מי הם בכלל? (מתוך פינה מהסרטים חלק 22)


בין שאתה ראש אגף עם מאות מועסקים, ובין שאתה עובד זוטר בקצה השרשרת – מהר מאוד תגלו שאין שום "הם"; תבינו, שלהאשים את "הבוס", "ההנהלה" או "העובדים", יעזור בדיוק כמו להאשים את הלקוחות – או ההורים. ומאחר שכל אחד יכול לשנות רק את עצמו, המפתח לקידום אישי, למימוש השאיפות והחלומות, טמון רק אצלך בראש. 

זה מתחיל בשפה, במילים שמופיעות אצלך באופן קבוע בלקסיקון – במשרד, במפעל, בקפיטריה או אפילו בהסעה. האם אתה winner או whiner – מהבוכים, או הזוכים? כשהראשון ייתקל במכשול, סביר שנשמע ממנו: "זה הסוף שלי. אני לא אגמור את זה בחיים". עמיתו לעומתו יגיב באופן שונה לחלוטין: "אני באמת צריך לעשות את זה. אני רוצה לעשות את זה! איך אוכל לעבור את זה? מה אוכל ללמוד מזה?" מהבכיינים אנחנו שומעים שפה של חוסר אונים וייאוש: "בחיים לא. זה נורא! אני תקוע". אבל זה דיבור של קורבן. אצל המנצחים נשמע את ההיפך הגמור – שפה חיובית ומעשית: "זה אתגר, יהיה עליי לקבוע סדר עדיפויות. אני רוצה, אני יכול, אני אעשה את זה!"
לצד השפה, מה מתחולל אצלכם בראש? דמיינו את הסיטואציה הבאה: אתם נוסעים בכביש אחרי סערה עזה, ולפתע נתקלים בגזע גדול שחוסם את הדרך. מה תעשו עכשיו? על כמה פתרונות תוכלו לחשוב? אתם יכולים לעקוף את העץ; לטפס מעליו; לחפור תחתיו; אם יש לכם גרזן בתא המטען, תוכלו לחטוב את העץ ולפנות אותו; אם יש לכם טלפון נייד – להתקשר לחברים שיבואו לעזור; או שאתם יכולים לפנות לאחור ולחפש דרך אחרת; אם אתם יזמים, תחטבו את העץ הזה ותקימו דוכן לצד הכביש למכירת עצי הסקה. אבל תמיד יהיה מישהו שיעמוד סתם כך ויתלונן: "מי הפיל את העץ הזה? למה לא פינו אותו עד עכשיו? הם צריכים לבוא הנה ולעשות את העבודה שלהם".

אז עם יד על הלב, איזה טיפוס אתם? האם אתם מסתכלים על מה שאבוד ונידון מראש לכישלון – או דווקא על מה שניתן לעשות? האם, כשהדברים משתבשים, אתם מנסים למצוא אשמים – או פיתרון? האם אתם שואבים עידוד מהעובדה, שיש לכם יותר מאופציה אחת? והכי חשוב: האם אתם זוכרים, שאתם יכולים לשנות רק את עצמכם? 

בי.ג'יי. גלגר, יועצת ומחברת "טווס בארץ הפינגווינים", חוותה את תחושת הקורבנות על בשרה: עולמה חרב עליה כאשר המיתון הכלכלי הכניס גם אותה לרשימת המפוטרים של ארגון גדול בלוס-אנג'לס. "בתחילה הייתי הרוסה", היא מספרת, "איך הם יכלו לעשות לי את זה? עבדתי כל-כך קשה בשבילם, הייתי עובדת טובה כל-כך, איך הם יכלו? לקח לי זמן מה לפני שיכולתי סוף-סוף להגיד: טוב, פיטורים קורים. איך אוכל להפיק מזה את המיטב? מה האפשרויות שלי? האם אבכה ואספוק כפיים – או שאתחיל לפעול ואקדם את הקריירה שלי?"
גלגר התעשתה והבינה, שהשינוי מתחיל מבפנים. היא הפעילה קשרים, שכתבה קורות חיים, שוחחה עם מכרים שמילאו תפקידים מעניינים ואפילו בדקה אפשרויות בערים אחרות. בסופו של דבר, החליטה לצאת לדרך עצמאית – דבר שעד אז לא חלמה שתוכל לעשות. "זה היה מפחיד אבל גם מסעיר, ולאחר כמה שנים הצליח מאוד", היא משחזרת. "בסוף אפילו הפכתי את החוויה הקשה שלי לסיפור טוב. הפכתי את הלימונים ללימונדה". בסרט ההדרכה חדש, שמפיצה בארץ חברת "מולטידע", מנסחת בי.ג'יי גלגר את כללי האצבע להתמודדות עם מצבים בעבודה, ואולי גם בבית: זה לא "הם"; זה רק אתה. גיא רונן, עיתונאי, עורך תוכן ויועץ סרטי הדרכה במולטידע.          
מולטידע סרטי-הדרכה
 multyeda@inter.co.il לקטלוג הסרטים: www.multiyeda.co.il


 
http://www.hrm.co.il | Powered by Tafnit Websystems 972-54-4780798