ליסינג - שוק בתקופת מבחן, מה לעשות עם הרכבים?


שוק הליסינג ויבוא המכוניות בימים אלה (אפריל 09) עובר זעזוע בעקבות המשבר הכלכלי. חברות הליסינג הגדולות הפסיקו לקבל את תנאי האשראי מהבנקים מצד אחד, ומצד שני רואות ירידות חדות בדרישה לרכבים  של ארגונים וחברות. במצב כזה, היבואנים שרוצים להמשיך לקיים את שוק הליסינג המפרנס כ 60 אחוז ממכירותיהן מתגייסות למנף את חברות הליסינג במקום הבנקים, ובכך מעבירות את הכח לידיהן.

מחירי ליסינג כיום, ממי כדאי לחכור?

בפנייתי לחברות הליסינג בשם אחד מלקוחותיי לשם לקבלת מחיר עבור רכבים חדשים, מצאתי שהמחירים לא ירדו, אלא להיפך, ישנה הקפאת מחירים ואף העלאה בענף, בעיקר בגלל חוסר המידע והחשש של חברות הליסינג מהעלאת מחיר של היבואנים. במצב הנוכחי, מי שמתעקש בכל אופן לקחת רכבים בליסינג, המלצתי היא לפנות לחברות הליסינג של היבואנים עצמם, יש מספר חברות כאלה בשוק כגון דביס, פריים ליס וכו’.
חברות אלה יותר “קרובות לצלחת” היבואנים ובמקרים מסוימים אף מציעות מחירים זולים יותר מחברות הליסינג לסגירה מיידית.  בכל מקרה רצוי כרגע לא לעשות מהלך דרסטי. לא לחתום חוזים ארוכי טווח (3 שנים) לליסינג, גם במחיר הארכת חוזה קיים לשנה רביעית, בסיכון של רכבים מיושנים  והגברת תדירות הטיפולים.  גם צה”ל קיבל השבוע החלטה דומה, להאריך הסכמים קיימים. לארגונים המקבלים בימים אלה הודעות על תום תקופת ליסינג של רכבים מסויימים,  ביקשתי מחברת הליסינג למצוא עבורם רכב יד שניה שתקופת הליסינג שנותרה לו היא לא יותר משנה, והחברות (אויס, אלדן) נענו לבקשה ואכן סופקו רכבים כאלה.

אז מה ההמלצה לגבי ליסינג בימים אלה?

 למי שעדיין לא נכנס, שימתין. לעומת זאת חברות שחלק מצי הרכבים שלהן מסיים תקופת ליסינג, עדיף להאריך בלא יותר משנה את ההסכם הקיים, גם במחיר של קבלת רכב משומש. וללקוחות פרטיים, יש כיום מחירים מאוד אטרקטיביים אצל היבואנים, עם תנאי תשלום נוחים, וגם שירות חינם לתקופות ארוכות. לכן כרגע אני ממליץ ללקוחות פרטיים ללכת על קניה ולא על ליסינג. 
הכותב הוא יועץ לחסכון בעלויות לחברות. לתגובות ניתן לכתוב ל doronlevg@gmail.com

 
http://www.hrm.co.il | Powered by Tafnit Websystems 972-54-4780798