מנהיגות רגשית: מה בין אובמה וקלינטון


 
קלינטון  היא גם לבנה וגם אישה ומיצגת את השכבה הסוציו אקונומית הגבוהה של אמריקה. יצא לי לצפות במספר נאומים בה היא מציגה את עמה בפני הבוחרים שלה. היא  ענינית מאד  מקצועית כזו שאפשר להפקיד  את העולם בידיה ולהיות בטוחים שהכול יהיה לא רק מאה אחוז אלא מושלם. היא מציגה בנאומים מה היא – קלינטון יכולה לעשות עבור אמריקה ומדוע היא המועמד המתאים ביותר לנשיאות.

גם המדיה אותה היא בוחרת – נאום תואם לתוכן  אותו היא מנסה להעביר לבוחרים. בנאום אין סימטריה צד אחד מדבר -  אקטיבי  ואילו הצד השני מקשיב - פסיבי.  גם כאשר במספר הזדמנויות היא  מנסה להיות יותר אישית היא נשמעת כל כך מקצועית שהמסר הרגשי לא עובר.

 

לעומתה אובמה הוא שחור וגם גבר בא מרקע סוציו אקנומי לא גבוה ומסמל את התגשמות החלום האמריקאי. כאשר מקשיבים לאובמה סגנון התקשורת שלו עם הבוחרים הוא אישי רגשי, אותנטי  וסוחף . הוא מנהל דיאלוג ושיחה עם הבוחרים שלו .שיחה היא כמו ריקוד אף אחד לא מוביל . בשיחה  יש סימטריה והדדיות של תן וקח. 

 

המסר שלו רגשי לחלוטין והתוכן שחוזר שוב ושוב הוא אתם ( ולא אני ) תעצבו את העתיד של אמריקה הוא מעצים (empower ) אותם ומספק להם תקוה ומטרה גבוהה יותר. הוא שם את הדגש פחות על מה הוא – אובמה חושב אלא  מזמין אותם להיות שותפים לקחת חלק בעיצוב העתיד של אמריקה. במקום השימוש בסמכות הוא משתמש בהזמנה -  "אתם מוזמנים להצטרף אלי  אם אכן הדרך שלי מדברת לליבכם".

 

מנהיגות היא שיחה שיש לך עם עצמך ועם אחרים מסביבך. המנהיגות של קלינטון  היא מנהיגות אינסטרומנטלית – מנהיגות שמיצרת תוצאות בהשואה למנהיגות הרגשית של אובמה אשר מייצרת ערך חדש.  

 

והתוצאות מדברות בפני עצמן מסתבר שהבוחרים באמריקה מחפשים משהו אחר שונה.מבחינה רגשית הם מגיבים ב  "אנחנו אוהבים אותך"  והוא לא נשאר חייב – " אני אוהב אתכם גם".  מבחינת התוצאות של הבחירות עד כה  אובמה זכה ב 13  מדינות כמו גם  במיסורי וקונטיקט בבית של קלינטון .    

 

מהם המרכיבים של מנהיגות רגשית בהשואה למנהיגות אינסטרומנטלית? מנהיגות רגשית בהשואה למנהיגות אינסטרומנטלית מאופיינת:

 

א.אותנטיות -  הכונה באותנטיות אינה רק ליושר פנימי וחיצוני אלא ביכולת לשתף ברגשות ולהיות פגיע.

ב.ויתור על " האני " לטובת "אנחנו" ועבודת צוות.

ג. שימוש בהזמנה לעומת שימוש בסמכות כלומר החלפה של סמכות בשיתוף.

ד.חדשנות – אובמה מביא מסר חדש – פוליטיקה בסגנון חדש הוא בעצם ממציא את חוקי המשחק הפוליטי מחדש.  לעומת קלינטון שמביעה את דעתה בנושאים שונים ואומרת  - "אם זה נראה לכם אנא בחרו  בי."

 

מנהיגות אינסטרומנטלית יוצרת תוצאות ואילו מנהיגות רגשית יוצרת ערך.

 

אחת התכונות העקריות של מנהיג ומנהל הוא להוביל שינוי באמצעות מילים ודוגמא אישית. קלינטון מבקרת את  אובמה וטוענת שהוא משתמש  ברטוריקה זולה ומשפטים אותם הוא שואב מאחרים כדי לקדם את בחירתו לנשיאות - "השתמש במילים שלך ואל תצטט מדברי אחרים" התריסה נגדו בויכוח ברשת הטלויזיה  CNN . וכאן נשאלת השאלה האם רטוריקה היא אכן זולה ומעשים חזקים יותר ממילים?  מעשים אכן חשובים אך מנהיגים לא אמורים לעשות הכול בעצמם אלא להופך להוביל אחרים לפעולה.   

 

גם בעולם העסקים יש מעבר ממנהיגות אינסטרומנטלית למנהיגות רגשית ( קראו את המאמר חמשת המיתוסים  על ניהול של עובדים ).מנכ"לים ומנהלים בכירים צריכים לבסס את מנהיגותם  פחות על סמכות ויותר על שיתוף לא רק של העובדים אלא של גם של בעלי עניין אחרים כמו : לקוחות, ספקים, פרטנרים .

הלקוחות כמו הבוחרים של אמריקה מעוניינים ביותר מאשר מוצרים ושרותים הם מעוניינים ביחסים בין אישיים עם הספק .

 

המחקר של טימוטי קלרק  מ  TR Clark Association   מצא ששלוש מתוך ארבע יוזמות לשינוי  מקיף

 ( כמו מיזוג ) נכשלות .הוא ניסה לאפיין מהם הגורמים לכישלונות להוביל מהלכים של שינוי בקנה מידה גדול ולשם כך ניתח 53  כישלונות. נמצא ששלושה מרכיבים הכרחיים כדי להוביל מהלך של שינוי: בחירת אסטרטגיה נכונה, תפעול נכון של התהליך ויכולת ליצור מעורבות ומחויבות של האנשים לביצוע. כל יוזמה של שינוי  אשר בה חסר אחד ממרכיבים אלא תכשל.

 

ניתוח מדגם הכישלונות מעלה:

10%  מהכשלונות  נבעו  מאסטרטגיה לא נכונה כמו למשל ההנחה שהמוצר שלך יכול להימכר בשוק מסוים.  30% מהמקרים נכשלו בגלל תפעול לקוי כמו בחירה של ערוצי שיווק , אסטרטגיית תמחור שגויה וכדומה.  70% מהמקרים נכשלו בגלל חוסר יכולת ליצור מעורבות ומחויבות של האנשים למהלך.  

 

מעניין לציין שבחירה באסטרטגיה לא נכונה או אי תפעול של התהליך באופן אפקטיבי ניתנים לתיקון  לעומת  זאת חוסר יכולת ליצור מעורבות ומחויבות של האנשים למהלך השינוי אינו ניתן לתיקון ויביא ב 70% מהמקרים לכישלון בהובלת השינוי .

יצירת מחויבות לתהליך ולתוצאות  אינה תלויה רק בשכנוע קוגניטיבי כלומר העברת המסר שהאנשים חושבים שהמהלך נכון לחברה אלא ביכולת של המנהיג להביא את האנשים להרגיש חלק מהתהליך. שיתוף יוצר מחויבות ומחויבות יוצרת תוצאות.  

 

האם השוני בין  סוגי המנהיגות של קלינטון ואובמה מבטאים למעשה שוני בתכונות האישיות של כל אחד

מהם ? הרבה מהתאוריות המנהיגות התמקדו בנסיון למצוא את  רשימת התכונות שעושות אדם למנהיג . אני אינני חסידה של תאוריות אלה .
כל מנהיג, מנכ"ל או מנהל יכול לאמץ סגנון של מנהיגות רגשית 
 ( emotional leadership )זה דורש מודעות פתיחות ואימון .  

 

איזה סגנון מנהיגות מדבר אליכם?

 

 

 ©
נאוה שלו 2008

 

נאוה שלו היא היזמת של גלובל רילוקשיין יעוץ  . בקרו ב  www.globalrelocation.ca/consulting   

בבלוג :  http://Nshalev.gblogs.co.il  כמו כן ניתן ליצור איתה קשר ב nshalev@globalrelocation.ca

 

מילות מפתח  סגנון ניהול, סגנון מנהיגות, מנהיגות רגשית , מנהיגות אינסטרומנטלית, כישלונות, סיבות לכישלון בשינוי, תוצאות, מחויבות

 
http://www.hrm.co.il | Powered by Tafnit Websystems 972-54-4780798