כיצד ניתן לעודד נשים לצאת לעבוד? בעזרת השקעה בהשכלה

בישראל, כמו במדינות אחרות, נשים מרוויחות משמעותית פחות מגברים. על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, הרוויחו נשים שכירות בשנת 2008 כ- 63% מהשכר של הגברים, וזאת למרות שהן היוו 47% מכלל השכירים בארץ. חלק מההסבר לכך טמון בשעות העבודה: נשים עובדות רק 35.6 שעות בשבוע ואילו גברים עובדים 45.8 שעות בשבוע. למרות שכמעט 60% מהנשים הנשואות משתתפות בכח העבודה האזרחי, רובן בוחרות במסלולי קריירה שונים מאלו של גברים ומעדיפות לעבוד במשרה חלקית, או בעבודה שתאפשר להן לגדל את הילדים ולהיות אחראיות על המשפחה והבית במקביל לעבודה.

תופעה זאת קיימת בכל המדינות בעולם בצורה זו או אחרת. מחקר שהתבצע בקרב מדינות ה- OECD  מדווח על כך שמדיניות ממשלתית יכולה בהחלט להשפיע על שיעורי ההשתתפות של נשים נשואות ואמהות לילדים צעירים במעגל העבודה. נמצא שישנם מספר אמצעים שהממשלה יכולה לנקוט להגדלת ההשתתפות של נשים אלו, כמו למשל קידום מערכת מסים המעודדת את שני ההורים לעבוד, הטבות וסיוע בגידול הילדים, וחופשות לידה לשני ההורים. כך למשל, נמצא שמעונות-יום לילדים בגיל צעיר וצהרונים לילדים בגיל בית ספר השפיעו על ההחלטה של אימהות אם לעבוד במשרה מלאה או חלקית.

בנוסף, דווח שבתנאים מסוימים החזר הוצאות המטפלת יכול להגדיל ב- 10% את ההשתתפות של אימהות בכח העבודה. אלא שיחד עם זאת, מזהירים החוקרים כי קיים קשר בין האמצעים השונים - ולכן קשה לבודד ולהעריך את ההשפעה של אמצעי אחד בלבד.

גורם נוסף שמעודד שיווין מגדרי בשוק העבודה לטווח הארוך הוא השכלה. ישנו קשר ברור בין רמת ההשכלה לבין רמת ההכנסה לאורך זמן. נשים בעלות השכלה גבוהה מרוויחות יותר ולכן כדאי להן יותר לשלם עבור הטיפול בילדיהם ולצאת לעבוד. נשים משכילות גם מושפעות פחות מערכים תרבותיים מסורתיים שקובעים את חלוקת העבודה בין בני הזוג. לכן, מדיניות ממשלתית של השקעה בהשכלה ומערכת מסים שמעודדת נשים להשתתף בכח העבודה נראית על פניו כיעילה יותר להגדלת השוויון המגדרי בטווח הארוך, הרבה יותר מאשר הכרה בהוצאות המטפלת. וזאת על אף שהדבר נשמע בהחלט אטרקטיבי עבור כל הורה שמשלם כסף רב עבור הטיפול בילדיו.פרופסור תמר אלמור היא דיקאן הסטודנטים של המסלול האקדמי המכללה למינהל ומרצה לאסטרטגיה עסקית ויזמות בינלאומית בבית הספר למינהל עסקים, במסלול האקדמי המכללה למינהל.

 
http://www.hrm.co.il | Powered by Tafnit Websystems 972-54-4780798