לנהל את עצמי (מתוך פינה מהסרטים - חלק 18)


כל אחד מאיתנו מוצא עצמו מפעם לפעם במצבים קשים. בייחוד נכון הדבר לגבי מי שעומד בעמדת המנהיג. ניהול משברים, יישוב סכסוכים, מציאת פתרונות, קבלת החלטות – כל אלו הם עניין שבשגרה עבור מי שנבחר להוביל. האתגרים שמזמן תפקיד ההנהגה מצריכים שיטות יעילות להתמודדות. על כל מנהל לדעת כיצד לנהל את עצמו בשעת לחץ ורק אז יוכל לנהל את עובדיו. אז איך עושים את זה? הסרט החדש "לנהל את עצמי" נותן מספר הצעות.

כולנו בני אדם, כולנו עלולים לעשות טעויות. כשעובד שוגה, לעיתים אנו נוטים לאבד את העשתונות. זו תגובה מובנת, אך לא יעילה. במקום לגרום לעובד להרגיש רע, כדאי לראות בשגיאתו הזדמנות פז ללמדו דבר חדש. אדם לעולם אינו נלהב ללמוד כמו לאחר שעשה שגיאה.
גם כאשר קורית תקלה, קל לנו להטיח האשמות, אך זה רק יוצר תרבות של בריחה מאחריות והמצאת תירוצים. נזיפות אינן מועילות, הן רק גוזלות זמן ואנרגיה. במקום זה כדאי להשקיע את המשאבים בפתרון הבעיה.

מפעם לפעם, בעת דיונים, העובדים זקוקים למנהיג שינתב אותם לכיוונים יעילים. אולם, אין פירושו של דבר שעל המנהיג להכריע את הכף לטובת צד זה או אחר. כאשר המנהל נוקט צד בקבלת החלטות, דעתו נוטה לשים קץ לדיון. כל מי שלא מסכים חושש להביע את דעתו וכך ניתן בקלות לפספס הצעות מעולות. על מנהיג הקבוצה לתווך, לא לשפוט. בנוסף, חשוב לזכור שאנשים שמרגישים מוערכים עובדים טוב בהרבה מאלו שחשים כי מזלזלים בהם. לכן, כדאי תמיד לשמור על ראש פתוח ולתת לכל עובד הזדמנות להשמיע את רעיונותיו, גם אם יישמעו מעט מופרכים. בעולם של ימינו יש להעריך נכסים כגון יוזמה ויצירתיות.

מובן מאליו שגם המנהל עלול למצוא את עצמו לעיתים בויכוח עם עמיתים לעבודה. חשוב לזכור שוויכוחים אינם מובילים לפתרונות. כשאנשים כועסים הם מפסיקים לדבר ופועלים מאחורי הגב. עדיף לנסות לנהל משא ומתן, להתפשר. זה מעיד על ניהול מתוך הקשבה וראיית התמונה בשלמותה.

ולסיום, שעת המבחן האמיתית של מנהיג דגול היא שעת משבר. לעיתים, במצבים שנראים חסרי תקווה, לתגובתו של המנהיג לחדשות הרעות ישנה השפעה רבה יותר על העובדים מאשר לחדשות הרעות עצמן. כשהעובדים רואים שהמנהל נכנע – הקרב אבוד מבחינתם מראש. במקום להתעלם מהבעיות או לנסות להסתירן, על המנהיג לגייס את העובדים ולהוביל את המתקפה.מולטידע ת.ד 40, קיבוץ שפיים 60990 טל: 9585907/8- 09 פקס: 9582243- 09
multyeda@inter.net.il               www.multiyeda.co.il
 
http://www.hrm.co.il | Powered by Tafnit Websystems 972-54-4780798