האם שימור עובדים מעצב יתרון תחרותי בשוק הבינלאומי ?

 

 

פרופיל זה הוא פרופיל דינאמי אשר שם דגש יותר על מאפיינים אישיותיים (כמו יכולת הסתגלות לסביבות עסקיות חדשות , יכולת לימוד של דברים חדשים ) ופחות על הידע המקצועי והעסקי של המועמד שהופך לפחות רלוונטי בגלל ההשתנות המתמדת של השווקים. מנהלים בעלי פרופיל כזה יתרמו לבנייה של יתרון תחרותי של החברה באמצעות שני מנגנונים עיקריים:

א.יכולת קידום החדשנות והכנסתה כל המחלקות בחברה ולא רק למחלקת המחקר והפיתוח.

ב.יכולת הסתגלות והתאמת הפרוטפוליו  של הביזנס של החברה לשינויים ומגמות חדשות בשוק (  agility   ( .

 

מחקר של מקניסי שבדק  150 חברות מ 1999 – 2004  מדווח שמנהלים אכן מזהים את המגמות הגלובליות של השוק . כמו כן נמצאה קורלציה  בין התאמת הפרוט פוליו של ביזנס של החברה וצמיחה כלכלית. הממצאים מצביעים שניתן להסביר% 60 מהשונות בצמיחה של חברות ( כאשר מסתכלים על שוק מסוים כמו אסיה ) כפועל יוצא של שינוי בפורטפוליו של הביזנס שלהן.

 

ההנחה של הקשר המסורתי בין שביעות רצון של עובדים לבין עזיבה של  החברה אינו נכון תמיד נכון בשוק הנוכחי.מנהלים בעלי פרופיל דינאמי ייטו לחפש אתגרים חדשים לאחר תקופה מסוימת גם אם הם שבעי רצון .מחקרים מראים שעובדים בעיקר צעירים יכולים להיות בעלי שביעות  רצון גבוהה וחדורי מוטיבציה ובכל זאת לחפש אחר אתגרים חדשים לאחר תקופה מסוימת. יתר על כן מנהלים ועובדים שכמתחילה יש להם יכולת לימוד והסתגלות גבוהה לא יהססו לעבור מחברה לחברה או לבצע שינוי תעסוקתי .מנהלים אשר עובדים באותה חברה שנים רבות בד"כ מאבדים את היכולת לחשוב באופן יצירתי וחדשני  מאחר שקשה לחשוב מחוץ לקופסא כאשר נמצאים באותה חברה הרבה שנים.

 

חברות צריכות לטפח את המנהלים לספק להם סביבת עבודה מאתגרת , עניין ויצירתיות בכדי לשמור על שביעות רצון גבוהה ומוטיבציה רבה אך אין לצפות שהמנהלים יישארו בחברה למשך הרבה מאד שנים כמו שהיה מקובל עד כה. דוגמא לחברה כזו היא גוגל אשר  מאפשרת לעובדים שלה להקדיש יום בשבוע ( 20% מהזמן )לפרויקטים אשר הם בוחרים או יוזמים באופן עצמאי. אין הגדרה ברורה מה העובדים אמורים לעשות ביום הזה אבל הרבה מהמוצרים של גוגל התחילו כפרויקטים שעובדים עבדו עליהם במסגרת היום החופשי. היום החופשי בשבוע של העובדים מסייע לפיתוח מתמיד של מוצרים חדשניים ומאידך מסייע לבנייה של תרבות ארגונית אשר מאופיינת בהתלהבות מוטיבציה ושביעות רצון גבוהה.

 

כל חברה זקוקה לגיוס מתמיד של מועמדים אשר מביאים איתם יכולת חשיבה רעננה וחדשנית על הביזנס. באופן תיאורטי גם אם החברה הייתה יכולה לשמר עובדים במאה אחוז זה לא היה טוב עבורה מאחר שכדי לעצב על יתרון תחרותי לאורך זמן יש צורך ביכולת הסתכלות חדשנית על הביזנס (על  הלקוחות, המתחרים והפרטנרים ) וזאת יכולים לספק מועמדים אשר באים מחוץ לחברה, מתעשיות אחרות וכדומה.  

 

גיוס של מנהלים בעלי פרופיל דינאמי , עיצוב סביב מאתגרת, אוטונומית ומעניינת עבורם ומוביליות של המשאב האנושי

יביאו לעיצוב של יתרון תחרותי והצלחה כלכלית אשר המבוססת על המשאב הכי  חשוב שיש לחברות :האנשים !   

 


 


©  נאוה שלו  2008

נאוה שלו היא יועצת ,מאמנת וכותבת עם ניסיון של 16 שנים בשוק הבינלאומי. בקרו

ב www.nsg-consulting.com   ובבלוג   http://Nshalev.gblogs.co.il  ניתן ליצור איתה קשר ב

  nshalev@nsg-consulting.com  

 

   

מילות מפתח: שימור עובדים,יתרון תחרותי, חדשנות , הסתגלות , מגמות שוק , גלובליזאציה , עזיבת עובדים,שביעות רצון , מנהלים , גיוס גלובלי , הצלחה כלכלית, הבנה עסקית , שינוי תעסוקתי , חשיבה מחוץ לקופסה , גוגל .הצלחה כלכלית ,משאבי אנוש ,גיוס עובדים ,גלובליזאציה

 
http://www.hrm.co.il | Powered by Tafnit Websystems 972-54-4780798