עובד, תוך פיתוח ראייה מערכתית המייצרת אינטגרציה בין המשאב האנושי למשימות ויעדי הארגון.

להלן שתי יכולות אקוטיות מרכזיות שמאפיינות מנהל והכרחיות להמשכיותו של הארגון:

 1. היכולת היצירתית של מנהל לנתח נכון את מפת ההוויה בה הוא מתפקד ואת מפת הסיכונים הפוטנציאלים. על המנהל לחשב את צעדיו במקרים בהם ישנה דברים הפוגעים בארגון, בעובדים וכו'.
   
 2. מהירות התגובה והתושייה של המנהל תבוא לידי ביטוי ביכולת המהירה שלו לקלוט דברים, להשכיל, לפתח אסטרטגיה מאימה, תוך מעקב צמוד לקראת השינוי העלול לעמוד בדרכו.

לסיכום, מנהלים זקוקים לכלים שיסייעו להם להתמודד עם האתגרים שמעמיד בפניהם התפקיד: ניהול כפיפים, התמודדות עם גורמים שלילים מהסביבה, הגדרה מדויקת של משימות והובלת העובדים לעמידה ביעדי הארגון. 

אתגרים שניתן להתמודד איתם באמצעות רכישת כלים וטכניקות לפיתוח מיומנויות התנהגות למנהלים, בעזרת  קורסים סדנאות והדרכות לעובדים ומנהלים.


ד"ר צבי ברק - מנכ"ל גישות www.gishot.co.il

ד"ר צבי ברק
מומחה במדעי ההתנהגות

ד"ר צבי ברק הינו מנכ"ל ומייסד קבוצת גישות למצוינות, מומחה במדעי ההתנהגות, נבחר על ידי עיתון "גלובס" לאחד משבעת המרצים המובילים והמבוקשים בארץ. בעל ניסיון רב בתחומי הניהול, התכנון וההדרכה, ומזה שנים עוסק בפיתוח ויישום מיומנויות מתחום מדעי ההתנהגות. גישתו זו זכתה להערכה רבה ומשמשת כבסיס לעבודת הקבוצה.

ד"ר צבי ברק החל את הקריירה המקצועית שלו כמנחה קבוצות בתחום העסקי וכיועץ לניהול ולמדעי ההתנהגות, בהמשך הפך לאחד המרצים המבוקשים ביותר בישראל בתחום המצוינות.
 

 
http://www.hrm.co.il | Powered by Tafnit Websystems 972-54-4780798